TRENČÍN 9. júna (SITA) – Trenčianska spoločnosť Zlatokov sa bude všetkými dostupnými právnymi prostriedkami snažiť získať štyri promočné reťaze z bronzu a dve akademické žezlá Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka. Uvádza sa to v stanovisku, ktoré rozposlala novinárom e-mailom. Nepíše sa však už v ňom, čo s nimi bude robiť. Rektor univerzity Juraj Wagner sa vyjadril, že im insígnie nedajú, pretože ich potrebujú. Univerzita má pred promóciami.
Zlatokov v stanovisku uviedol, že pred desiatimi rokmi vyrobili vznikajúcej univerzite šesť reťazí a tri palcáty. „Pri odovzdávaní diela univerzita uhradila dva kusy insígnií a jeden palcát. Ostatné predmety diela boli univerzite odovzdané na základe zmluvy o výpožičke. Dôvodom uzavretia tejto zmluvy bola skutočnosť, že Trenčianska univerzita nebola schopná ostatné predmety zaplatiť. Zmluva o výpožičke bola preto uzatvorená na dobu neurčitú, vychádzalo sa z toho, aby Trenčianska univerzita mala dostatok priestoru na to, aby bola schopná zabezpečiť zdroje na ich zaplatenie,“ uvádza sa v stanovisku. Rektor Wagner bezplatnú výpožičku na dobu neurčitú bral podľa svojich slov ako dar spoločnosti a nikdy nepredpokladal, že ich firma bude chcieť späť, pretože im sú na nič. "Neviem si predstaviť, čo s nimi urobia, dajú si ich do vitríny alebo ich roztavia," pýtal sa Wagner, ktorý za celou vecou vidí útok na povesť univerzity.
V roku 2002 zmluvu Zlatokov vypovedal a žiadal insígnie späť, univerzita odmietla, vec sa dostala na Okresný súd v Trenčíne. Ten rozhodol, že zmluva nebola porušená a teda platí naďalej. Krajský súd sa však stotožnil s argumentáciou Zlatokovu, že vlastnícke právo je prednejšie ako zmluva o výpožičke. Univerzita musí navyše zaplatiť súdne trovy takmer 110-tisíc korún. Voči rozsudku nie je možné odvolanie. Rektor chce preto podať mimoriadne dovolanie na generálnu prokuratúru. Wagner tvrdí, že sa snažil spojiť s vedením firmy, tá zas uvádza, že ich nikto počas doby trvania súdneho sporu z univerzity neoslovil a nenavrhol riešenie. V rozsudku krajského súdu sa taktiež píše, že univerzita nemusí vracať insígnie, má možnosť zaplatiť 438 200 korún. Reťaze sú z bronzu a rektor nevie, ako prišli na túto sumu. Taktiež nemôže schváliť platbu bez súhlasu akademického senátu a správnej rady. Univerzita už má navyše schválený rozpočet na tento rok. Podľa rektora vždy bolo cťou panovníka alebo mecenáša darovať univerzite insígnie ako prejav úcty. Podľa rektora nie je norma, či pri promóciách musia mať insígnie, je to však tisíc ročný zvyk.