SME

Fico: V politike ide o záujmy a moc

V politike, ani európskej, nejde podľa premiéra o hodnoty. Preto očakáva na júnovom rokovaní o európskej ústavnej zmluve čokoľvek.

Zľava: predseda vlády SR Robert Fico a predseda vlády Slovinskej republiky Janez Janša prichádzajú na tlačovú besedu po spoločnom rokovaní.Zľava: predseda vlády SR Robert Fico a predseda vlády Slovinskej republiky Janez Janša prichádzajú na tlačovú besedu po spoločnom rokovaní. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA 4. júna (SITA) - V politike, ani európskej, nejde podľa slovenského premiéra Roberta Fica o hodnoty. Preto očakáva na júnovom rokovaní o európskej ústavnej zmluve čokoľvek. "V politike, a najmä v medzinárodnej politike, nejde o žiadne hodnoty, ale vždy ide o záujmy, ekonomiku a moc," vyhlásil Fico na tlačovej besede po rokovaní so slovinským premiérom Janezom Janšom.

Obe krajiny podporujú terajšiu európsku ústavu a snahu Nemecka presadiť jej prijatie. Fico zároveň odkázal Poliakom, ktorí chcú viac hlasov pri rozhodovaní kvalifikovanou väčšinou, že Slovensko ich nepodporí. "Nebudeme podporovať také zmeny, ktoré by mali smerovať k zvýhodneniu jednej alebo dvoch krajín na úkor iných," povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Ako dopadne júnový summit Európskej únie, ktorý má prijať "cestovnú mapu" pre prijatie euroústavy alebo inej inštitucionálnej zmluvy, si netrúfol predpovedať ani Janez Janša. Aktivity okolo zmluvy budú pokračovať do 20. júna, preto ťažko predvídať, ako summit dopadne. Slovinsko nechce kompromis za každú cenu, ale taký, ktorý umožní Európe krok vpred. "Som optimistom. Dúfam, že do júna sa nájde riešenie," dodal slovinský premiér.

Premiéri podporili budúce členstvo krajín bývalej Juhoslávie v únii. Zhodli sa, že ak sa bude únia rozširovať, malo by to byť o štáty západného Balkánu. Rovnako označili za neprípustné posunutie termínu rozšírenia schengenského priestoru, kam má Slovensko a Slovinsko vstúpiť 1. januára 2008.

SkryťVypnúť reklamu

Chceme rezolúciu o Kosove, budeme hlasovať s EÚ

Slovensko podporí v Bezpečnostnej rade (BR) OSN rezolúciu o Kosove. "Sme za to, aby rezolúcia bola prijatá," povedal premiér Robert Fico. Podporu rezolúcie zdôvodnil obavou, že ak by nebola prijatá, niektoré krajiny by urobili voči Kosovu jednostranné kroky, čo by viedlo k úplnej destabilizácii. "Chceme vidieť v rezolúcii ochranu záujmov Srbska a čo najväčší vplyv medzinárodného spoločenstva na situáciu v Kosove," dodal Fico. Kosovo je podľa Janšu už dnes mimo vplyvu Srbska, preto Slovinsko plne podporuje návrh Ahtisaariho a z neho vychádzajúcu rezolúciu ako najlepší kompromis.

"Reálne Kosovo v súčasnosti už nie je súčasťou Srbska. Teoreticky, keby sa Kosovo aj zajtra stalo nezávislým, v reáli by sa nezmenilo nič," povedal Janša. Slovinsko podporilo návrh splnomocnenca OSN pre Kosovo Marttiho Ahtisaariho, ktorý na prechodné obdobie navrhuje pozorovanú nezávislosť juhosrbskej provincie. "Toto je návrh, ktorý je najľahšie realizovateľný, zároveň s európskou perspektívou pre Srbsko." Podľa neho je nutné, aby o budúcnosti Kosova rozhodlo medzinárodné spoločenstvo, pretože neexistuje možnosť dohody medzi Srbskom a Kosovom. "Je potrebné dosiahnuť zhodu v rámci Bezpečnostnej rady Spojených národov. V rámci toho je mimoriadne dôležité, aby EÚ schválila spoločné stanovisko."

SkryťVypnúť reklamu

Janša sa vyjadril aj k budovaniu americkej protiraketovej obrany v Európe, ktorá vyvoláva ostré protesty Ruska. "Veríme, že ide o obranný štít. Bolo by však dobré riešiť tento problém v rámci Severoatlantickej aliancie, ktorá aj bola zriadená na obranu," povedal.

Nebojte sa eura, odkazuje Janša

Nebojte sa eura, odkázal v nedeľu Slovákom slovinský premiér Janez Janša, ktorého krajina vstúpila do eurozóny 1. januára. "Slovensko je v dobrej kondícii a vstúpi do Európskej menovej únie (EMÚ) v pravom čase," povedal Janša po rokovaní s Robertom Ficom v Bratislave. Slovinsko je príkladom, že sa to dá aj bez negatívnych dopadov. Po zavedení eura dokonca stúpla jeho podpora medzi Slovincami. "Bez obáv pristúpte k tomuto kroku," vyhlásil Janša.

SkryťVypnúť reklamu

Fico sa zaujímal o daňovú reformu, kde v prípade fyzických osôb pretrváva výrazná progresivita a najvyššia daň je 41 percent. "Bol by som rád, keby v budúcnosti bola ešte možnosť výmeny názorov a skúseností z takejto reformy," povedal. V Slovinsku sú pre občanov tri daňové sadzby - 16, 27 a 41 percent. Na Slovensku Fico takýto systém zatiaľ presadzovať nemieni. "To je len príklad toho, že môže existovať aj iný daňový systém ako na Slovensku," povedal.

Kým Slovinsko povzbudzuje Slovákov do eurozóny, Slovensko podporuje vstup Slovinska do OECD. Fico poukázal na paradox, že krajina, ktorá je v EMÚ, nie je členom Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, kým iná, ktorá euro nemá, v nej je. Keďže medzi SR a Slovinskom nie sú žiadne politické problémy, zintenzívňuje sa spolupráca a obchod. Obchodná výmena vlani vzrástla o 25 percent. "Dnes predstavuje pol miliardy eur," konštatoval Janša.

SkryťVypnúť reklamu

Slovinsko je členom Fóra slovanských kultúr, ktoré sídli v Ľubľane. Slovensko ním chce byť. Dnes je pozorovateľom. Vláda podľa Fica vyvinie všetko úsilie, aby sme boli čo najskôr členmi. Jej cieľom je podpora kultúrnej spolupráce medzi všetkými krajinami, ktoré hovoria slovanským jazykom. "Ja vidím aj iný význam tohto fóra, ako iba kultúru," zdôvodnil premiér snahu o rýchly vstup to tejto organizácie.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 296
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 201
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 289
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 8 193
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 775
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 000
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 199
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 064
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu