JE HOSPITALIZOVANÝ V BRATISLAVSKEJ NEMOCNICI

Veteška na sneme HZDS nekandiduje

Tibor Mikuš nevylúčil, že ak ho niekto navrhne, bude miesto Vetešku kandidovať on.

Viliam Veteška(Zdroj: SITA)

Na dnešnom sneme ĽS-HZDS nebude na post predsedu kandidovať Viliam Veteška. Dnes ráno ho totiž hospitalizovali v bratislavskej nemocnici, kde absolovoval neurologické vyšetrenia. Podľa informácii agentúry SITA Veteška nemá tento krát problémy s chrbticou, na ktoré sa dlhodobo liečil.

Zdravotný stav podpredsedu parlamentu Viliama Vetešku, ktorý mal dnes na sneme HZDS kandidovať proti Vladimírovi Mečiarovi na post predsedu strany, nie je život ohrozujúci. SME to potvrdila službukonajúca lekárka na neurologickej klinike na bratislavských Kramároch. Prednosta kliniky Peter Kukumberg televízii TA3 povedal, že Veteškov zdravotný stav nie je ohrozený ani v budúcnosti. Veteška sa v súčasnosti podrobuje vyšetreniam a v nemocnici podľa slov lekárky zostane určite dlhšie. Čo konkrétne Veteškovi je, lekári zatiaľ nechcú povedať. Informovať budú podrobnejšie popoludní. "Dôvod jeho hospitalizácie je čisto medicínsky, to vyhlasujem na svoju medicínsku česť," povedal Kukumberg. Proti Mečiarovi bude možno na sneme kandidovať Tibor Mikuš. Ten ešte pred snemom povedal, že Vetešku hospitalizovali s "nálezom".

Svoju neúčasť na sneme potvrdil pre TASR telefonicky aj samotný Veteška. "Práve sú u mňa lekári, som hospitalizovaný, na snem preto neprídem. Zatiaľ sa bližšie vyjadrovať nebudem. Stanovisko dám v poobedňajších hodinách," uviedol Veteška.

Mikuš považuje za "veľmi pravdepodobné", že súčasný líder ĽS-HZDS Vladimír Mečiar bude mať na sneme iného protikandidáta. Jeho meno nechcel konkretizovať, rozhodnú podľa neho delegáti. Na novinársku otázku, či by on prijal kandidatúru, odpovedal: "Ja odjakživa prijímam výzvy a nikdy som sa neotočil k výzve chrbtom." Mečiar podľa Mikuša ešte o Veteškovej hospitalizácii nevie.

Vetešku v piatok vyšetrili v Ústave srdcových a kardiovaskulárnych chorôb v Bratislave, ale podľa Mikuša nie sú za jeho zdravotným stavom problémy so srdcom. "Podľa vyjadrenia lekárov, po vyšetrení, ktoré absolvoval včera večer, keď javil známky únavy, prepracovania, je tam určitý nález, ktorý si podľa záveru neurológov vyžiadal jeho okamžitú hospitalizáciu. Ďalšie vyšetrenia by mohli stanoviť liečbu," povedal Mikuš.

Pred vchodom do nitrianskeho Agrokomplexu, kde sa koná snem, vítal delegátov folkórny súbor. Stála tam aj dvadsiatka prevažne starších ľudí, ktorí si prichádzajúce limuzíny s údivom obzerali. Novinári majú zatiaľ prístup len do tlačového strediska, do areálu Agrokomplexu by sa mali dostať len počas vystúpenia V. Mečiara a na tlačovú besedu.

Väčšina komentátorov očakávala, že Mečiar dnes svoje predsednícke kreslo v strane obháji. Bývalý premiér vedie HZDS od jeho vzniku v roku 1991, jeho doterajší vnútrostranícki súperi vždy nakoniec zo strany odišli.

Mečiar stojí na čele ĽS-HZDS od jej vzniku v roku 1991. Veteška bol po Milanovi Kňažkovi druhým vyzývateľom Mečiara na súboj o predsednícke kreslo. Jeho kandidatúru podporili niektoré okresné snemy. Z ôsmich regionálnych snemov získal Mečiar podporu v siedmich. Len trnavská krajská organizácia, ktorej šéfuje Mikuš, podporila Vetešku.

O predsedovi ĽS-HZDS rozhodne 267 delegátov, ktorí určia aj program snemu a spôsob voľby predsedu. Podľa stanov ĽS-HZDS je voľba tajná, ak delegáti nerozhodnú inak.

Okrem kresla predsedu by mali delegáti rozhodnúť aj o obsadení funkcií dvoch podpredsedov, ústredného tajomníka, hospodára a členov republikového predstavenstva.

Na sneme sa očakáva aj diskusia o údajnom predvolebnom kupovaní hlasov delegátov v prospech Viliama Vetešku. Podozrenie z takejto činnosti vyslovil na poslednom predsnemovom republikovom predstavenstve samotný Mečiar.

