Kabinet Roberta Fica vo februári stiahol z Iraku takmer celú ženijnú jednotku, ohlásil však záujem podieľať sa na výcviku irackých síl. Irackí vojenskí policajti sa už školili na Slovensku aj v minulosti.
Slovenskí vojaci by mali cvičiť približne 20 Iračanov asi dva mesiace v druhej polovici roka vo vojenskom priestore Lešť na strednom Slovensku. Budú ich učiť pracovať s odmínovacím kompletom Božena. Iračania by sa mali učiť robiť ženijné zátarasy a školenie by sa malo týkať aj mínovej bezpečnosti. Školenie, ako aj celý pobyt na Slovensku, bude hradiť slovenská strana. Ministerstvo obrany odhadlo celkové náklady na päť miliónov korún.
Na Slovensku sa školilo aj v roku 2005
Konkrétny dátum a podmienky výcviku budú v prípade súhlasu všetkých potrebných inštitúcií upravené v bilaterálnej zmluve medzi slovenským a irackým ministerstvom obrany.
Na Slovensku sa už na konci roka 2005 školilo 14 príslušníkov irackej vojenskej polície. Výcvik bol vtedy zameraný na taktickú, streleckú a kondičnú prípravu potrebnú pre veliacich vojenských policajtov.
V Iraku je bezpečnostná situácia aj po americkom vojenskom zásahu proti režimu bývalého prezidenta Saddáma Husajna v roku 2003 nestabilná; krajinu trápia pretrvávajúce násilnosti. "V záujme čo najúčinnejšieho eliminovania násilia a pravdepodobnosti vypuknutia občianskej vojny a následnej anarchie v Iraku je v súčasnosti nevyhnutné, aby sa medzinárodné spoločenstvo zameralo na ďalšie všestranné posilnenie a zvýšenie akcieschopnosti irackej armády," odôvodnilo ministerstvo obrany svoj návrh.
Slovensko malo v Iraku 110-člennú ženijnú jednotku, Ficova vláda ešte vlani v októbri rozhodla o jej návrate domov. V Iraku ostali jedenásti dôstojníci; z toho piatich, ktorí pôsobili v tréningovej misii NATO, kabinet stiahol v apríli. Premiér už skôr nasadenie slovenských vojakov v Iraku kritizoval a za nesprávny označoval aj americký vojenský zásah v krajine. Šiesti dôstojníci, ktorí zostali na irackom území, pôsobia vo veliteľských štáboch operácie Iracká sloboda.
Lešť bude slúžiť na výcvik vojakov, policajtov a záchranárov
Na Slovensku by malo v roku 2010 začať fungovať multifunkčné zariadenie, ktoré bude poskytovať moderné výcvikové podmienky na špeciálny výcvik vojenských, policajných, zdravotníckych a záchranárskych jednotiek. Dobudovanie Ústavu špeciálneho zdravotníctva a výcviku (ÚŠZV) ministerstva obrany Lešť dnes schválila vláda.
Predpokladá sa, že celé zariadenie by malo byť hotové v decembri 2009 a celkové náklady sú zatiaľ vyčíslené na vyše 1,29 miliardy korún. V roku 2007 by sa malo na vypracovanie projektov a prvú etapu stavebných prác preinvestovať 135 miliónov korún.
Komplex bude pozostávať z niekoľkých, relatívne samostatných sektorov. Jeho súčasťou bude výcviková časť, ktorá bude mať charakter mestskej aglomerácie. K dispozícii bude tiež vodná plocha - vododrom na tréning potápačov špecialistov, krytá plaváreň, ubytovňa, ako aj spoločné bojové výcvikové centrum.
Lešť vytvorí približne 90 pracovných miest
V prvej etape stavebných prác sa v tomto roku zrealizuje prvá časť výstavby výcvikovej osady Jakub Village, ktorá je účelovým polyfunkčným modelom osady pre výcvik jednotlivca a malých skupín v podmienkach bojových, protiteroristických, mierotvorných a záchranárskych situácií v priestoroch dedinského typu. Súčasťou výstavby je aj zriadenie budovy náhradného zdroja energie a utvorenie systému lanových dráh a rebríkov v priestore cvičných skál Bralce.
Po dokončení ÚŠZV Lešť sa vytvorí približne 90 pracovných miest. Odhaduje sa, že prevádzka výcvikového komplexu bude stáť bez mzdových nákladov približne 57,97 miliónov korún.
Autor: zh

Beata
Balogová
