Povedal to dnes na tlačovej besede rezortu životného prostredia Mário Kern z oddelenia environmentálnej kriminality Prezídia Policajného zboru s tým, že konkrétna osoba zatiaľ obvinená nebola. Podľa listinných dôkazov mali z Rakúska smerovať ďalšie tisícky ton odpadu. Zadržané dva kamióny boli prvé, ktoré odpad na Slovensko priviezli. Odpad, ktorý sa vrátil do Rakúska v pondelok večer, začali likvidovať až dnes, nakoľko miestna prevádzka bola už zavretá.
Zachytiť nebezpečný odpad je ťažké. Podľa Kerna ide o environmentálnu trestnú činnosť, pri ktorej polícia nemôže postupovať podľa bežných postupov. "Ide o oblasť, kde je veľké množstvo právnych predpisov, čo veľmi komplikuje bežnú prácu polície," dodal. Nebezpečný odpad je pre nelegálne obchodovanie veľmi atraktívnou komoditou, pretože ak sa podarí "obchodníkom" v rámci Európskej únie vytvoriť sieť firiem, často aj fiktívnych, neexistuje systém, ktorý by to skontroloval. Kern sa domnieva, že možno už o pár týždňov bude existovať iný kanál, ktorým bude snaha na naše územie opäť doviezť nebezpečný odpad.
Ilegálne pokusy o dovoz odpadu budú poľa polície pokračovať
Pokusy ilegálne dovážať odpad na Slovensko budú podľa polície pokračovať aj v budúcnosti. Poplatky za zneškodnenie odpadkov vo vyspelejších krajinách Európskej únie sú totiž päť až desaťkrát vyššie, povedal novinárom policajný špecialista na ekologickú kriminalitu Mário Kern. O nelegálny dovoz odpadu z Rakúska sa organizovaná skupina ľudí pokúsila aj v predchádzajúcich dňoch.
"Tok odpadu na územie našej republiky je reálny. Možno o pár týždňov bude existovať iný kanál, ktorým niekto bude chcieť odpad doviesť na naše územie," povedal Kern.
Dva kamióny s približne 40 tonami odpadkov z Rakúska zadržali slovenskí policajti aj pred asi dvoma týždňami. Odpad mal skončiť v opustenom kameňolome pri Dubnici nad Váhom, no napokon jeho zneškodnenie musela zabezpečiť rakúska strana. Po organizátoroch, ktorí za ilegálnou dopravou odpadov stáli, polícia podľa Kerna pátra.
Odpad sa dovážal ilegálne a aj legálne
Na Slovensko sa nelegálne dostal odpad z Rakúska už v roku 2005. Išlo spolu asi o 1300 ton, povedal Vladimír Radúch z odboru odpadového hospodárstva ministerstva životného prostredia. "Rakúsky kompetentný orgán je na ťahu, aby došlo k vráteniu odpadu späť," dodal Radúch.
Okrem toho sa podľa neho na Slovensko dováža odpad aj legálne. V roku 2005 povolili úrady dovoz viac ako milióna ton, o rok neskôr necelých 750.000 ton a v tomto roku zatiaľ asi 350.000 ton odpadu. Napríklad v roku 2005 pri tom domáci obyvatelia a firmy vyprodukovali asi 1,5 milióna ton komunálneho odpadu. Dovezené odpadky spaľujú napríklad cementárne.
Autor: zh

Beata
Balogová
