BRATISLAVA 4. júna (SITA) - Slovensko dáva málo peňazí na výskum a vývoj. Konštatuje to správa o stave výskumu a vývoja za rok 2006, ktorú vláde v stredu predloží minister školstva Ján Mikolaj. Ministerstvá podporili v roku 2006 výskum a vývoj takmer 800 miliónmi korún. Najviac financií išlo z ministerstva pôdohospodárstva, ktoré poskytlo takmer 300 miliónov, rezort obrany takmer 280 miliónov. Najmenej, necelých 14 miliónov korún vyčlenilo ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja.
V rámci krajín Európskej únie sa zaraďujeme medzi štáty, ktoré podporujú výskum a vývoj najmenším finančným balíkom. "Alarmujúca je situácia v oblasti finančných prostriedkov podnikateľského sektora," upozorňuje správa. Z nových členov Európskej únie obsadilo prvú priečku Česko, ktoré dosiahlo najvyšší podiel HDP v prepočte na jedného obyvateľa. Zo starých členov najviac peňazí vyčlenilo Rakúsko.
Nízke investície zapríčiňujú pomerne slabé prístrojové a technické vybavenie vo všetkých sektoroch výskumu a vývoja. Nedostatky sú aj v kvalite výskumníkov. Za problematické sa považuje, že v Bratislavskom samosprávnom kraji sa sústreďuje väčšina výskumných a vývojových prác.
Ministerstvo školstva chce situáciu riešiť aj zavedením daňových výhod pre firmy, ktoré finančne podporia výskum a vývoj. O zavedení daňových stimulov ešte musí rokovať s rezortom financií. Obe ministerstvá spoločne vypracujú analýzu, na základe ktorej by sa určil konkrétny typ daňových stimulov. Návrh dlhodobého zámeru štátnej vednej a technickej politiky počíta s tým, že v roku 2015 pôjde na vedu a techniku 1,8 percenta HDP. Podnikateľov chcú motivovať daňovými výhodami, pretože dve tretiny peňazí by mali prúdiť práve z podnikateľského sektora. V tomto roku výdavky by mali predstavovať 0,51 percenta HDP, pričom podnikatelia by sa na nich podieľali viac ako tretinou.