Bratislava 7. júna (TASR) - Poslanecká novela zákona o ochrane prírody a krajiny má podľa ochranárov obmedziť účasť občianskych združení (OZ) na konaniach o povolení výnimiek, a tak ich postaviť do úlohy štatistov.
Podľa Martiny Badidovej z organizácie Greenpeace prijatím novely stratia občania možnosť účinne sa podieľať na rozhodovaní o veciach súvisiacich s ochranou prírody, nakoľko by sa im znemožnilo byť účastníkmi úradných konaní. Súčasný inštitút plného účastníctva sa podľa návrhu novely zmení na zúčastnené osoby, čím sa obmedzuje aj možnosť podieľať sa na pripomienkových konaniach.
"Ide tu skôr o to, aby došlo k vyváženosti práv všetkých občanov," uviedol pre TASR jeden z iniciátorov novely a predseda Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo, životné prostredie a ochranu prírody Ján Slabý. Priamy účastník konania má byť podľa neho iba priamo dotknutá osoba, inštitút zúčastnenej osoby OZ stále ponechá právo na navrhovanie dôkazov a doplnenie podkladov daného rozhodnutia.
Podľa právnika Petra Wilflinga zo združenia Občan a demokracia sa však úrady vôbec nemusia zaoberať pripomienkami a to bez udania dôvodu. "Úrad ju môže hneď hodiť do koša," dodal.
"Zrušením účasti environmentálnych organizácií v konaniach sa Slovenská republika vystavuje aj nesúladu s medzinárodným právom, tzv. Aarhuským dohovorom, ktorý sme podpísali v roku 2006," uviedla Badidová. Potvrdil to aj Wilfling. Podľa neho tým, že sa úrad nemusí pripomienkou zaoberať bez udania dôvodu, sa tak dostáva do rozporu s dohovorom.
ala vs