Výkonný riaditeľ občianskeho združenia Živá planéta a pedagóg Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici Peter Sabo, ktorý pracoval v odborných tímoch medzinárodných a národných projektov riešených v rámci Svetovej únie ochrany prírody, odmietol prevziať Cenu ministra životného prostredia za rok 2007. Podľa neho totiž vedenie ministerstva životného prostredia (MŽP) a Štátnej ochrany prírody (ŠOP SR) systematicky oslabujú ochranu najvzácnejších pokladov prírody Slovenska a predháňajú sa vo vyhláseniach v prospech developerov, lanovkárov a poľovníkov, bez ohľadu na hrozby likvidácie, fragmentácie a devastácie biotopov národného a európskeho významu. "Mojím snom je uchovanie nádhernej prírody a krajiny Slovenska, vrátane zachovania funkcií ekosystémov pre spoločnosť a nie reštaurácie na hrebeni hôr v cenných biotopoch ohrozených a pre celý svet jedinečných poddruhov svišťa aj kamzíka," uvádza Peter Sabo v liste, ktorý poskytol agentúre SITA.
V liste, ktorý adresoval ministrovi životného prostredia Jaroslavovi Izákovi, ďalej žiada zastavenie útokov na prírodu. "Veď predsa MŽP ani ŠOP SR neboli vytvorené za účelom rozvoja podnikania v národných parkoch, ale za účelom dôslednej ochrany prírody a krajiny Slovenska. Je pre mňa nepochopiteľné, až absurdné, že v dobe, keď celý civilizovaný svet ochranu prírody rozširuje, prehlbuje a sprísňuje, súčasné vedenie MŽP a ŠOP na Slovensku sa vydalo cestou úplne opačnou," konštatuje Sabo.
Cenu ministra životného prostredia nechce ani CEA
Cenu ministra životného prostredia za rok 2007 odmietlo aj trenčianske občianske združenie Centrum environmentálnych aktivít (CEA). Cenu združenie odmietlo prevziať, pretože je z rúk zástupcu inštitúcie, ktorá „spochybňuje samotné základy ochrany prírody na Slovensku a vedie otvorenú vojnu nielen s občanmi, ale aj s vlastnými zamestnancami, ktorí majú iný názor.“ Agentúru SITA o tom informoval Richard Medal z CEA. Podľa jeho slov si nemôžu vážiť cenu od rezortu, ktorý likviduje ochranu prírody a od predstaviteľa vlády, ktorá ničí environmentálnu časť tretieho sektora. „Taká cena pre nás žiadnu cenu nemá,“ uviedol.
Združenie podľa Medala navyše nik z ministerstva o získaní ceny ani dôvodoch oficiálne neinformoval. CEA si však váži samotnú nomináciu na ocenenie, pretože ju navrhlo občianske združenie Tatry. “Navrhovateľ vie o práci našej organizácie neporovnateľne viac ako vedenie Ministerstva životného prostredia SR,“ povedal Medal.
Cena za mimoriadne výsledky alebo dlhoročný prínos
Minister životného prostredia Jaroslav Izák udelil v utorok Ceny ministra za rok 2007. Ide o nefinančné čestné ocenenie za mimoriadne výsledky alebo dlhoročný prínos v starostlivosti o životné prostredie a rozvoji environmentalistiky. Ocenenou obcou sa stali Liptovské Sliače v ochrannom pásme Národného parku Nízke Tatry. Cenu získali za starostlivosť o životné prostredie, dosiahnutie ekologickej rovnováhy a zabezpečenie trvalo udržateľného rozvoja pre šetrné využívanie prírodných zdrojov. V kategórii občianske združenia je ocenené Centrum environmentálnych aktivít v Trenčíne. Táto mimovládna nezisková organizácia sa stará o zvyšovanie kvality života v Trenčíne a regióne Bielych Karpát.
Ďalšou ocenenou je vedúca odboru Národného referenčného laboratória pre oblasť vôd na Slovensku Jarmila Makovinská, ktorá sa zaoberá kvalitou vôd Dunaja a jeho prítokov. Cenu udelili aj učiteľke materskej školy v Nových Zámkoch Anne Haškovej, pod vedením ktorej okrem iného vznikol projekt Eko-vláčik-separáčik na triedenie odpadu, vďaka nej bolo na školskom dvore vybudované jazierko a environmentálny náučný chodník. Oceneným sa stal i priekopník separovaného zberu na Slovensku Miloslav Kuba. Za kolektív cenu získala Združená hotelová a obchodná škola v Liptovskom Mikuláši, ktorá patrí medzi popredné slovenské školy v realizácii environmentálnych výchovno-vzdelávacích aktivít.