Ministerstvo vnútra chce zjednodušením prístupu bezpečnostných zložiek k údajom o telefonátoch znížiť počet odpočúvaní a zasahovať tak do súkromia ľudí iba v nevyhnutných prípadoch. Zámer úradu, ktorý obsahuje novela zákona o elektronických komunikáciách, dnes obhajoval minister vnútra a podpredseda Smeru-SD Robert Kaliňák. Chystané zmeny naopak kritizoval poslanec opozičnej SDKÚ-DS a exminister vnútra Martin Pado.
"Výpisy by nám mohli pomôcť, aby sme nemuseli odpočúvať také veľké množstvo ľudí. Dnes to musíme urobiť vždy, keď máme informáciu, že je niekto podozrivý," povedal Kaliňák v diskusnej relácii Slovenskej televízie (STV).
Podľa návrhu ministerstva by polícia a tajné služby mohli získavať údaje o hovoroch a elektronickej pošte aj bez povolenia súdov. Polícia by teda mohla sledovať, kto, s kým a kedy telefonuje a posiela textové či obrazové správy. V súčasnosti tak možno urobiť len vtedy, ak to povolí súd. Už skôr zmeny odmietli menšie koaličné strany SNS a ĽS-HZDS.
"Je to tvrdé prelamovanie súkromia človeka," myslí si exminister vnútra Pado. Jednoduchší prístup k údajom o telefonátoch by podľa neho viedol k nekontrolovateľnému nakladaniu s osobnými údajmi.
Kaliňák kritiku Pada odmietol. Novela by mala podľa neho tiež uľahčiť vyhľadanie stratených alebo nezvestných ľudí na základe lokalizácie mobilného telefónu bez súhlasu súdu.
Návrh zmien vychádza zo smernice Európskej únie. Tá predpokladá sledovanie komunikácie najmä na boj proti terorizmu. V polovici apríla predlohu vrátil minister spravodlivosti Štefan Harabin na dopracovanie. Predtým ju kritizovali tiež telekomunikační operátori.
Pado: Zrušenie krajských úradov neprinesie úsporu
Podľa Martina Pada zrušenie krajských úradov neprinesie žiadnu úsporu, Kaliňák ho považuje za začiatok zoštíhľovania štátnej správy. Poslanec KDH Daniel Lipšic v diskusii kritizoval zámer ministerstva spravodlivosti znížiť dolné sadzby za niektoré trestné činy. "Od roku 2002 klesla násilná trestná činnosť o 28 percent," uviedol na margo zvýšenia trestov, ktoré v minulosti presadil. Predseda ústavno-právneho výboru parlamentu Mojmír Mamojka oponoval, že vyššie tresty neodrádzajú páchateľov od trestnej činnosti. Celkovo však pripravované zmeny v trestnom práve nehodnotí ako zásadné.
Kauzu Malinová podľa Kaliňáka politizuje iba SMK
Situáciu okolo kauzy Malinová politizuje iba Strana maďarskej koalície (SMK). "Jediný, kto sa tu snaží vyvolať napätie, je SMK," povedal v dnešnej diskusnej relácii Slovenskej televízie (STV) O 5 minút 12 šéf rezortu vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD). Minister poukázal, že prvým politikom, ktorý urobil vyhlásenie pre médiá bol poslanec z SMK László Nagy a zranenú študentku maďarskej národnosti Hedvigu Malinovú bol dokonca ešte v ten istý deň pozrieť v nemocnici. "Samotné ministerstvo vnútra a vláda zareagovali až štrnásť dní po prípade, dovtedy sa robili mimoriadne opatrenia na potlačenie národnostnej neznášanlivosti," uviedol Kaliňák. Podľa ministra sa národnostne motivované výtržnosti skončili už v septembri minulého roka, no utíchnutie kauzy Malinová bolo pre poslancov z SMK neprijateľné. "Zrazu prišlo vystúpenie pani Edit Bauer v Európskom parlamente, lebo sa už zdalo, že je potom, takže ak tu niekto túto situáciu politizuje, tak jednoznačne môžeme hovoriť o poslancoch SMK," povedal Kaliňák.
Autor: ks

Beata
Balogová
