Bratislava 6. júna (ČTK) - Vyplýva to z materiálu ministerstva obrany, ktorý dnes schválila vláda. V súčasnosti má krajina vo svete podľa ministra obrany Františka Kašického zhruba 535 vojakov v siedmich misiách.
Ministerstvo sa chce v budúcnosti prioritne zapájať celkovo do dvoch až troch operácií pod vedením NATO, Európskej únie alebo Organizácie spojených národov, povedal Kašický. Dodal však, že nevylučuje v prípade potreby aj vyslanie menších jednotiek.
Slovensko by tak malo aj naďalej udržať vojenskú prítomnosť v Afganistane. Takmer 60 vojakov sa pred časom na žiadosť NATO presunulo z Kábulu na nebezpečnejší juh krajiny. Ministerstvo plánuje vyslať tento rok podľa schváleného materiálu do Afganistanu aj piatich príslušníkov do provinčných rekonštrukčných tímoch, v rámci ktorých sa civilisti aj vojaci podieľajú napríklad na obnove infraštruktúry.
Na Balkáne pôsobia slovenskí vojaci v dvoch operáciách. V Bosne je v misii Európskej únie Althea v súčasnosti nasadená zhruba 40-členná strážna čata. Ďalších 135 vojakov slúži v juhosrbskej provincii Kosovo, ktoré sa usiluje o získanie nezávislosti od Srbska. Podľa ministra bude ďalšia účasť v týchto dvoch balkánskych misiách závisieť od vývoja situácie v regióne.
Zhruba 200 slovenských vojakov by malo pokračovať aj v misii OSN na Cypre, ktorá sa považuje za menej náročnú.
Výdavky na pôsobenie Slovenska v zahraničných misiách by mali tento rok podobne ako vlani dosiahnuť približne 900 miliónov korún, potvrdil minister. Slovensko dlhodobo presadzuje, aby sa účasť v silách rýchlej reakcie aliancie a EÚ hradila aj zo spoločného rozpočtu týchto organizácií. Výdavky v misiách OSN sú krajine spätne preplácané.
Zníženie počtu vojakov terajšej takmer stočlennej jednotky by sa mohlo v budúcnosti podľa ministerského materiálu dotknúť misie na Golanských výšinách na pomedzí Sýrie a Izraela.
Slovensko od leta 2003 pôsobilo aj v Iraku, vláda Roberta Fica však vo februári celú ženijnú jednotku okrem niekoľkých dôstojníkov stiahla.
fab fil