BRATISLAVA 5. júna (SITA) - Novozaložený Slovenský inštitút pre mediáciu (SIM) plánuje pomôcť svojimi skúsenosťami v zahraničí, v oblastiach, kde sa dajú riešiť spory mimosúdnou cestou. "Máme ambíciu mediáciu vyvážať, ponúknuť ju krajinám Balkánu a bývalého Sovietskeho zväzu,“ uviedol dnes na tlačovej besede SIM jeden z jeho zakladateľov František Kutlík. Dôvodom sú podľa neho skúsenosti z tejto oblasti, ale aj to, že "máme ako jedni z mála ukotvenú mediáciu v zákone." Slováci sú podľa Kutlíka chápaní vo svete ako submisívny a asertívny národ, a to sa môže prejaviť aj v tradíciách mediácie. "Svoje pozície by mohli Slováci uplatniť v istom prípade aj v Kosove," dodal Kutlík. Mediáciu chce inštitút propagovať denne, aby sa mediácia dostala do povedomia ľudí ako nástroj mimosúdneho riešenia sporov, ktoré je rýchlejšie a lacnejšie. Mediácia je prostriedok na riešenie sporov mimosúdnou cestou a má interdisciplinárny charakter, lebo sa v nej dajú uplatniť nielen znalosti práva, ale aj psychológie či sociológie. Výhodou mediácie voči súdom je aj to, že poskytuje šancu udržať sporným stranám dobrý vzťah.
V SR pôsobia mediátori - probační úradníci, ktorí sú ustanovení zo zákona o mediácii, pôsobia v trestných konaniach pri súdoch. Potom sú to mediátori, ktorí sa zaoberajú všeobecnou mediáciou, čiže spormi, ktoré nespadajú do trestnoprávneho konania. Na Slovensku je v súčasnosti registrovaných takmer 200 mediátorov. Zaoberajú sa majetkovými, rodinnými, obchodnými, finančnými spormi. "Na Slovensku pôsobí aj veľká skupina ľudí, ktorí pôsobia mediačne dobrovoľne a bezplatne, a nie sú pritom registrovaní,“ uviedol jeden zo zakladateľov SIM Vladimír Labáth.
Podľa pracovníka Ministerstva spravodlivosti SR Júliusa Králika je dôležité vzbudiť v ľuďoch dôveru v mediáciu, ktorá rieši spory medzi občanmi rýchlejšie ako súdy a vylučuje prieťahy v konaní. "Ľudia nemusia čakať na súdoch, mediácia je rýchlejší, jednoduchší a lacnejší nástroj riešenia sporov,“ povedal Králik. Slovensko má podľa neho aj dobrú pozíciu v mediácii v porovnaní so zahraničím. Spopularizovať mediáciu sa pokúša rezort spravodlivosti v spolupráci s mediátormi na vybraných súdoch, kde opätovne plánujú týždeň mediácie. Na súde ponúknu občanom službu mediátora už pri predkladaní žiadosti o súdne riešenie sporu.
Málo sporov sa rieši mediáciou, lebo ľudia sú zvyknutí spory riešiť súdnou cestou. "Mediácia patrí do skupiny participatívnych riešení konfliktov, ľudia teda preberajú sami zodpovednosť za riešenie konfliktov a mediátor im pri tom len pomáha, “uviedol Labáth. Presný počet vykonaných mediácií na Slovensku nemá SIM zmapovaný. Mediácia sa ako malý projekt rozbehla na Univerzite Komenského v roku 1991, doteraz sa takto v SR riešilo asi 100 sporov.
Mediátorom sa môže stať každý, kto má vysokoškolské vzdelanie 2.stupňa u neprávnických profesií, u právnických profesií stačí prvý, t.j. bakalársky stupeň. Neprávnici musia absolvovať ešte výcvik v rozsahu 100 hodín a právnici v rozsahu troch dni. „Človek ktorý absolvuje toto vzdelávanie môže požiadať o zápis do registra mediátorov,“ uviedol Labáth. Zároveň pripustil možnosť novelizovať zákon o mediácii, ktorý by mal určovať kvalitnejšiu prípravu mediátorov.