Turistickí sprievodcovia na Slovensku musia zahraničným návštevníkom neraz odpovedať aj na kuriózne otázky. Veľa turistov totiž ani nevie, že sú na Slovensku, povedali ČTK pracovníci bratislavského a košického informačného centra.
"Ako sa volá vaša kráľovná", pýtal sa napríklad japonský turista. Keď zbadal udivený pohľad pracovníčky, ešte skôr než stihla odpovedať, opravil sa: "Prepáčte, kráľ". Táto otázka patrí podľa námestníčky Bratislavského kultúrneho informačného strediska (BKIS) Alexandry Bučkovej medzi najvtipnejšie.
Informačné centrá odpovedajú však aj na nevšedné e-mailové otázky. Obyvateľ Južnej Ameriky napríklad plánoval dovolenku v Afrike, v rámci ktorej chcel navštíviť aj Slovensko. "Poslali sme mu informačné materiály a podrobne vysvetlili, kde sa Slovensko v skutočnosti nachádza," povedala Bučková.
Prehľad strácajú niekedy aj turisti zo Spojených štátov, keď počas poznávacích zájazdov navštívia viacero stredoeurópskych krajín naraz. Nevedia odhadnúť, či sú v Maďarsku, Čechách alebo na Slovensku, prezradila Bučková. Informátorku zaskočila aj otázka od anglicky hovoriaceho turistu, ktorý sa chcel za každú cenu dostať z Bratislavy do Modry, ale loďou.
Metropolu Slovenska a Maďarska si zas minulý rok pomýlil istý návštevník, ktorý si dohodol stretnutie na námestí v Budapešti, nachádzal sa však v centre Bratislavy. "Zistili sme mu najbližší spoj do Budapešti a dali sme mu kontakt na budapeštianskych kolegov," povedala Bučková. Pracovníčky slovenskej kancelárie dokonca kontaktovali aj človeka, ktorý sa mal so zablúdencom stretnúť v Budapešti. Dali mu vedieť, že stretnutie sa prekladá na iný deň.
Zamestnancov turistických kancelárií občas prekvapia aj domáci. Informácie potrebné k zakúpeniu pece hľadal v košickom informačnom centre starší pán. Nakoniec však vysvitlo, že muž chcel v skutočnosti kúpiť osobný počítač. Nedorozumenie spôsobila výslovnosť skratky PC.
Komické situácie vznikajú aj pri pravidelných prehliadkach Košíc. "Turisti sa často sťažujú na meškajúce slnečné hodiny inštalované na stene Dómu sv. Alžbety," povedal turistický sprievodca Milan Kolcún. Údajné meškanie pritom podľa neho pramení z pravidelného striedania letného a zimného času.
Väčšina návštevníkov sa však pýta podľa sprievodcov na úplne obyčajné veci; chcú poradiť miesta, ktoré sa oplatí pozrieť, či dobrú reštauráciu.