Trebišov 7. júna (TASR) - Približne 2500 podpisov obyvateľov Trebišova pribudlo k dnešnému dňu od začiatku júna pod petíciu proti zámeru umiestniť nový energetický zdroj v katastrálnom území Trebišova a obce Milhostov.
Ako dnes informoval TASR predseda petičného výboru Gejza Gore, v zbieraní podpisov budú pokračovať do konca budúceho týždňa, pričom petíciu chcú odovzdať Úradu vlády SR, premiérovi Robertovi Ficovi, ako aj trebišovskému mestskému úradu a primátorovi Vladimírovi Anďalovi.
Gore spresnil, že ide o zámer postaviť tepelnú elektráreň na uhlie v areáli bývalého cukrovaru. Podľa organizátorov petície obyvatelia viac ako 22-tisícového Trebišova vnímajú zámer ako ohrozenie životného prostredia, zdravia obyvateľstva a upozorňujú aj na riziko možnej priemyselnej havárie. Gore zdôraznil, že petícia nie je namierená proti samotnej investícii a investorovi. No ak už sa má stavať, tak v inej lokalite.
Podľa prednostu Mestského úradu v Trebišove Antona Schwartza mestské zastupiteľstvo zatiaľ neprijalo k investícii žiadne relevantné rozhodnutie a len zbiera informácie od zainteresovaných strán. Potvrdil, že za investíciou stojí Československá energetická spoločnosť, a.s., Košice. Náklady na výstavbu troch 240-MW blokov na uhlie a jedného paroplynového bloku sú vyčíslené 37 miliárd korún. Podľa Schwartza by výstavbou elektrárne vzniklo 300 priamych nových pracovných miest a ďalšie pracovné príležitosti prinesie využitie odpadového tepla v skleníkovej sústave, pri obslužných činnostiach a podobne, čo by regiónu ekonomicky prospelo.
Prednosta však považuje za predčasné robiť protestné kampane a hodnotiť zámer emocionálne a s predsudkami voči tepelným elektrárňam. Informoval, že trebišovskí poslanci si počas pracovnej cesty v ČR koncom mája pozreli modernú technológiu podobnej elektrárne v Mladej Boleslavi a diskutovali aj s projektantmi pražského Energoprojektu, ale "všetko je vo vývoji". Podľa Schwartza majú informácie, že sa formuje aj petičný výbor za výstavbu elektrárne.
V súvislosti so zámerom majú obavy aj ochranári. Len šesť kilometrov od Trebišova sa nachádza obec Zemplínske Hradište, nazývaná aj Bocianopolis, v ktorej hniezdi najväčšia kolónia bociana bieleho na Slovensku a je súčasťou chráneného vtáčieho územia v povodí Ondavy.
Vzdušne približne 25 kilometrov juhovýchodne od Trebišova sa už nachádza jedna tepelné elektráreň vo Vojanoch.
se ak