Riaditeľ a hlavný odborník konzultačnej spoločnosti v oblasti environmentálnej politiky a komunikácie o lesníctve, poľnohospodárstve, rybnom a vodnom hospodárstve, baníctve, chemikáliách, energetike a klimatických zmenách Greenspirit Strategies Ltd. Patrick Moore je presvedčený, že vyťaženie kalamitného dreva v TANAP- e v sporných lokalitách Tichá a Kôprová dolina je najlepším riešením.
Bývalý popredný svetový ekologický aktivista, ktorý je v súčasnosti mnohým ochranárom tŕňom v oku, si za svoju návštevu Slovenska už skôr vyslúžil kritiku slovenskej pobočky Greenpeace.
Drevo predstavuje riziko požiaru, tvrdí Moore
Ako na dnešnej tlačovej besede na pôde ministerstva pôdohospodárstva uviedol, existujú viaceré dôvody, prečo ho odstrániť. "Prvým je fakt, že pováľané drevo predstavuje riziko požiaru. Blesk by ho mohol zapáliť a požiar by sa mohol rozšíriť aj do okolitého lesa," povedal Moore. Ako dodal, drevo predstavuje dobrú živnú pôdu pre rôznych lesných škodcov a hmyz, ktorý by sa tiež mohol rozšíriť do okolia. Podľa neho nie je nič zlé na tom, že sa upracú škody po prírodnej katastrofe a to najmä vtedy, keď ide o umelo vysadený les. "Dôvodom prečo dochádza k poškodeniu takýchto monokultúrnych smrekových lesov je ten, že často boli vysadené v oblastiach, kde sa smreky predtým nevyskytovali. Ak by sme nechali ležať takýto les, iste by nevyrástol nový prirodzený, pretože tam nie sú k dispozícii semená pôvodných druhov stromov," konštatoval Moore.
Podľa Moora sa v danej lokalite ponúka príležitosť vyťažiť kalamitné drevo, využiť ho v stavebníctve a získať tak finančné prostriedky, ktoré by sa dali využiť na ekologickú obnovu. "Bolo by dobré vysadiť v danej lokalite nový les, ktorý by mal okolo desať druhov stromov. Išlo by o stromy, ktoré prirodzene rastú v daných podmienkach a nepoškodila by ich nasledujúca víchrica," uviedol Moore. Ako dodal, za normálnych okolností by nepodporoval ťažbu dreva v národnom parku, ale toto je výnimočná situácia.
Časť ochranárov naopak už skôr tvrdila, že územie by sa po víchrici malo obnoviť samo prirodzenou cestou, najmä v najprísnejšie chránených lokalitách, kde by človek nemal zasahovať. Pokusy lesníkov kalamitné drevo vyťažiť aj v Tichej a Kôprovej doline napadli ochranári na inšpekcii životného prostredia, ktorá práce dočasne zastavila. Definitívne rozhodnutie však ešte nepadlo.
Moore spojenie s PR odmieta
Moore odmieta, že by jeho návšteva na Slovensku bola spojená s PR a takzvaným "greenwashingom“. Do slovenčiny by sa tento termín dal preložiť ako klamlivé vytváranie pozitívneho zeleného imidžu neekologickým firmám a projektom. "Spoločnosť, v ktorej v súčasnosti pracujem, sa venuje najmä trvalej udržateľnosti. Chcem len poukázať na to, že sa nemôžeme tváriť, že ľudia neexistujú. Existujú a potrebujú potraviny, energiu, materiály. Musíme sa im snažiť ich poskytnúť, ale takým spôsobom, ktorý nepoškodzuje životné prostredie," konštatoval Moore s tým, že práve o týchto myšlienkach prišiel diskutovať na Slovensko. Rovnako odmieta, vyjadrenia niektorých ochranárov, že nie je zakladateľ Greenpeace.
"Mnohí zo zástupcov Greenpeace na Slovensku neboli ešte na svete, keď v roku 1971 vznikala organizácia. Odvtedy vzniklo množstvo kníh o histórii Greenpeace a ja som uvedený na ich začiatku. Bol som členom výboru, ktorý plánoval jednu z prvých kampaní, ktorej cieľom bolo zastavenie testov vodíkovej bomby na Aljaške," povedal Moore. Ako dodal, ďalších 15 rokov bol členom riadiaceho výboru, niekoľko rokov dokonca pôsobil ako riaditeľ Medzinárodnej organizácie Greenpeace. "Som teda jedným zo zakladateľom a dlhoročným vodcom organizácie," konštatoval.
Po dnešnom stretnutí sa minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa dohodol s Patrickom Moorom na ďalšej spolupráci. "Radi využijeme jeho skúsenosti a odborné vedomosti najmä s obnoviteľnými zdrojmi energie," povedal minister.
Patrick Moore počas návštevy bude mať zastávku v Bratislave, Kremnici, Spišskej Novej Vsi a v Košiciach. Súčasťou návštevy budú aj stretnutia s predstaviteľmi samospráv, diskusie s občanmi, s environmentálnymi organizáciami a verejné prednášky či odborná konferencia o energetických zdrojoch.
Greenpeace sa od svojho bývalého člena dištancuje
Ako agentúru SITA informoval hovorca Greenpeace na Slovensku Juraj Rizman, Patrick Moore sa podľa ochranárov klamlivo prezentuje ako jeden zo spoluzakladateľov organizácie Greenpeace, vedec a rešpektovaný ekológ. Podľa ochranárov nie je ani zakladateľom Greenpeace, ako o sebe tvrdí.
"Patrick Moore v súčasnosti vystupuje ako takzvaný reformovaný environmentalista. V praxi však podporuje myšlienky, trendy a konkrétne projekty, ktoré vedci a profesionálni i dobrovoľní ochranári považujú za nepriaznivé pre životné prostredie," tvrdila organizácia. Moore v minulosti pôsobil práve v Greenpeace, potom sa však s organizáciou názorovo rozišiel.
Moore sa nezhoduje s názormi viacerých ochranárov ani pri ďalších plánovaných projektoch na Slovensku. Kanadský odborník napríklad podporuje jadrovú energiu i ťažbu uránu.Organizácia Greenpeace sa preto ostro dištancuje od aktivít Patricka Moora. Plány kanadskej spoločnosti Tournigan, ktorá by chcela rozbehnúť ťažbu pri Košiciach, však bližšie komentovať nechcel a tvrdil, že najprv by mal záujem miesto navštíviť osobne.
Autor: zh

Beata
Balogová
