Bratislava 6. júna (TASR) - Základným problémom slovenského výskumu a vývoja je ich nedostatočné financovanie. Vyplýva to zo správy o stave výskumu a vývoja na Slovensku v roku 2006 s vyhodnotením úspešnosti a efektívnosti grantových schém na podporu výskumu a vývoja financovaných z verejných zdrojov, ktorú dnes schválila vláda na svojom zasadnutí.
Podľa správy Slovensko v roku 2005 vynaložilo na výskum a vývoj len 0,51 percenta hrubého domáceho produktu, čo predstavuje približne 7,5 miliardy korún. Úroveň našich verejných a súkromných výdavkov je v rámci Európskej únie (EÚ) dlhodobo najnižšia. Výdavky na vedu a techniku zo štátneho rozpočtu dosiahli v predminulom roku 4,28 mld korún. Klesajúcu tendenciu majú aj výdavky podnikateľského sektora, v roku 2005 dosiahli len 2,75 mld korún.
Neziskový sektor investoval v tom istom roku do výskumu a vývoja 3,46 mld korún. Subvencie zo zahraničných zdrojov, najmä z fondov EÚ, predstavovali 453,4 milióna korún.
So 14 404 zamestnancami dosahuje Slovensko podpriemer v rámci EÚ aj v počte zamestnancov v tejto oblasti. Až 50 percent ich je zamestnaných v Bratislavskom kraji. Najväčší záujem je o výskum a vývoj technických a prírodných vied, najmenší o humanitnú oblasť.
Pokles na Slovensku nastáva aj v udelení patentov. Kým v roku 2002 udelil Úrad priemyselného vlastníctva SR 687 patentov, minulý rok len 543.
V roku 2006 podporili ministerstvá dovedna 173 vedeckovýskumných projektov sumou 799,72 miliónov korún. Najvyššiu sumu na 23 rezortných projektov vyčlenilo ministerstvo pôdohospodárstva - 299 miliónov korún.
V správe sa tiež uvádza, že hlavnými zdrojmi verejných financií, z ktorých v roku 2006 podporili výskum a vývoj, je štátny rozpočet, prostriedky Európskej komisie a štrukturálne fondy Európskej únie.
V minulom roku podporila Vedecká grantová agentúra ministerstva školstva 1647 projektov vysokých škôl a 604 projektov Slovenskej akadémie vied, najmä v technických, prírodných a humanitných vedách.
Prostredníctvom Agentúry na podporu výskumu a vývoja zo štátneho rozpočtu podporili aj projekty bilaterálnej medzinárodnej vedecko-technickej spolupráce. V rámci česko-slovenskej spolupráce dostalo podporu 723 projektov v sume 2,56 milióna korún.