O údajne pripravovanej návšteve slovenského prezidenta v Bielom dome informoval v piatok internetový portál aktualne.sk.
"Neviem o tom, že by sa niečo takéto pripravovalo," povedal Gašparovič v rozhovore, ktorý dnes odvysielal Slovenský rozhlas. Na tento rok má prezident zatiaľ potvrdené dve oficiálne návštevy v zahraničí, a to v Moldavsku a Španielsku.
Podľa Gašparoviča sa slovenská delegácia chystá na každoročné septembrové zasadnutie Valného zhromaždenia Organizácie spojených národov (OSN) do New Yorku. Zatiaľ nie je isté, či bude krajinu reprezentovať prezident, premiér alebo minister zahraničných vecí. "Aj tento rok určite niekto z nás pôjde, ale o ceste z New Yorku do Washingtonu sme zatiaľ nehovorili s nikým," poznamenal prezident.
Hovorca prezidenta Marek Trubač sa v piatok pre aktualne.sk vyjadril, že slovenská ambasáda vo Washingtone aj ministerstvo zahraničných vecí podnikajú kroky vedúce k oficiálnej návšteve v Bielom dome, závisí to však od americkej strany. Jedným z možných termínov stretnutia oboch politikov je podľa portálu práve september. Gašparovič by mal na stretnutí s Bushom otvoriť otázku vízovej povinnosti pre slovenských občanov, medzi ďalšími témami môže byť budúcnosť Kosova a protiraketový systém v Česku a Poľsku, napísal portál.
Gašparovič s americkým prezidentom rokoval počas Bushovho summitu s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Bratislave v roku 2005. Obaja politici sa stretli viackrát aj pri iných príležitostiach. Minulý rok Bush vo Washingtone prijal aj vtedajšieho premiéra Mikuláša Dzurindu.
Slovenský prezident tvrdí, že jeho cieľom je vyvážená politika voči USA, EÚ a Rusku. Na rozdiel od premiéra Roberta Fica, ktorý Washington ostro kritizoval za vojnu v Iraku či radarové základne, má však Gašparovič voči Spojeným štátom umiernenejšie vyhlásenia.
Prezident Ivan Gašparovič dnes kritizoval opozičnú Stranu maďarskej koalície (SMK) a niektorých predstaviteľov Maďarska za spochybňovanie vyšetrovania prípadu študentky maďarskej národnosti Hedvigy Malinovej. Podľa prezidenta to môže mať negatívny dopad na postavenie Slovenska v zahraničí. Malinovú polícia nedávno obvinila z toho, že si vymyslela vlaňajší útok s národnostným motívom."To, čo sa stalo v týchto dňoch, považujem za skutočne nie prezieravé. Spochybňovať postavenia Slovenska a jeho inštitúcií je vždy s následkom, ktorý má negatívny dopad (...) aj na medzinárodné postavenie Slovenska aj na vzťahy obchodno-ekonomické a možno investorské," povedal Gašparovič v rozhovore pre Slovenský rozhlas.
Na vyšetrenie Malinovej prípadu bez politických vplyvov vyzvali pred časom poslanci zahraničného výboru maďarského parlamentu z radov vládnych socialistov i opozičného Fideszu. Postup slovenských orgánov spochybnili tiež domáci politici SMK, ako aj europoslankyňa za túto stranu Edit Bauerová na pôde Európskeho parlamentu. Gašparovič považuje takéto vyjadrenia za "nie šťastné". Politici a médiá by podľa neho nemali "vynášať rozhodnutia" pred tým, ako o prípade rozhodnú príslušné orgány.
Malinovú údajne prepadli a zbili vlani v Nitre dvaja muži, pretože hovorila po maďarsky. Stalo sa tak krátko po vytvorení koalície Smeru-SD súčasného premiéra Roberta Fica s ĽS-HZDS a SNS, ktorá je obviňovaná z nacionalizmu a protimaďarských prejavov. Polícia údajný útok uzavrela tým, že si ho Malinová vymyslela a študentku naopak obvinila z krivej výpovede. Incident vyvolal výmenu názorov medzi Slovenskom a Maďarskom.
V otázke platov sudcov si prezident myslí, že diferencovať platy spôsobom, akým to dnes sudcovia navrhujú, nie je dobré. "Diferencovanosť platov sudcov nesmie enormne prekročiť hranice jednotlivých stupňov súdov," konštatoval.
Optimalizáciu trestných kódexov nepovažuje Gašparovič za veľmi akútnu tému. Ako sa vyjadril, dôležitá je prevencia vytváraním spoločenských podmienok, aj keď to nie je ľahké. "Chce to pochopenie celej spoločnosti a politikov."
Napriek požiadavke šéfa Slovenskej národnej strany Jána Slotu na prerozdelenie rezortov si prezident myslí, že táto vláda môže pokračovať bez problémov aj v ďalšom volebnom období, ak občan pocíti, že prijíma pozitívne rozhodnutia.
Autor: zh

Beata
Balogová
