VYSOKÉ TATRY 1. júna (SITA) – Bezzásahová A zóna by sa podľa nového návrhu zonácie Tatranského národného parku mala rozšíriť zo súčasných takmer 31 500 hektárov na vyše 37 500 ha. Väčšina plôch novej A zóny sa nachádza v Západných Tatrách, kde pozemky patria súkromným vlastníkom. Zóna B by sa mala rozšíriť zo súčasných vyše 9 100 ha na takmer 13 200 ha. Klesnúť by mala C zóna z 33 700 ha na necelých 22 000 ha, z čoho bude takmer 1 700 ha určených na rozvojové zámery. Vzrastie aj veľkosť D zóny, kde budú začlenené intravilány tatranských osád. Termín verejného pripomienkovania návrhu novej zonácie ako aj termín schválenia novej zonácie zatiaľ štátny tajomník ministerstva životného prostredia Jaroslav Jaduš nevedel konkretizovať. „Bude to možné vtedy, keď sa prijmú patričné legislatívne kroky, aby táto zonácia bola vykonateľná aj z právneho hľadiska,“ povedal J. Jaduš.
Celá zonácia je podmienená dohodou s vlastníkmi lesov v navrhovanej A a B zóne. Vedenie rezortu životného prostredia už pripravuje aj krízový scenár pre prípad, že nedôjde k dohode s vlastníkmi. „V horšom prípade môžeme urobiť to, že zónu A vyhlásime len na štátnom vlastníctve a zóna B bude vyhlásená aj v predpokladanej zóne A pre súkromných vlastníkov s tým, že štát určí postupnosť výkupu pozemkov a bude sa prilepovať k štátnej zóne A,“ uviedol J. Jaduš. MŽP však preferuje dohodu so súkromnými vlastníkmi na zmluvnej ochrane. Vlastníci by dostali možnosť vyberať poplatky za vstup na ich majetok a tak nahradiť efekt z hospodárenia v lesoch príjmami z cestovného ruchu. Ďalšími možnosťou je zámena pozemkov v zóne A, kúpa týchto pozemkov alebo vyplácanie majetkovej ujmy vlastníkom. Ministerstvo zatiaľ nevie, s koľkými vlastníkmi bude musieť rokovať o novej zonácii. Väčšina súkromných lesov v navrhovanej A zóne patrí urbárskym spoločenstvám. Tie pozostávajú aj zo stoviek podielnikov.
Tichá dolina tvorí hranicu, kde sa stretávajú pozemky štátne so súkromnými medzi Západnými a Vysokými Tatrami. Ľavá časť doliny patrí súkromným vlastníkom, pravá je už štátnym vlastníctvom. Podľa nového návrhu zonácie by sa mali plochy v Tichej doline s pôvodným 5. stupňom ochrany dostať do A zóny. Len ústie dolín sa dostane do B zóny, kde bude možné robiť pozitívny manažment, uviedol generálny riaditeľ Štátne ochrany prírody Ján Mizerák.