"Ak vydržia dva roky sporiť na vlastnú vkladnú knižku, ktorú si sami založia, na konci sporenia im navyše darujeme 100 percent toho, čo nasporili," poznamenala Mačáková. Celý projekt je financovaný nadáciou Open Society Institute, ktorá podobný projekt realizuje v Maďarsku. Vychádza pritom zo skúseností, ktoré s takouto pomocou chudobným majú v Južnej a Severnej Amerike.
Do projektu sa zatiaľ môže zapojiť 150 rodín z východného Slovenska, v každej rodine môže byť len jeden sporiteľ. Ten mesačne môže vložiť 1500 korún, po dvoch rokoch by tak mohol od organizácie získať ďalších 36.000 korún navyše. Dopredu si však musí stanoviť cieľ. Tým môže byť napríklad vodičské oprávnenie, rekonštrukcia či odkúpenie bývania alebo investícia do podnikania. Podľa Mačákovej už tento mesiac by si mohlo začať sporiť prvých 60 rodín.
"Projekt je veľmi náročný na dodržanie podmienok, motivuje ale rodiny, aby sa pokúsili vymaniť z kruhu chudoby," doplnil David Meier z Open Society Institute. Podľa jeho skúsenosti celým projektom prejde úspešne 40 až 50 percent účastníkov.
Ako uviedol Meier, program sa desať rokov úspešne rozvíja v USA, Latinskej Amerike, ale aj v iných krajinách, napríklad v Maďarsku. Od účastníkov programu sa očakáva, že si dokážu zabezpečiť nielen minimálny príjem, ale časť z neho aj odložiť na realizáciu svojich plánov.Realizácia projektu sa opiera o terénnych pracovníkov, ktorí pôsobia v 17 komunitných centrách zriaďovaných ETP na východnom Slovensku.
Meier uviedol, že chcú úzko spolupracovať so samosprávou i s vládou s cieľom dosiahnuť, aby sa sociálna podpora nevyplácala paušálne, ale s ohľadom na to, či sa sociálne slabý občan snaží zmeniť svoj status.
Autor: ks

Beata
Balogová
