SME

Linka 112: Hovor aj v menšinovom jazyku

Na územiach, kde žije minimálne 20 percent príslušníkov národnostnej menšiny, by mala byť možnosť dohovoriť sa aj jazykom tejto menšiny. Presadiť túto zmenu chce SMK.

Na tiesňovej linke 112 by sa mali ľudia dohovoriť aj v niektorom zo svetových jazykov. Na územiach, kde žije minimálne 20 percent príslušníkov národnostnej menšiny, by mala byť možnosť dohovoriť sa aj jazykom tejto menšiny. Strana maďarskej koalície (SMK) sa bude snažiť túto zmenu presadiť pri prerokovávaní zákona, ktorým sa novelizujú normy v súvislosti so zrušením krajských úradov. "Na svete neexistuje vyššia hodnota, ako je ľudský život. Náš návrh súvisí práve s ochranou a záchranou ľudského života," povedal dnes na tlačovej besede zástupca predsedu SMK József Berényi.

SkryťVypnúť reklamu

Zástupca predsedu SMK nespochybňuje, že ľudia žijúci v SR by mali ovládať štátny jazyk, ide však o núdzové situácie, keď človek môže byť v šoku, či stave, keď mu je najjednoduchšie komunikovať v materinskom jazyku. "Nejde o nadštandardné požiadavky, ide o zabezpečenie štátnej služby pre občanov," dodal.

Zatiaľ čo požiadavka na ovládanie svetového jazyka by sa mala vzťahovať na všetky strediská, povinnosť komunikovať aj v jazyku menšiny by sa mala z ôsmich krajov týkať zrejme len šiestich, kde sú aj obce s viac ako 20 percentami príslušníkov národnostnej menšiny. Ide prevažne o územia na juhu krajiny, kde žije asi polmiliónová maďarská menšina, ale aj o ukrajinskú či rusínsku menšinu na východe republiky.

Potreba zmeny súvisí podľa poslanca s novelou zákona o integrovanom záchrannom systéme z roku 2002. Pred novelou boli totiž stanice záchrannej zdravotnej služby samostatnými oddeleniami jednotlivých nemocníc v okresných mestách, a preto sa podľa neho v praxi dalo na tiesňovej linke dohovoriť aj v jazyku menšiny. "Práve zriadením integrovaného záchranného systému so sídlami v krajských mestách bola táto viacjazyčná komunikácia odstránená," poznamenal poslanec.

SkryťVypnúť reklamu

Riaditeľ Úradu civilnej ochrany ministerstva vnútra Ján Repa však ČTK povedal, že v rámci záchranného systému sa dá vybaviť hovor v jazyku menšiny aj v súčasnosti; medzi operátormi sú podľa neho viacerí, ktorí vedia aj po maďarsky. "Vždy to vieme nejako vybaviť," tvrdil Repa.

SMK chce svoj zámer presadiť prostredníctvom pozmeňujúceho návrhu k vládnemu zákonu, ktorý súvisí s rušením krajských úradov. O svojej iniciatíve SMK informovala opozičných partnerov, dnes im zašle aj paragrafové znenie návrhu, povedal ďalej Berényi. "Dúfam, že nakoľko sa jedná o ochranu a záchranu ľudského života, nájdeme podporu nielen u opozičných poslancov, ale aj koaličných," povedal poslanec.

O zámere rozšíriť používanie menšinových jazykov nedávno hovoril aj predseda SMK Pál Csáky. Ten v televízii TA3 navrhoval, aby v nemocniciach v oblastiach s národnostnými menšinami musel byť aj lekár, ktorý ovláda jazyk menšiny. Podľa Berényiho však išlo o nedorozumenie a SMK takýto návrh do parlamentu nepripravuje.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: zh

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné

Strana maďarskej komunity - Magyar Közösség Pártja

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 296
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 201
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 289
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 8 193
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 775
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 000
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 199
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 064
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu