"Tento tunel odľahčí križovatku Patrónka minimálne o 50 percent," povedal na otázku ČTK šéf Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Igor Choma. Podľa polície prejde križovatkou denne až 54.000 vozidiel. Premávku komplikujú hlavne kamióny, ktoré pri tranzite cez túto časť Bratislavy spôsobujú dopravné zápchy. Tunelom by po otvorení malo prejsť denne asi 20.000 automobilov; vyplní tak chýbajúci diaľničný úsek od Brna smerom do Budapešti alebo Žiliny.
V posledných rokoch sa na Slovensku dokončili dva väčšie tunely, koncom roka 2004 takmer päťkilometrový tunel Branisko na východnom Slovensku a v roku 2005 asi 600-metrový tunel Horelica na severe krajiny. Na diaľnici D1, ktorá ma v budúcnosti spojiť Bratislavu s Košicami, sa plánuje ďalších viac ako desať tunelov.
Sitinu stavali dlhšie a stála viac, ako predpokladala NDS
Tunel Sitina stavali dlhšie a za vyššie náklady, ako sa predpokladalo. Ako na dnešnej tlačovej besede v Bratislave informoval generálny riaditeľ NDS Igor Choma, tunel, ktorý začalo na jeseň v roku 2003 raziť konzorcium spoločností Taisei Corporation a Skanska BS mal byť dokončený ešte v minulom roku. Náklady dodnes podľa Chomu dosiahli 4,5 miliardy korún, zarátané v nich nie sú ešte niektoré geologické práce. Pôvodne boli náklady vyčíslené na 3,8 miliardy a presiahnuť nemali 4,2 miliardy korún. Choma tvrdí, že zdržanie a navýšenie nákladov spôsobilo horšie geologické podmienky, ako sa predpokladalo, okrem zdĺhavého razenia práce sťažila aj výmena podložia pod vozovkami.
Tunel budú kolaudovať budúci týždeň, jeho sprejazdnením sa však práce ešte neskončili. Do septembra tohto roka bude musieť NDS zabezpečiť preložku Lamačskej cesty, kanalizácie na Poliankach a plynovodov v Mlynskej doline, prepojenie Dúbravskej cesty s ulicou Polianky, rekonštrukciu vodovodu v Mlynskej doline, urobiť svetelnú signalizáciu na Križovatke Harmincova-Lamačská a Mlynská dolina-Habánsky Mlyn. Okrem toho treba ešte oplotiť diaľnicu a súkromné pozemky a zabezpečiť prístup k súkromným pozemkom okolo Harmincovej ulice. Dovtedy podľa Chomu treba počítať s čiastočnými obmedzeniami v okolí tunela.
Tunel Sitina slávnostne otvoria 23. júna, na druhý deň večer ho NDS sprejazdní. Križovatku Patrónka, ktorou denne prejde 54-tisíc áut, by mal podľa riaditeľky sekcie dopravy bratislavského magistrátu Tatiany Kratochvílovej odľahčiť o 40 až 60 percent. Tunelom by malo denne prejsť približne 20-tisíc vozidiel. Riaditeľ Krajského dopravného inšpektorátu v Bratislave Ivan Lechner predpokladá, že tunel pomôže aj im, keďže na Patrónke už nebude musieť dopravu regulovať toľko policajtov a budú ich môcť presunúť na iné zaťažené úseky Bratislavy.
Tunel s dĺžkou 1,4 kilometra tvoria dve samostatné rúry, každá má dva jazdné pruhy. Vybavený je modernou technológiou, ktorá bude riadiť celý chod tunela: vetranie, osvetlenie, dopravu a pri kolíznych a nehodových situáciách aj jeho uzavretie. Riadenie bude automatické aj manuálne z centrálneho a podružných dispečingov. Okrem toho má tunel pre havarijné situácie výklenky SOS, požiarne vodovody a únikové chodby. Tunel Sitina bude súčasťou diaľnice D2 Bratislava, úsek Lamačská cesta - Staré grunty a vyplní posledný chýbajúci úsek na ťahu diaľnice D2 z Českej republiky cez Bratislavu do Maďarska. Doteraz tento chýbajúci úsek diaľnice nahradzovala Lamačská cesta a Mlynská dolina, ktoré sú dopravne najvyťaženejšími komunikáciami mesta.
Coulthard pri prejazde Sitinou dodrží povolenú rýchlosť
Pilot formule 1 David Coulthard, ktorý so svojim monopostom Red Bull koncom júna ako prvý prejde novým tunelom Sitina, bude musieť svoje vozidlo krotiť. V tuneli jeho rýchlosť dosiahne 80 kilometrov za hodinu, plyn bude môcť pridať až na diaľničnom obchvate. Formula by mala Bratislavu obehnúť asi 200-kilometrovou rýchlosťou. Maximálna rýchlosť týchto vozidiel pritom výrazne presahuje 300 kilometrov za hodinu.
"Prejazd tunelom by mal byť limitovaný rýchlosťou 80 kilometrov za hodinu, čo bude vlastne maximálna rýchlosť pre verejnosť, ktorá bude v tuneli dovolená," povedal na otázku ČTK manažér pre komunikáciu Red Bull Marek Teyssler.
Škótsky jazdec po prejazde tunelom zamieri na most Lafranconi a hlavné mesto obíde po mestskej magistrále cez Einsteinovu ulicu a Prístavný most. Pokuty od polície sa na tomto úseku nebude musieť obávať, pretože bude mať výnimku na prekročenie povolenej rýchlosti.
"Uvidíme podľa toho, ako bude možné monopost vytočiť, ale je možné predpokladať, že tam pôjde aj rýchlosťou vyššou ako 200 kilometrov za hodinu," dodal Teyssler. Pripomenul, že rýchlosť pilota ovplyvnia aj podmienky na ceste alebo počasie.
"Okolostojaci diváci by sa nemali snažiť vstúpiť do trasy monopostu alebo sa pokúsiť dotknúť jazdca, mohlo by sa to skončiť tragicky," dodal Teyssler Po celý čas jazdy budú uzatvorené príjazdové cesty k približne 20-kilometrovému okruhu, po skončení monopost vystavia do 18:00 na severnej strane tunela.
Coulthard sa otočí pod diaľnicou na Gagarinovej ulici a v opačnom smere sa vráti k tunelu. Na spiatočnej ceste ho už bude sprevádzať polícia, poznamenal Teyssler. Celá trasa meria asi 20 kilometrov. Z diaľnice bude počas jazdy formule odklonená doprava.
Návštevníkov čaká bohatý program
Okrem hlavnej atrakcie pripravila Národná diaľničná spoločnosť (NDS) na sobotu program, v ktorom vystúpia hudobné skupiny, návštevníci sa budú môcť tunelom previezť tzv. vláčikom Prešporáčikom a pozrieť si simulovanú nehodu a zásah zdravotníkov, hasičov a policajtov. "Hlavným zámerom je k tunelu dostať čo najviac ľudí, aby sme ich oboznámili s pravidlami správania sa v tuneli a s bezpečnostnými opatreniami," uviedol generálny riaditeľ NDS Igor Choma. Ako dodal, chcú predísť tomu, aby ľudia v tuneli zbytočne nezastavovali, ako sa to stáva v tuneloch Branisko a Horelica. "Tu sa už napríklad stalo, že rodinky v tuneli zastali, aby sa naobedovali alebo si spravili hromadnú fotografiu," uviedol Choma.
Verejnosť sa bude môcť k tunelu dostať v sobotu 23. júna od 9:30 autami z diaľnice D2 od Brna pri čerpacej stanici OMV, zaparkovať bude možné na príjazdovej a výjazdovej vetve tunela v radoch za sebou. Parkovisko skončí medzi tretím a štvrtým portálom od tunela, kde sa budú vozidlá otáčať a vracať sa späť na Brno. Prichádzajúci autami zo smeru od Lafranconi budú môcť parkovať od odbočky na Karlovu Ves po estakádu k STV. Tam bude parkovisko končiť a vozidlá sa tu budú môcť otočiť a ísť späť na Lafranconi alebo k estakáde STV. Chodci budú mať prístup zo smeru od centra mesta popri protihlukovej stene pri estakáde STV. Oficiálny začiatok bude o 10:00, premávať tu bude vláčik, záujemcovia budú môcť do tunela vojsť pešo so sprievodom aj bez neho. Na prehliadku z vtáčej perspektívy poslúži teplovzdušný balón. Od 11:15 tu bude simulácia nehody, okrem vozidiel záchrannej služby, hasičov a polície zasiahne aj vrtuľník. Otvárací ceremoniál sa začne o 13:00, korčuliari tunelom prejdú o 15:00, program sa skončí o 18:00. Ako pre agentúru SITA uviedol Choma, náklady na slávnostné otvorenie budú približne dva milióny korún, za Coulthardovu účasť NDS neplatí, tú hradí sponzor jeho tímu - spoločnosť Red Bull.
Tridsaťšesťročný jazdec jazdí preteky seriálu formuly 1 od roku 1994. Počas svojho pôsobenia vystriedal tri tímy, Willians, McLaren a Red Bull Racing, vyhral 13 veľkých cien. Coulthard už v minulosti Bratislavu trikrát navštívil.
Autor: zh

Beata
Balogová
