SME

Zdravotnícki odborári chcú na nedobrú situáciu v rezorte upozorniť počas pochodu

Žilina 6. júna (TASR) Zdravotnícki odborári chcú využiť pochod Konfederácie odborových zväzov (KOZ) na podporu Zákonníka práce, ktorý sa uskutoční 19.

júna, na deklarovanie nedobrej situácie v zdravotníckych zariadeniach. Pri príležitosti stretnutia zástupcov členských nemocníc Lekárskeho odborového združenia (LOZ) a lôžkových zariadení Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZZSS) v Žiline o tom informoval predseda SOZZSS Anton Szalay.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Odborárov podľa Szalaya na stretnutí informovali o súčasnom stave rokovaní o dodatku číslo 1 ku kolektívnej zmluve s Asociáciou nemocníc Slovenska (ANS) a Asociáciou fakultných nemocníc (AFN). "Informovali sme o tom, že AFN akceptovala návrh SOZZSS, aby sa od 1. júna upravili platy o 10 percent všetkým zamestnancom. Dodatok číslo 1, ktorý by mal riešiť rovnakú úpravu platov pre všetkých zamestnancov, sme ponúkli aj ANS. To znamená, že od 1. júna by sa upravovali platy o 10 percent všetkým zamestnancom zdravotníckych zariadení, ktoré sú v oboch asociáciách," spresnil Szalay.

SkryťVypnúť reklamu

Po podpísaní dodatku číslo 1 otvoria odborári rokovania o dodatku číslo 2, v ktorom podľa Szalaya trvajú na navýšení platov o 30 percent. "Čiže, ak bude teraz 10 percent, v dodatku číslo 2 bude na obidve asociácie požiadavka o 20-percentné zvýšenie platov pre všetkých zamestnancov. Začiatkom júla predložíme obidvom asociáciám text dodatku číslo 2, aby sme využili júl a august na rokovanie," spresnil Szalay. Upozornil pritom aj na skutočnosť, že odborári nie len naťahujú ruku, ale poukazujú aj na možnosť vyčlenenia finančných prostriedkov z prebytku hospodárenia zdravotných poisťovní, päť percent za ekonomicky neaktívne obyvateľstvo a prehodnotenia výšky percenta HDP.

Na margo možnosti ostrého štrajku Szalay upozornil, že pokiaľ nie sú podpísané dodatky ku kolektívnej zmluve, nie je prakticky nič dohodnuté. "Budeme hľadať cesty, aké postupné kroky v štrajkových aktivitách budeme uskutočňovať."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 584
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 887
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 707
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 787
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 290
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 978
  7. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 4 894
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 561
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Futbalisti FC Tatran Prešov.

Liptovský Mikuláš mal byť po jeseni najväčším rivalom Prešova v boji o priamy postup, no už stráca aj na druhé miesto


Marie Bouzková.

Po Kazachstane oslavujú postup aj Španielsko, Ukrajina a Veľká Británia.


Reuters
Marek Janečka.

Bývalí spoluhráči sú už športoví riaditelia.


Hokejisti HC Košice po postupe cez HKM Zvolen do finále play-off Tipos extraligy.

Mrzí ma, že končíme, lebo viem, čo by sa stalo, kebyže vyhráme, reagoval Viedenský.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu