Petržalská samospráva v spolupráci s neziskovou organizáciou Asistenčné tiesňové volacie centrum Volanie života-Phonae Vitae zriadi tento rok službu tiesňovej starostlivosti pre 50 občanov mestskej časti.
Ako dnes pre agentúru SITA uviedol tlačový tajomník petržalského miestneho úradu Ľubomír Andrassy, služba bude určená predovšetkým pre zdravotne a telesne postihnutých ľudí. "Bude to pre ľudí, ktorí to najviac potrebujú, napríklad sú osamelí, sú pripútaní na lôžko alebo je ich zdravotný stav kritický. Služba bude slúžiť tým, ktorí si z mnohých závažných príčin nemôžu sami zavolať lekársku pomoc alebo požiadať niekoho, aby im ju privolal," povedal Andrassy. Nevylúčil pritom, že ak bude o túto službu v budúcnosti veľký záujem a budú na jej rozšírenie aj kapacity, miestna samospráva bude o tomto kroku uvažovať.
Ako ďalej Andrassy uviedol, klienti sa budú vyberať z databázy, ktorú má k dispozícii oddelenie sociálnych vecí na miestnom úrade, petržalská samospráva chce oslovovať aj domovy dôchodcov či rodinných príslušníkov možných klientov. O konkrétnych klientoch zapojených do asistenčnej služby bude rozhodovať sociálna a zdravotná komisia, čím by sa mala podľa Andrassyho zachovať transparentnosť. Podmienkou pritom je, aby mal občan pevnú linku. "Celé to bude fungovať tak, že klient stlačí gombík na zariadení, ktoré bude pripojené na telefón a okamžite bude komunikovať s tiesňovým centrom. Jeho pracovníci po vyhodnotení situácie pošlú ku klientovi rýchlu zdravotnú pomoc, políciu alebo rodinného príslušníka. Centrum bude mať k dispozícii aj kľúč, aby sa v prípade nutnosti dalo dostať do bytu klienta," konštatoval Andrassy. Dodal, že služba tiesňovej starostlivosti bude klientov monitorovať 24 hodín. V prípade ukončenia poskytovania služby u konkrétneho klienta bude zariadenie následne poskytnuté ďalšiemu.
Miestna samospráva vyčlení zo svojho rozpočtu na tento rok 75-tisíc korún na zakúpenie 50 komunikačných zariadení, hradiť bude aj inštalovanie či odinštalovanie zariadenia, ako aj jeho opravy. V ďalších rokoch by táto služba mala stáť Petržalku približne 30-tisíc korún. Prevádzku bude zasa hradiť nezisková organizácia, projekt je finančne podporený Ministerstvom práce sociálnych veci a rodiny SR a Európskou úniou cez program Interreg III A. Obdobná služba sa dnes poskytuje v Nitre a Banskej Bystrici, v rámci Bratislavy je Petržalka jedinou mestskou časťou s takouto službou.