Lexa na sneme čestným hosťom

Presne o 11:00 oficiálne otvorila dnešné rokovanie snemu ĽS-HZDS ústredná tajomníčka Zdenka Kramplová. Zdôraznila, že aj vďaka obrovskému záujmu médií sa táto akcia stáva "najväčšou politickou udalosťou tohto víkendu". Pred oficiálnym otvorením čakal delegátov kultúrny program, okrem iného aj vystúpenie detského folklórneho súboru Kolovrátok. Kramplová privítala na sneme aj čestných hostí, medzi ktorými je aj bývalý riaditeľ SIS Ivan Lexa. Spoločenské povinnosti pred začiatkom snemu ukončil Vladimír Mečiar, ktorý zablahoželal košickému krajskému predsedovi Alojzovi Englišovi k životnému jubileu.

Voľba predsedu už dopoludnia

ĽS-HZDS bude svojho predsedu voliť na dnešnom sneme už doobeda. Novinárom to do tlačového strediska prišiel povedať poslanec NR SR a nitriansky krajský predseda strany Ján Kovarčík. Informoval tiež, že delegáti už zvolili všetky snemové komisie a v súčasnosti majú prejavy zahraniční hostia z Talianska a Holandska. Na otázku či budú predsedu voliť tajne Kovarčík ešte nevedel odpovedať, lebo spôsob hlasovania navrhne tesne pred voľbou predseda volebnej komisie. Povedal však, že kandidovať môže aj Viliam Veteška, napriek tomu, že je hospitalizovaný. Zdôraznil, že kandidatúru môže ohlásiť ešte ktokoľvek iný. Podľa Kovarčíka predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar prijal informáciu o Veteškovej hospitalizácii "normálne".

Mikuš Mečiarovi netlieskal

ĽS-HZDS sa chce v Európskom parlamente (EP) integrovať do Aliancie liberálov a demokratov. Vyhlásil to na sneme predseda strany Vladimír Mečiar. Podľa neho už prebiehajú rokovania s demokratmi a v septembri by sa malo rozhodnúť o plnej integrácii strany do tejto sekcie v EP. Mečiar počas hodinového príhovoru zbilancoval celých 17 rokov existencie strany. ĽS-HZDS označil stranu za záruku európskej integrácie Slovenska. "Nebyť HZDS, dnes nie je SR v EÚ," zdôraznil. ĽS-HZDS je podľa neho v súčasnosti medzinárodne akceptovaná strana. "Sme jedinou vládnou stranou, ktorú akceptujú. Smer a SNS majú v zahraničí problémy." Jedným dychom tiež zdôraznil, že sú spoľahlivým vládnym partnerom, ktorý bude vždy koalíciu upevňovať.

Ani v hnutí podľa Mečiara nie je všetko 100-percentné. V prejave niekoľkokrát zdôraznil, že zodpovednosť hnutia k občanom Slovenska

je dôležitejšia ako napĺňanie osobných ambícií jednotlivcov. ĽS-HZDS podľa neho musí absolútne zmeniť mediálnu prezentáciu, lebo v tomto smere pokrivkáva. Strana sa tiež chce dostať bližšie k ľuďom. " Čerta nám je platné, že niekde máme starostu či primátora, keď mu nevieme pomôcť. V mestách a obciach musíme robiť adresnú politiku," vyhlásil. Mečiar sa vrátil aj k slabšiemu volebnému výsledku strany v posledných parlamentných voľbách. " Zmena kurzu politiky sa nám nevyplatila." Podľa Mečiara strana po voľbách politiku zmenila a na komunálnej úrovni obhájila svoje pozície z volieb 2002.

V prejave sa niekoľkokrát nepriamo vrátil aj k trestnému stíhaniu Ivana Lexu a ďalších predstaviteľov strany. "Zneužitie práva po roku 1998 je hanbou ponovembrovej demokracie. Česť ľudí z HZDS je však obhájená, obvinenia sa nepotvrdili, " podčiarkol.

Mečiarov prejav niekoľkokrát delegáti prerušili potleskom. Tlieskali približne dve tretiny delegátov. Za predsedníckym stolom všetci okrem Tibora Mikuša. Na záver sa Mečiarovi dostalo aj standing ovation. Najskôr sa spontánne postavila polovica delegátov, postupne sa pridali všetci. Nakoniec zostalo sedieť približne desať ľudí, medzi nimi aj Mikuš.

Mečiar: Až taký prepad hlasov sme nečakali

ĽS-HZDS podľa jej predsedu Vladimíra nečakala až taký veľký prepad hlasov v posledných parlamentných voľbách. Išlo však o daň za zmenu spôsobu politiky, hoci hodnoty a ciele strany ostali zachované, povedal dnes Mečiar delegátom volebného republikového snemu ĽS-HDZS v Nitre.

