Bývalé vedenie ministerstva zdravotníctva bude možno čeliť žalobám. Súčasný minister zdravotníctva Ivan Valentovič nevylúčil právne kroky voči svojim predchodcom, keďže podľa neho neefektívne použili stovky miliónov korún, napríklad na odmeny pre externých poradcov. Minister však priznal, že zmluvy, na základe ktorých boli peniaze vyplatené, budú pravdepodobne ťažko napadnuteľné.
"Pokiaľ sa preukáže, že prišlo k porušeniu zákona, nejaké tie právne kroky môžu nasledovať," odpovedal Valentovič na otázku ČTK, či bude niekdajších čelných predstaviteľov ministerstva žalovať.
Na druhej strane pripustil, že prípadnú nezákonnosť rozhodnutí ministerstva počas pôsobenia jeho predchodcu Rudolfa Zajaca bude ťažké dokázať. "Pokiaľ sa preukáže, že všetci zainteresovaní, či už ten, kto dával, alebo ten, čo prijímal peniaze, s tým súhlasili, ťažko do toho právne zasahovať," dodal Valentovič.
Bývalé vedenie ministerstva totiž podľa správy, ktorú by mal Valentovič predniesť v parlamente, vyplatilo viac ako 85 miliónov korún za štúdie, z ktorých časť nebola vôbec využitá. Celkovo použilo ministerstvo na úhradu rôznych konzultačných a poradenských služieb takmer 430 miliónov korún, uviedli autori správy.
Zajac kritiku odmietol a naopak vytkol Valentovičovi, že je slabý minister. "Valentovič by mal odpovedať iba na na jednu otázku - čo urobil za rok (vo funkcii) okrem toho, že nič," reagoval bývalý minister.
Valentovič má do 30. júna navrhnúť spôsob zastavenia tvorby zisku v ZP
Minister zdravotníctva Ivan Valentovič do 30. júna preloží návrh právnej úpravy, ktorá zamedzí tvorbe zisku z verejného zdravotného poistenia. Tento návrh vláda na dnešnom svojom rokovaní vzala na vedomie.
Návrh má zároveň garantovať, že peniaze pochádzajúce z verejného zdravotného poistenia ostanú len v správe zdravotných poisťovní (ZP).
V rovnakom termíne má minister predložiť aj návrh právnej úpravy zameranej na zníženie objemu peňazí, ktoré môže zdravotná poisťovňa použiť na svoju réžiu, a to zo štyroch na tri percentá.
Do 31. augusta Valentovič pripraví projekt jednej verejnoprávnej ZP, a to zlúčením Všeobecnej zdravotnej poisťovne a Spoločnej zdravotnej poisťovne.
Šéf rezortu zdravotníctva má za úlohu do decembra 2009 vytvoriť podmienky na viaczdrojové financovanie zdravotníctva správne nastavenou kategorizáciou výkonov. Takáto úprava vytvorí priestor pre rozvoj individuálneho (doplnkového) zdravotného poistenia.
Minister má tiež vykonať účtovný audit v zdravotníckych zariadeniach a pripraviť zoznam prebytočného majetku v správe zdravotníckych zariadení za účelom jeho predaja.
Súbor opatrení je súčasťou Valentovičovej správy o aktuálnom vývoji slovenského zdravotníctva. V nej, okrem iného, vyčíta bývalej vláde nedostatky v tvorbe zdravotníckej reformy, a to najmä transformáciu všetkých zdravotníckych poisťovní na obchodné spoločnosti, či spôsob zakladania neziskových organizácií, ktoré poskytujú všeobecne prospešné služby.
Podľa Valentoviča prebrala vláda zdravotníctvo v hroznom stave
Súčasná vláda prebrala zdravotníctvo v hroznom stave. Po rokovaní kabinetu to pre novinárov povedal minister zdravotníctva Ivan Valentovič. Vláda dnes schválila správu o vývoji zdravotníctva a pripravovaných vládnych opatreniach, ktorú minister predloží parlamentu. Časť správy tvorí kritika predchádzajúcej vlády a jej krokov. "Zavedenie poplatkov ohrozilo najslabšie sociálne skupiny, zmenil sa celý systém v zdravotníctve, Slovensko odstúpilo od princípov verejného poistenia," vymenoval Valentovič body kritiky bývalej garnitúry. "Nechceli sme písať čierne knihy, ale opozícia chcela správu o zdravotníctve, tak sme ju pripravili a ponúkli sme im informáciu, čo po sebe zanechali," zhrnul Valentovič.
