BRATISLAVA 4. júna (SITA) - Poslanec KDH Pavol Minárik je presvedčený, že navyšovanie príjmov Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu zo štátneho rozpočtu, ako to navrhuje ministerstvo kultúry, ohrozuje ich nezávislosť od politickej moci. "To nie je cesta k nezávislosti verejnoprávnych médií," skonštatoval v diskusnej relácii televízie TA3 V politike. Tieto médiá by mali byť naďalej financované z koncesionárskych poplatkov. Zabráni sa tak neefektívnemu plytvaniu peňazí, pretože pri platení zo štátneho rozpočtu sú tieto inštitúcie schopné spotrebovať akýkoľvek objem finančných prostriedkov. Minárik nepovažuje zmluvu medzi štátom a médiami za štandardnú, pretože zmluvné strany nie sú rovnocenné. Súhlasí však s návrhom koalície, aby koncesionárske poplatky platili všetci odberatelia elektrickej energie. "Smerujeme k oveľa vyššej spravodlivosti ako dnes.“.
Podľa predsedu poslaneckého klubu SNS Rafaela Rafaja je povinnosťou štátu finančne zabezpečiť prevádzkovanie služieb, ktoré týmto médiám uložil v zákone. Zmluvu medzi štátom a verejnoprávnymi médiami považuje za optimálny model na prefinancovanie konkrétnych úloh. "Každá zmluva je transparentná, je kontrolovateľná, je pod verejnou, pod odbornou kontrolou a bude mať určite presne zadefinované cieľové požiadavky na skvalitnenie a na výrobu konkrétnych programov," povedal.
Vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom nie sú bezproblémové, skonštatoval v relácii predseda SMK Pál Csáky s tým, že až na 70 percent sú podľa neho slovenským problémom. Slováci sa podľa neho ešte stále definujú vo vzťahu k druhým národom a potrebovali by pozitívne vymedzenie samých seba. Slovensko nemalo dobré vzťahy s Maďarskom ani za predchádzajúcej vlády, povedal podpredseda Smeru-SD Boris Zala. Dôvodom bol tzv. krajanský zákon. Vzťahy oboch krajín mohli byť podľa neho po nástupe novej vlády lepšie, ak by tomu nezabránil prípad Hedvigy Malinovej. Zala verí, že situáciu zlepší pripravované stretnutie premiéra Roberta Fica s jeho partnerom Ferencom Gyurcsányom.