siahol 18 rokov a nepodpísal súhlas na poskytnutie týchto informácií, učiteľ nemá právo rodičov informovať. Vznikla tak situácia, keď rodičovi z Ústavy SR vyplýva povinnosť starať sa o študujúce dieťa, no zákon o slobodnom prístupe k informáciám umožňuje dospelému študentovi neinformovať rodičov o prospechu či správaní.
Asociácia riaditeľov štátnych gymnázií požiadala Ministerstvo školstva SR o výklad tohto zákona. Z odpovede riaditeľa odboru stredných škôl Jána Hudeca vyplýva, že "zákon č. 211/2000 o slobodnom prístupe k informáciám platný od 1. 1. 2001 v ő 9 odseku 1 uvádza, že informácie týkajúce sa osobnosti a súkromia fyzickej osoby, písomnosti osobnej povahy, podobizne, obrázkové snímky a zvukové záznamy týkajúce sa fyzickej osoby alebo jej prejavov osobnej povahy povinná osoba sprístupní len vtedy, ak to povoľuje osobitný zákon alebo s predchádzajúcim písomným súhlasom dotknutej osoby". Ako ďalej Hudec uvádza, uvedené ustanovenie sa vzťahuje aj na informácie o prospechu a správaní sa žiakov, ktorí dosiahli vek 18 rokov. Keďže v školskej legislatíve nie je osobitný zákon, ktorý by tento vzťah upravoval, riaditelia škôl sú povinní zabezpečiť písomný súhlas žiakov starších ako 18 rokov, ak chcú informovať rodičov o prospechu, správaní a iných skutočnostiach, vymedzených v citovanom zákone.
Riaditelia stredných škôl sa však obávajú i ďalších následkov platnosti tohto zákona. Rodič prestáva byť v 18. roku veku svojho dieťaťa jeho zákonným zástupcom. Právo požiadať z vážnych dôvodov o ospravedlnenie neúčasti dieťaťa na vyučovaní tak prechádza na dospelého študenta, pričom aj v prípade zneužívania tohto práva škola nie je oprávnená informovať rodičov. Riaditelia stredných škôl by preto uvítali jednotný metodický výklad tohto zákona v podmienkach stredných škôl, ktorý zatiaľ neexistuje.