Bratislava 8. júna (TASR) - Poslanecká novela Zákona o ochrane voľne žijúcich živočíchov a rastlín umožní podľa Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko a Greenpeace Slovensko legálne drancovanie prírody. Novela ruší podľa ochranárov niektoré ustanovenia zákona v rozpore s dohovorom CITES a nariadeniami Európskej únie, čím zákonne legalizuje drancovanie prírody.
Návrh poslancov bol predložený aj napriek tomu, že Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR pripravilo novelu zákona, ktorá bola prerokovaná so zástupcami chovateľov, obchodníkov aj mimovládnych organizácií, s ktorou súhlasia aj ochranári.
"Vzhľadom na časový plán predkladania novely došlo k predbehnutiu poslaneckej novely pred naším návrhom," uviedol pre TASR generálny riaditeľ sekcie ochrany prírody a krajiny Stanislav Klaučo. Podľa neho MŽP SR dostalo informácie o príprave novely, na základe ktorých uskutočnilo s poslancami pracovné stretnutia, kde upozornili predkladateľov novely na legislatívne úskalia návrhu.
Podľa ochranárov ak bude predložený návrh zákona prijatý, môže mať za následok poškodenie dobrého mena SR v oblasti predchádzania nelegálnemu medzinárodnému obchodu s ohrozenými druhmi.
Podľa Klauča sa novela zameriava najmä na zosúladenie pravidiel pre reguláciu obchodu tak, aby bolo porovnateľné s viacerými európskymi krajinami. "Vzhľadom na to neočakávame negatívne ohlasy zo zahraničia," dodal pre TASR.
K novele podľa ochranárov nie je priložená vyhláška, ktorá je podľa nich rovnako dôležitá ako samotný zákon. Vyhláška určuje zoznamy druhov, ktoré podliehajú rôzne prísnej ochrane a kontrole pri držbe, odchove a obchodovaní s nimi. Predseda Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo, životné prostredie a ochranu prírody Ján Slabý a zároveň jeden z iniciátorov novely sa vyjadriť zatiaľ nechcel, ale pripustil, že už vedia o niektorých nedostatkoch a pracujú na ich náprave.
Cieľom zákona, ktorý je známy aj ako zákon o CITES, je pomáhať chrániť najohrozenejšie druhy rastlín a živočíchov pred priamym vyhynutím. Zákon stanovuje podmienky pre držbu a obchodovanie s druhmi a zamedzuje dovozu, vývozu alebo tranzitu jedincov ohrozených druhov nelegálne odobratých z prírody.
Medzinárodný dohovor CITES chce postaviť svetový obchod s ohrozenými druhmi živočíchov a rastlín pod spoločnú kontrolu všetkých štátov sveta tak, aby sa dosiahla ich ochrana pred úplným vyhubením vplyvom bezohľadného získavania pre obchodné účely. Na Slovensku vstúpil dohovor do platnosti v roku 1992.