Podľa podpredsedu SDKÚ-DS Ivana Mikloša je však Valentovičova správa typickým príkladom bezradnosti a odpútavania pozornosti. "Materiál mal byť o tom, čo bude v zdravotníctve a ako riešiť neustále rastúci dlh," skonštatoval Mikloš. Podľa neho minister maskuje bezradnosť tým, že neustále útočí na bývalú vládu. "Ale súčasná vláda je vo funkcii už takmer rok," pripomenul Mikloš. Jej kroky však podľa neho viedli iba k narastaniu dlhu a zhoršeniu situácie v zdravotníctve, s ktorým nie sú spokojní pacienti ani zdravotnícki pracovníci..
Ako vo svojej správe uvádza minister Valentovič, predchádzajúca vláda schválila zákony, ktoré mali negatívny dopad na dostupnosť k zdravotnej starostlivosti, čo pocítili predovšetkým sociálne zraniteľné skupiny. Podľa ministra zmena poisťovní na akciové spoločnosti "narušila jeden zo základných princípov verejného zdravotného poistenia - neziskovosť, čím sa vybrané poistné stalo majetkom súkromných poisťovní a to namiesto toho, aby tieto finančné prostriedky poisťovne iba spravovali za adekvátnu odmenu," charakterizuje Valentovič zmeny v predchádzajúcom období. "Cieľom tejto zmeny bolo vytvorenie takého podnikateľského prostredia, aby podnikateľské subjekty priamo alebo nepriamo napojené na finančné skupiny, ako je napríklad Penta alebo J&T, profitovali zo zdrojov verejného zdravotného poistenia," tvrdí v správe Valentovič.
Kováč: Valentovič v správe o stave zdravotníctva zavádza a klame
Minister zdravotníctva Ivan Valentovič v správe o aktuálnom vývoji v slovenskom zdravotníctve podľa Združenie zdravotných poisťovní (ZZP) SR zavádza a klame.
Združenie zdravotných poisťovní upozorňuje predovšetkým na lživé výroky týkajúce sa oblasti zdravotného poistenia. "Táto časť je zostavená nekompetentne. Predkladateľ buď nemá znalosti z výkonu verejného zdravotného poistenia, alebo zámerne dezinformuje," informoval dnes TASR výkonný riaditeľ ZZP SR Eduard Kováč.
Konštatovaním v správe, že "súkromné zdravotné poisťovne prostredníctvom cielených marketingových aktivít získali do svojho poistného kmeňa dokázateľne zdravšiu časť populácie", minister podľa Kováča popiera existenciu prerozdeľovacieho mechanizmu, ktorý slúži na vyrovnávanie nerovnosti v poistných kmeňoch poisťovní. Prerozdeľovací mechanizmus bráni poisťovni vymodelovať svoj kmeň tak, aby v ňom boli sústredení najmenej rizikoví poistenci. Ak by tak mohla urobiť, musela by do systému prerozdeľovania platiť omnoho viac, než iné poisťovne, uviedol Kováč.
Kováč odmieta aj tvrdenie, že "vzhľadom na to, že štát negarantuje platobnú schopnosť súkromných zdravotných poisťovní, nákladovo najdrahší pacienti zostávajú poistení vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni." Oponuje mu správou Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, podľa ktorej má najmenej rizikovú štruktúru poistného kmeňa štátna Spoločná zdravotná poisťovňa. Tá aj zaplatila v roku 2005 do solidárneho prerozdeľovacieho mechanizmu najviac - 3,6 mld Sk.
Výkonný riaditeľ ZZP SR rovnako nesúhlasí s konštatovaním, že "podľa platnej legislatívy prostriedky z verejného zdravotného poistenia majú byť použité na nákup zdravotnej starostlivosti. Keďže štátne zdravotné poisťovne sa riadili ustanovením tohto zákona, zákonite nemohli vytvoriť také vysoké zisky ako súkromné zdravotné poisťovne". Súkromné zdravotné poisťovne podľa neho použili všetky prostriedky na nákup zdravotnej starostlivosti a na služby poistencom. Tieto poisťovne poskytujú v priemere o 5 až 20 percent vyššie platby (ceny) poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, majú nižšie čakacie lehoty a napriek tomu vytvorili lepší kladný hospodársky výsledok, dodal. Navyše, majú takmer stopercentnú úspešnosť vo výbere poistného, kým štátne poisťovne sú na úrovni 96 percent. Zdravotníctvo tak ročne prichádza o približne 1 mld Sk, ktorú štátne poisťovne nie sú schopné vybrať, naznačil Kováč.
"ZZP SR predložilo pred niekoľkými mesiacmi ministrovi Valentovičovi návrh na zlepšenie súčasného prerozdeľovacieho mechanizmu a zvýšenie miery solidarity. Okrem súčasných kritérií veku a pohlavia sme navrhli zakomponovať aj osobitne nákladných poistencov podľa kritérií ich zdravotného stavu. Minister sa však zatiaľ naším návrhom nezaoberal," uzavrel Kováč.
Autor: zh

Beata
Balogová
