POPRAD 4. júna (SITA) – Tento rok by mala byť ukončená druhá etapa výstavby vstupného areálu Belianskej jaskyne. „Jaskyňa ako jedna z najnavštevovanejších na Slovensku si už žiadala zmenu. Rozširuje sa terasa, aby návštevníci mali viac miesta,“ uviedol správca Belianskej jaskyne Jozef Bachleda. Náklady na opravu a rozšírenie vstupnej terasy predstavujú 3,9 mil. korún. Oprava bola nevyhnutná aj z bezpečnostných dôvodov. Vstupná terasa na strmom svahu so sklonom 40 stupňov bola postavená z materiálu, ktorý zostal po prekopaní prístupovej chodby do jaskyne. V posledných rokoch sa terasa začala zosúvať do doliny. Na zrekonštruovanej terase sa môže v budúcnosti postaviť nový vstupný objekt Belianskej jaskyne.
Už minulý rok Správa slovenských jaskýň (SSJ) preinvestovala v Belianskej jaskyni vyše 15,6 mil. korún na výstavbu sociálnych zariadení. Pôvodná prevádzka jaskyne bola bez zdroja pitnej vody a odkanalizovania. Podstatnú časť prostriedkov, takmer 12,5 mil. korún, získala na projekt Technická infraštruktúra pre Beliansku jaskyňu SSJ zo štrukturálnych fondov Európskej únie. „Dobudovaním vstupného areálu Belianskej jaskyne sa vytvoria predpoklady kultúrnejšieho pobytu návštevníkov jaskyne a rozšíria sa možnosti poskytovania služieb pri ich pobyte v Tatranskom národnom parku,“ doplnil J. Bachleda. Ponuku služieb pre turistov už pred dvoma rokmi rozšírila nová predajňa suvenírov, ktorá sa nachádza približne 100 metrov pred samotným vstupom do jaskyne.
Belianska jaskyňa v Belianskych Tatrách patrí k najnavštevovanejším slovenským jaskyniam. V roku 2006 ju navštívilo vyše 128 000 návštevníkov. Viac návštevníkov videlo len Demänovskú jaskyňu slobody. Podstatnú časť návštevníkov Belianskej jaskyne tvoria Poliaci, keďže jaskyňa sa nachádza len niekoľko kilometrov od poľskej časti Vysokých Tatier.
Belianska jaskyňa bola pre verejnosť sprístupnená už v roku 1882. Celková dĺžka jaskyne je takmer štyri kilometre. Dĺžka prehliadkovej trasy je 1370 m s prevýšením 125 metrov. Prehliadka jaskyne trvá približne 70 minút. Teplota v jaskyni sa pohybuje medzi 5,2 až 5,4 stupňa Celzia. V jaskyni upútajú návštevníkov najmä sintrové vodopády a sintrové výplne, ako aj pagodovité stalagmity. Belianska jaskyňa bola v roku 1896 ako prvá jaskyňa v bývalom Uhorsku elektricky osvetlená. Je otvorená celoročne, s krátkou prestávkou od 16. novembra do 27. decembra.
Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu.