Bratislava 4. júna (TASR) - Na Slovensku je deväť národných parkov, 13 veľkoplošných chránených krajinných oblastí, do 200 štátnych prírodných rezervácií a niekoľko stoviek území, zaradených do ďalších kategórií ochrany prírody. Ochrana prírody zahŕňa aj faunu a flóru. Úplne chránených je vyše 800 druhov rastlín a množstvo druhov voľne žijúcich živočíchov.
Chránené územia sa začali u nás zriaďovať koncom minulého storočia. Ochrana prírody v SR na základe Ústavy SR a príslušných zákonných ustanovení patrí do oblasti štátnej starostlivosti. Celková plocha chránených území všetkých kategórií predstavuje zhruba 20 percent plochy Slovenska.
Najstarší národný park na Slovensku je Tatranský národný park (TANAP), vyhlásený v roku 1948, ktorý má rozlohu 768 km2. Chránené územie zaberá Východné a Západné Tatry, časť Spišskej Magury, Podtatranskej brázdy a Podtatranskej kotliny. Nadmorská výška Tatier a pestrý horninový podklad vytvorili vhodné podmienky pre veľmi pestrú flóru a faunu. Vyššie polohy zaberajú prevažne smrečiny, v Tatrách je nad nimi kosodrevina. Z rastlinstva tu nájdeme mnohé vzácne rastliny ako napríklad limba, lyžičník tatranský, turica uhorská, iskerník alpínsky, iskerník ľadovcový, poniklec biely a prvosienka najmenšia. Živočíšstvo reprezentuje jeleň lesný, tetrov hlucháň, kuna skalná, kuna lesná, mačka divá a živočíchy žijúce nad hornou hranicou lesa, a to kamzík vrchovský, svišť vrchovský, orol skalný, hraboš snežný a hrabáč tatranský.
Minister životného prostredia Jaroslav Izák 23. mája tohto roku na pôde rezortu spolu s ministrom pôdohospodárstva Miroslavom Jureňom predstavil návrh novej zonácie Tatranského národného parku (TANAP). V návrhu je väčšia výmera bezzásahového územia - z pôvodných 42 percent na 53 percent z celkového územia TANAPu. Ochranári a odborníci nesúhlasia s novou zonáciu TANAPu, ktorú pripravilo súčasné vedenie Ministerstva životného prostredia SR. Preferujú starý návrh zonácie z dielne bývalého vedenia TANAPu na čele s odvolaným riaditeľom Tomášom Vančurom. Najspornejšie sú podľa nich územia Starého a Nového Smokovca, Štrbského Plesa, Tatranskej Lomnice a Zuberca.