SME

Evanjelici už nechcú výhradu svedomia

Generálne presbyterstvo Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania neodporúča uzavretie zmluvy o výhrade svedomia.

Na snímke zľava generálny dozorca ECAV Pavol Delinga, prezident SR Ivan Gašparovič a generálny biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku (ECAV) Miloš Klátik 6. apríla 2007 počas slávnostnej bohoslužby Veľkého piatka v Evanjelickom kostNa snímke zľava generálny dozorca ECAV Pavol Delinga, prezident SR Ivan Gašparovič a generálny biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku (ECAV) Miloš Klátik 6. apríla 2007 počas slávnostnej bohoslužby Veľkého piatka v Evanjelickom kost (Zdroj: TASR)

Generálne presbyterstvo Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania neodporúča uzavretie zmluvy o výhrade svedomia a ani nebude žiadať uzatvorenie zmluvy s podobným obsahom medzi ňou a SR. Ako sa uvádza v stanovisku, ktoré dnes poskytla ECAV agentúre SITA, podľa učenia evanjelickej cirkvi svedomie nie je právnym pojmom a nie je možné ho právne vyjadriť a definovať.

Svedomie je podľa ECAV u každého človeka iné, pretože je formované a ovplyvnené mnohými vonkajšími faktormi, ako je výchova, prostredie, náboženský vplyv, skúsenosť a pod. Podľa evanjelického učenia nie je svedomie u nikoho z ľudí dokonalé, ale naopak, je poddané hriechu. Preto z neho nemožno vytvoriť právnu normu, na ktorú by bolo možné sa odvolať.

SkryťVypnúť reklamu

Človek sa podľa svedomia rozhoduje subjektívne, a aj to nie vždy, pretože často sám koná proti svojmu svedomiu. To sa odráža aj v návrhu zmluvy, kde vlastne nejde o výhradu svedomia vo všeobecne platnom zmysle, ale o zachovávanie „vieroučných a mravoučných zásad“ cirkvi, ktoré formujú konanie veriaceho človeka a dostávajú sa do stretu so zásadami všeobecne platnými v dnešnom svete a „formulovanými“ v štátnom práve. To je podľa ECAV badateľné aj z návrhu zmluvy, kde je potrebné stanovisko Magistéria ako orgánu, ktorý určuje, čo môže byť výhradou svedomia.

Preto je možné uplatniť výhradu svedomia len v rámci vierouky a etiky rímskokatolíckej cirkvi, resp. registrovaných cirkví a náboženských spoločností, a nie všeobecne. Prijatie týchto návrhov zmlúv by znamenalo, že na jednu vec by bol možný až trojaký pohľad. Zasahovanie „orgánu Magistéria“ alebo „Spoločnej komisie“ do výkonu práva nie je podľa ECAV v súlade s právnym poriadkom, podľa ktorého výklad práva patrí len ústavnému súdu.

SkryťVypnúť reklamu

Ešte v januári 2006 sa predstavitelia cirkví vrátane generálneho biskupa Evanjelickej cirkvi a.v. Júliusa Fila na stretnutí s prezidentom Ivanom Gašparovičom zhodli v názore, že zmluva o výhrade svedomia nebude diskriminovať neveriacich, jej úlohou je len chrániť veriacu časť spoločnosti, a zmluvu medzi Slovenskom a Svätou stolicou vítali. Filo vtedy zdôraznil, že podpísaním zmluvy sa právna situácia na Slovensku nezmení, pretože viaceré jej "úmysly" budú musieť byť súčasťou zákonov a tie už budú v rukách parlamentu. Tieto zákony budú platiť pre všetkých občanov bez ohľadu na to, či sú kresťania alebo nekresťania, argumentoval vtedy Filo a ako príklad uviedol Rakúsko, kde výhradu svedomia upravujú tri zákony a napríklad lekár alebo zdravotnícky pracovník majú právo odmietnuť asistovať pri interrupciách s výnimkou ohrozenia života.

SkryťVypnúť reklamu

Pre tému výhrady vo svedomí sa rozpadla vláda

Pre tému výhrady vo svedomí sa rozpadla vláda Mikuláša Dzurindu. Dzurinda odmietol akceptovať návrh zmluvy, ktorý pripravilo ministerstvo spravodlivosti. Následne KDH vystúpilo z vlády. Veriaci odovzdali do parlamentu petíciu s niekoľko tisíc podpismi za prijatie uvedenej zmluvy.

Slovensko sa k prijatiu výhrady vo svedomí zaviazalo už pred rokmi v základnej zmluve s Vatikánom. Zdravotníci by sa podľa tejto zásady nemuseli podieľať okrem interrupcií napríklad ani na umelom oplodnení, pokusoch s ľudskými orgánmi alebo sterilizácii. Pracujúcim by sa otvorila možnosť odmietnuť pracovať v nedeľu a cez cirkevné sviatky. Učitelia by nemuseli prednášať sexuálnu výchovu.

Nie je jasné, či posun v stanovisku ECAV súvisí so zmenou v jej vedení. Bývalého generálneho biskupa Júliusa Fila, ktorý uzákonenie výhrady vo svedomí podporoval, vlani nahradil Miloš Klátik.

SkryťVypnúť reklamu

Katolícka cirkev, ku ktorej sa hlásia zhruba dve tretiny Slovákov, síce zmluvu o výhrade vo svedomí už toľko otvorene nepropaguje, od jej podpory však neustúpila.

Pod petíciou za prijatie Zmluvy o výhrade vo svedomí chýba takmer 1500 podpisov

Zahraničný výbor Národnej rady (NR) SR dnes zobral na vedomie, že pod petíciou za prijatie Zmluvy o výhrade vo svedomí nie je dostatočný počet podpisov na to, aby sa mohla prerokovať v pléne NR SR.

Ako povedal pre TASR poslanec NR SR za KDH Pavol Hrušovský, zároveň odporučili gestorskému výboru, ktorým je Výbor NR SR pre ľudské práva, národnosti a menšiny, aby sa touto petíciou zaoberal aj napriek tomu, že nespĺňa zákonom predpísaných 100 000 podpisov.

"Požiadali sme predsedu NR SR Pavla Pašku, aby bol veľkorysý voči občanom, ktorých podpisy boli uznané ako platné, a umožnil parlamentu rokovať o obsahu petície, ktorou sa občania domáhajú, aby vláda a parlament prerokovali a parlament ratifikoval Zmluvu o výhrade vo svedomí," uviedol Hrušovský.

SkryťVypnúť reklamu

Petičná akcia sa začala koncom roka 2005 a organizátori odovzdali hárky šéfovi parlamentu 14. decembra minulého roka. Z 5685 hárkov bolo 77 neplatných. Pod petíciu sa podpísalo 119 690 občanov, z toho 21 154 podpisov bolo neplatných a 98 536 ľudí uviedlo všetky zákonom stanovené náležitosti.

Autor: zh

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 371
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 066
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 097
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 926
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 913
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 623
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 505
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Boston Bruins: ONLINE prenos zo zápasu NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Boston Bruins.


Radosť hráčov Chelsea.

Chelsea bojuje o Ligu majstrov, prebojovala sa na štvrté miesto.


Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Stephen Bunting.

Michael van Gerwen do deviateho večera nenastúpil.


SkryťZatvoriť reklamu