BRATISLAVA 6. júna (SITA) - Riešiť problematiku športu pri zohľadnení medzinárodného vývoja v tejto oblasti a zvýšeného významu športu a športových aktivít v spoločnosti je cieľom návrhu zákona o športe, ktorý do parlamentu predložili opoziční poslanci Martin Fronc, Pavol Abrhan (obaja KDH), Ľuboš Micheľ a Milan Hort (obaja SDKÚ-DS). Novým spôsobom financovania športu chcú predkladatelia pritiahnuť čo najväčší počet mladých ľudí k športovaniu, účinne a účelne prideľovať štátne dotácie na šport a podporiť zdravý životný štýl.
Zákon podľa navrhovateľov komplexne upravuje pôsobnosť a úlohy orgánov verejnej správy v oblasti športu, financovanie športu z verejných zdrojov, právne vzťahy vznikajúce v súvislosti so športom a právne postavenie profesionálneho športovca, právne postavenie športového klubu a športového zväzu a organizovanie športových súťaží, právne postavenie športovej reprezentácie SR, rozhodovanie sporov v oblasti športu a informačný systém o športe.
V súčasnosti platná právna úprava športu v SR podľa navrhovateľov zodpovedá predstavám o vzťahu štátu k športu zo začiatku druhej polovice 20. storočia, keď bol šport chápaný najmä ako prostriedok zábavy a spôsob trávenia voľného času. Jedným z kľúčových problémov slovenského športu je podľa nich nesprávne financovanie športu z centrálnych zdrojov, ktoré nie je osobitne upravené právnym predpisom. Dôvodia, že dotácie zo štátneho rozpočtu sa v súčasnosti nerozdeľujú efektívne a transparentne, štát vo veľkej miere podporuje subjekty bez toho, aby podporu viazal na ciele, ktoré majú subjekty sledovať. Dotácie zo štátneho rozpočtu sa navyše v minimálnej miere orientujú na športovanie detí a mládeže mimo vyučovacieho procesu, stráca sa účelnosť a tým aj kontrolovateľnosť efektívneho použitia dotácie. Riešením nesprávneho financovania je preto podľa predkladateľov jednoznačne zmena podmienok financovania športu zo štátneho rozpočtu.
Hlavným cieľom nového spôsobu financovania športu je podľa navrhovateľov pritiahnutie čo najväčšieho počtu mladých ľudí k športovaniu, účinné a účelné prideľovanie štátnych dotácií na šport a podpora zdravého životného štýlu. "Uplatňovaním tohto zákona by sa mal zlepšiť zdravotný stav obyvateľstva, šport by sa mal stať príťažlivou alternatívou k iným druhom zábavy, potlačiť by sa mali negatívne javy v spoločnosti, ako je zvýšenie percenta obéznych ľudí alebo rast drogovej závislosti. Vďaka novému spôsobu financovania by Slovensko malo vychovať viac reprezentantov schopných presadiť sa na medzinárodnej úrovni. Transparentné pravidlá odstránia vysokú mieru subjektivizmu, prispejú k potlačeniu úplatkárstva a iných negatívnych javov prevádzajúcich dnešný slovenský šport," argumentujú poslanci. Navrhujú, aby sa finančná dotácia udeľovala na základe kvality projektu. Na rozdiel od súčasnosti nebude podľa navrhovateľov dôležité, kto dotáciu získa, ale na aký projekt sa dotácia udelí. Zámerom je adresovať podporu štátu na tie miesta, kde sa v súlade s cieľmi najúčinnejšie využije.
Návrh zákona upravuje právny status športovca. V inštitucionálno-organizačnej štruktúre vychádza z európskeho modelu športu, ktorý podporujú aj orgány Európskej únie a osobitne Komisia. Základom európskeho modelu športu je pyramídový systém, ktorý umožňuje zachovanie solidarity medzi amatérskym a profesionálnym športom. Základňu tejto pyramídy tvoria športové kluby, ktoré na miestnej úrovni ponúkajú možnosť zapojiť sa do športu širokým vrstvám obyvateľov a zároveň sa starajú o výchovu novej generácie športovcov. Druhým stupňom pyramídy Európskeho modelu športu sú športové zväzy. Zákon prenáša na športový zväz, ako občianske združenie, viaceré úlohy spojené s napĺňaním verejného záujmu. Medzi tieto patrí napríklad starostlivosť o prepojenie medzi vrcholovým športom a športom pre všetkých v danom športovom odvetví, zapojenie sa do boja proti dopingu či zabezpečovanie prípravy a účasti športovej reprezentácie Slovenskej republiky v medzinárodnej súťaži.