Dosiahli sme najvyšší koaličný potenciál zo všetkých strán v dnešnej Národnej rade SR. Vyšší, ako majú naši partneri v koalícii, vyhlásil Mečiar. Miera vplyvu strany je podľa jeho slov vyššia ako by sa zdalo z počtu poslancov v parlamente, pričom tento vplyv sa bude naďalej zvyšovať. Stávame sa jazýčkom na váhach pri rozhodovaní o každej zásadnej otázke, dodal líder ĽS-HZDS.

Mečiar je podľa vlastných slov rád, že pri stretnutiach s predsedom vlády mu údajne Robert Fico hovorí: Všade, kde HZDS dáva ľudí, je to kvalita. Mečiar tvrdí, že 48 hodín po vstupe do vlády predložila strana kompletný vládny program. Hoci ĽS-HZDS vraj oprávnenie nesie pojem strana zakladateľov štátu, Mečiar považuje svoj subjekt za stranu budúcnosti, a nie minulosti. Je to strana, ktorá rozširuje svoj vplyv do celej Európy, vyhlásil. ĽS-HZDS bude podľa Mečiara spoľahlivým partnerom, ktorý nebude koalíciu rozkladať ani spochybňovať, ale naopak upevňovať ju, aby dovládla celé štyri roky.

Slovensko potrebuje podľa Mečiara novelu ústavy, ktorá by zohľadňovala súčasný vývoj krajiny. ĽS-HZDS chce pripraviť tieto návrhy samostatne a nechať na rozhodnutie parlamentu. Pokiaľ ich zákonodarný zbor nebude chcieť prijať, treba dať rozhodnúť občanovi, povedal Mečiar. Vyslovil sa aj za prijatie eura k 1. januáru 2009 a za nový pružnejší prístup k čerpaniu eurofondov.

V oblasti spoločenskej integrácie čaká podľa Mečiara Slovensko veľký politický zápas s dvoma skupinami. Prvou sú Rómovia, kde ide najmä o sociálno-ekonomickú integráciu, a druhou politické skupiny, ktoré chápu po svojom práva osôb patriacich k národnostným menšinám. Títo ľudia sa nijako nepoučili z tragédie roku 1938, nech si akokoľvek nasadzujú masku demokratov. Opakujú metódy fašistov, nacionalistov, šovinistov, ktorí dostali Slovensko do obrovskej biedy, uviedol líder ĽS-HZDS. Otázky vnútornej štruktúry strany navrhol Mečiar riešiť na mimoriadnom republikovom sneme, ktorému by predchádzala celostranícka diskusia. Podľa predsedu treba stanoviť iné princípy výstavby strany a vtiahnuť viac ľudí do rozhodovacieho procesu. Strana by zároveň mala zmeniť svoju mediálnu komunikáciu. Pokrivkávame v tom dlhodobo, poznamenal Mečiar. Cieľovými skupinami ĽS-HZDS by mali byť sociálne skupiny stredu a vidiek, kde existuje najväčší voličský potenciál. Strana by zároveň mala okamžite začať prípravu volebný rok 2009, kde budú občania voliť prezidenta, europoslancov a orgány vyšších územných celkov. V tejto súvislosti by mala založiť množstvo občianskych iniciatív na báze svojho programu, ktoré by ju potom vedeli podporiť vo voľbách.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 2. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 2. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 3. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 4. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 5. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 7. Ukončil si 1.stupeň vysokoškolského štúdia a chceš pokračovať?
 8. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 9. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 10. Cambridge Business School, škola novej doby
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 10 637
 2. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 8 187
 3. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 7 576
 4. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 7 390
 5. Viete, čo kupujete? Ako rozoznať kvalitný chlieb od nekvalitného 6 467
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 6 403
 7. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 5 377
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 4 807
 9. Sendvičová drevostavba v kostýme drevenice 2 763
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 2 706

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Minúta po minúte: Výbuch na koncerte v Manchestri neprežilo 22 ľudí

Polícia potvrdila, že vo vstupnej hale sa odpálil samovražedný atentátnik.

KOMENTÁRE

Teror siahol na deti

Útok na štadión plný mladých ľudí jasne naznačuje, že pre teroristov neexistujú hranice.

DOMOV

Politický geograf: Veľa ľudí nevie, koho si proti Kotlebovi vybrať

Kotleba ťaží aj zo slabej informovanosti.

ŠPORT

Cígera odmietli aj Višňovský, Handzuš, Országh a Bača

To, že hráči z NHL neprišli na šampionát, berie ako podraz.

Neprehliadnite tiež

Politický geograf Madleňák: Neviem, či v Lučenci poznajú Luntera či Mičeva

Extrémista Marian Kotleba ťaží v banskobystrickej župe aj zo slabej informovanosti tamojších voličov, hovorí pre SME politický geograf TIBOR MADLEŇÁK.

Sudcovia si vyberajú, ako má vyzerať spravodlivosť

O osem voľných miest v Súdnej rade sa uchádza sedemnásť ľudí. Rozhoduje asi 1360 sudcov z celého Slovenska.

Lipšicovi zamietli dohodu o vine a treste

Generálna prokuratúra zamietla obvinenému dohodu o vine a treste.

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.