Na tiesňovej linke 112 by sa mali ľudia dohovoriť aj v niektorom zo svetových jazykov. Na územiach, kde žije minimálne 20 percent príslušníkov národnostnej menšiny, by mala byť možnosť dohovoriť sa aj jazykom tejto menšiny. Strana maďarskej koalície (SMK) sa bude snažiť túto zmenu presadiť pri prerokovávaní zákona, ktorým sa novelizujú normy v súvislosti so zrušením krajských úradov. "Na svete neexistuje vyššia hodnota, ako je ľudský život. Náš návrh súvisí práve s ochranou a záchranou ľudského života," povedal dnes na tlačovej besede zástupca predsedu SMK József Berényi.
Zástupca predsedu SMK nespochybňuje, že ľudia žijúci v SR by mali ovládať štátny jazyk, ide však o núdzové situácie, keď človek môže byť v šoku, či stave, keď mu je najjednoduchšie komunikovať v materinskom jazyku. "Nejde o nadštandardné požiadavky, ide o zabezpečenie štátnej služby pre občanov," dodal.
Zatiaľ čo požiadavka na ovládanie svetového jazyka by sa mala vzťahovať na všetky strediská, povinnosť komunikovať aj v jazyku menšiny by sa mala z ôsmich krajov týkať zrejme len šiestich, kde sú aj obce s viac ako 20 percentami príslušníkov národnostnej menšiny. Ide prevažne o územia na juhu krajiny, kde žije asi polmiliónová maďarská menšina, ale aj o ukrajinskú či rusínsku menšinu na východe republiky.
Potreba zmeny súvisí podľa poslanca s novelou zákona o integrovanom záchrannom systéme z roku 2002. Pred novelou boli totiž stanice záchrannej zdravotnej služby samostatnými oddeleniami jednotlivých nemocníc v okresných mestách, a preto sa podľa neho v praxi dalo na tiesňovej linke dohovoriť aj v jazyku menšiny. "Práve zriadením integrovaného záchranného systému so sídlami v krajských mestách bola táto viacjazyčná komunikácia odstránená," poznamenal poslanec.
Riaditeľ Úradu civilnej ochrany ministerstva vnútra Ján Repa však ČTK povedal, že v rámci záchranného systému sa dá vybaviť hovor v jazyku menšiny aj v súčasnosti; medzi operátormi sú podľa neho viacerí, ktorí vedia aj po maďarsky. "Vždy to vieme nejako vybaviť," tvrdil Repa.
SMK chce svoj zámer presadiť prostredníctvom pozmeňujúceho návrhu k vládnemu zákonu, ktorý súvisí s rušením krajských úradov. O svojej iniciatíve SMK informovala opozičných partnerov, dnes im zašle aj paragrafové znenie návrhu, povedal ďalej Berényi. "Dúfam, že nakoľko sa jedná o ochranu a záchranu ľudského života, nájdeme podporu nielen u opozičných poslancov, ale aj koaličných," povedal poslanec.
O zámere rozšíriť používanie menšinových jazykov nedávno hovoril aj predseda SMK Pál Csáky. Ten v televízii TA3 navrhoval, aby v nemocniciach v oblastiach s národnostnými menšinami musel byť aj lekár, ktorý ovláda jazyk menšiny. Podľa Berényiho však išlo o nedorozumenie a SMK takýto návrh do parlamentu nepripravuje.
Autor: zh

Beata
Balogová
