Bratislava 6. júna (TASR)- Minister zdravotníctva Ivan Valentovič má podľa správy o aktuálnom vývoji v slovenskom zdravotníctve a o realizovaných a pripravovaných opatreniach vlády v rezorte predložiť do 30. júna návrh právnej úpravy, ktorá zamedzí tvorbe zisku z verejného zdravotného poistenia.
Tento návrh má zároveň garantovať, že peniaze pochádzajúce z verejného zdravotného poistenia ostanú len v správe zdravotných poisťovní (ZP). Do rovnakého termínu má minister vypracovať aj návrh právnej úpravy znižujúcej objem peňazí, ktoré môže ZP použiť na svoju réžiu, a to zo štyroch na tri percentá.
Ministerstvo zahraničných vecí plánuje v prípade dostatku financií v štátnom rozpočte otvoriť v budúcnosti slovenské veľvyslanectvo vo Vilniuse (Litva), Talline (Estónsko), Tbilisi (Gruzínsko), v Luxemburgu, Podgorici (Čierna Hora), Skopje (Macedónsko), v Tirane (Albánsko) a Hanoji (Vietnam).
Uvádza sa to v správe o stave siete zastupiteľských úradov (ZÚ) v zahraničí v roku 2007 a východiskách pre jej ďalší rozvoj, ktorou sa bude zaoberať kabinet. Slovensko malo ku koncu marca tohto roku v zahraničí 76 zastupiteľských úradov, z toho 58 veľvyslanectiev, 10 generálnych konzulátov, 8 stálych misií, delegácií a zastúpení. Mimo územia SR pôsobí aj 8 slovenských inštitútov a 3 pobočky ZÚ.
Vláda prerokuje aj návrh na vyslovenie súhlasu s prítomnosťou irackých ozbrojených síl na území Slovenska, ktoré sa vo výcvikovom priestore Lešť zúčastnia na 60-dňovom vojenskom cvičení. Ten bude zameraný hlavne na prácu s odmínovacími zariadeniami Božena 4.
Na programe je aj návrh na dobudovanie Ústavu špeciálneho zdravotníctva a výcviku ministerstva obrany Lešť, ktoré bude poskytovať podmienky na špeciálny výcvik vojenských, policajných, zdravotníckych a záchranárskych jednotiek. Zariadenie by malo byť hotové v decembri 2009 a celkové náklady na jeho vybudovanie sú zatiaľ vyčíslené na vyše 1,29 miliardy korún.
Cudzinci, ktorí sú obeťami obchodovania s ľuďmi, by po vstupe Slovenska do Schengenu už nemali platiť za podanie žiadosti o udelenie tolerovaného pobytu alebo o jeho predĺženie. Od cudzincov s udeleným tolerovaným pobytom by sa nemal vyberať správny poplatok ani za vydanie cudzineckého pasu. Predpokladá to návrh novely zákona, ktorú na rokovanie vlády predložil štátny tajomník ministerstva vnútra Vladimír Čečot.
Slovensko vydalo v roku 2005 len 0,51 percenta hrubého domáceho produktu na výskum a vývoj, čo predstavuje zhruba 7,5 miliardy korún. Aj problémom nízkych výdavkov na slovenský výskum a vývoj sa bude zaoberať vládny kabinet na svojej 47. schôdzi.