KOŠICE 1. júna (SITA) – Vypracovanie podrobnej marketingovej stratégie zameranej na rozvoj cestovného ruchu Medzibodrožia, príprava vzniku komplexného internetového portálu so zameraním na turistické služby a príprava vzniku regionálneho Informačného turistického centra Medzibodrožia sú základnými výstupmi projektu Vodná a vidiecka turistika bez hraníc. „Projekt pripravilo a uskutočnilo občianske združenie SOSNA z Košíc v spolupráci s maďarskými organizáciami Falusi turizmus Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Szervezete a Kárpátok Alapítvány a bol podporený sumou 1,7 milióna korún z programu INTERREG IIIA,“ informovala dnes agentúru SITA riaditeľka OZ Sosna Silvia Szabóová. V posledných májových dňoch sa na túto tému konala aj konferencia za účasti okolo 70 slovenských a maďarských odborníkov, predstaviteľov samosprávy, občianskych združení aj podnikateľov v cestovnom ruchu, pričom sa uskutočnila aj cezhraničná plavba po rieke Bodrog zo Stredy nad Bodrogom až do maďarského mestečka Tokaj.
„Už dnes je možné plaviť sa bez problémov po rieke Bodrog, no málokto o tom vie. Pritom už sú k dispozícii vhodné plavidlá pre 10, ale aj 45-členné turistické skupiny, školení sprievodcovia vedia poskytnúť odborný výklad. Sú tu vynikajúce podmienky aj na cykloturistiku. Nie sú tu však kapacitne dostatočné ubytovacie a stravovacie služby. Za hlavný nedostatok však považujeme slabú propagáciu a komunikáciu navonok, ale aj v rámci daného regiónu,“ povedala Szabóová.
Ako uviedla Szabóová, v rámci projektu zistili, že obce z Medzibodrožia majú dostatok turistických informačných a propagačných materiálov, tie sú však len na miestnych úradoch a tam bežní turisti nechodia. Preto za naliehavú a nutnú podmienku rozvoja cestovného ruchu účastníci konferencie označili zriadenie regionálneho informačného centra Medzibodrožia. V celom regióne chýbajú pútače, informačné a smerovacie tabule, ktoré by turistov upozornili na kultúrne pamiatky, prírodné krásy a zaujímavosti.
„Naším spoločným cieľom je predstaviť svetu Medzibodrožie ako jedinečnú lokalitu s výnimočne zachovanými prírodnými krásami, tak na slovenskej ako aj maďarskej strane, so spoločným image a logom. Teraz už bude závisieť len od aktivity a iniciatívy miestnych samospráv a podnikateľských subjektov Medzibodrožia, ako rýchlo uvedú do praxe možnosti načrtnuté v stratégii, ktorá podrobne rozoberá, ako postupovať a čo konkrétne treba urobiť pre rozvoj turizmu v tomto regióne,“ povedala Szabóová.