BRATISLAVA 7. júna (SITA) - Svetový fond na ochranu prírody (WWF) a Slovak Wildlife Society (SWS) považujú vyjadrenia najvyšších predstaviteľov Štátnej ochrany prírody (ŠOP) a Ministerstva životného prostredia (MŽP) o premnožení a najvyššej hustote medveďov na Slovensku za neodborné, nesprávne a zavádzajúce. Zjednodušenie podmienok lovu a zvýšenie odstrelu podľa ich predstaviteľov nerieši problémy spojené s útokmi medveďa na ľudí, s ich výskytom v blízkosti ľudských obydlí a škodami na dobytku, úrode alebo majetku. Agentúru SITA o tom informovali predstavitelia WWF.
Ako sa v správe ochranárov uvádza, v súčasnosti žije na Slovensku približne 800 medveďov na území približne 13-tisíc kilometrov štvorcových, čo je síce viac ako v predchádzajúcich desaťročiach, ale neznamená to, že sa premnožili. Zníženie populácie o polovicu znamená návrat späť do stavu približne v 70-tych rokoch minulého storočia. Aj vtedy sa však vyskytovali útoky na ľudí a medvede spôsobovali škody a ich rozsah nebol nižší ako dnes.
Ochranári tvrdia, že sa na Slovensku dodnes nevykonal žiaden systematický výskum zameraný na ekológiu medveďa a dynamiku ich populácie. Vyjadreniam o potrebe znížiť populáciu o polovicu teda chýba akékoľvek odborné zdôvodnenie. „Aj keby sa znížil počet medveďov na Slovensku, nezaručí to, že medvede zostanú len v horách, nepôjdu do dediny na odpadky, nespôsobia škody a nenapadnú ľudí," uvádza sa v správe environmentalistov. Tí žiadajú MŽP a ŠOP, aby nemenili súčasné podmienky lovu medveďa, ale iniciovali jeho vedecký výskum a zabezpečili vypracovanie národného akčného plánu jeho manažmentu s účasťou všetkých zainteresovaných strán a transparentným procesom jeho tvorby. Potrebná je podľa nich tiež podpora požívania preventívnych prostriedkov a metód na ochranu ľudí a majetku.