Bratislava 10. apríla (TASR) - Predseda Zahraničného výboru Národnej rady SR Peter Weiss, ktorý viedol slovenskú delegáciu na 105. konferencii Medziparlamentnej únie (MPÚ) v Havane, je presvedčený, že iba dialóg s Kubou môže byť impulzom pre postupnú demokratizáciu tejto krajiny, vrátane výraznejšej ochrany ľudských práv. V súlade so stanoviskom krajín Európskej únie aj Slovenská republika prezentovala názor, že politika hospodárskeho embarga nie je najlepším nástrojom riešenia problémov, dodal.
Konferencie MPÚ vyznievajú predovšetkým ako miesto dialógu civilizácií, preto je málo pozerať sa na problémy sveta iba európskymi očami, spomenul Weiss. Silné postavenie Kuby medzi krajinami tretieho sveta si vysvetľuje predovšetkým charizmatizmom prezidenta Fidela Castra, ktorý vedel na princípoch autoritatívneho až totalitného režimu dosiahnuť výsledky, ktoré sú z pohľadu napríklad latinskoamerických štátov nasledovaniahodné. Ide napríklad o zníženie detskej úmrtnosti, poskytovanie vzdelania mladej generácii a odstránenie hladu.
Počas zasadania MPÚ počas uplynulého týždňa v Havane, ako ďalej informoval Weiss na dnešnom stretnutí s novinármi, boli prijaté viaceré dôležité rezolúcie, predovšetkým v boji proti chudobe a hladu, o dodržiavaní princípov medzinárodného práva, v boji proti terorizmu, ktorý je bez ohľadu na pohnútky neospravedlniteľným zločinom. Najbližšia konferencia MPÚ v septembri 2001 v africkom štáte Burkina Faso by sa mala na návrh Iránu zaoberať aj bojom proti obchodu s drogami, starostlivosťou o deti, problematikou AIDS a globálnym otepľovaním ovzdušia.
Počas pobytu na Kube sa slovenská delegácia, v ktorej boli ešte poslanci Ivan Gašparovič a Mária Kadlečíková, nestretla s predstaviteľmi tamojšieho disentu. Weiss pripomenul výnimočnosť postavenia SR, keďže bola v prípade zadržiavaných českých občanov tamojšou mocou ako jediná z 36 krajín akceptovaná ako sprostredkovateľ pri riešení situácie. Všetky aktivity delegácie prispeli k tomu, že sa otvorili predpoklady postupného uplatňovania zmien na Kube, ktoré sa v ekonomickej oblasti začali v roku 1996 otvorením cestovného ruchu a zavedením amerického dolára ako tamojšej meny.