"Ľudia si vyberajú do parlamentu svojich volených zástupcov a tí by ich mali zastupovať a neklamať ich. Ak odstúpi od programu, pre ktorý ho volili, je pochopiteľné, že stratí mandát. Ja imperatívny mandát podporujem nie na sto, ale na dvesto percent," povedala pre TASR.
Belousovová, ktorá je spolu s predsedom NRSR Pavlom Paškom na päťdňovej oficiálnej návšteve Ruskej federácie, argumentuje, že SNS myšlienku imperatívneho mandátu podporuje už dávno a inšpirovať sa možno aj ruskými skúsenosťami.
"V prijatí tohto zákona sú pre Slovensko príkladom, lebo imperatívny mandát je niečo, čo nielen urobí poriadok v parlamente, ale stabilizuje aj politickú situáciu na Slovensku," dodala Belousovová.
Podľa novelizovaného zákona o štatúte poslanca budú 2. decembra Rusi voliť poslancov Štátnej dumy podľa nových pravidiel - zaniknú jednomandátové volebné obvody väčšinovej časti parlamentu a všetci kandidáti pôjdu do volieb výlučne prostredníctvom straníckych kandidátok. Ak niektorý poslanec v priebehu volebného obdobia vystúpi zo strany, za ktorú bol zvolený, príde aj o poslanecký mandát.
Imperatívny mandát existoval napríklad v medzivojnovom Československu, v súčasnosti však okrem Ruska nemá v Európe precedens. "To ešte nie je dôvod preto, aby sa nezaviedol," oponuje Belousovová. "Poviem úplne absurdnú situáciu, ktorá sa ale na Slovensku môže stať. Voľby dopadnú nejakým spôsobom, strany si po politickej súťaži, ktorou voľby sú, rozdelia svoje percentá. Príde niekto a nakúpi poslancov pre stranu, ktorá, povedzme, vôbec nekandidovala," ilustruje svoj názor príkladom.
Dodáva, že aj SNS opustil poslanec, ktorý posilnil o svoj mandát inú politickú stranu, za ktorú zvolený nebol - aj keď koaličnú.
Ak by SNS navrhla zmeny, vrátane ústavných, ktoré by viedli k zavedeniu imperatívneho mandátu, mal by sa podobne ako v Rusku vzťahovať až na ďalšie volebné obdobie.
Aj v samotnej Ruskej federácii sú však na zavedenie imperatívneho mandátu rozporuplné reakcie. Týždenník Moskovskije Novosti vo svojej analýze uvádza, že novelizovaný zákon zvýši disciplínu v parlamente, ale zníži slobodu poslancov. Svoje názory na pripravovanú legislatívu si budú vymieňať najmä vo vnútrostraníckej diskusii. Inak to už bude v parlamentných výboroch. "Tam už budú poslanci prezentovať pozíciu svojej strany. A to isté na plenárnom zasadnutí," citujú Moskovskije Novosti poslanca ruskej Štátnej dumy Viktora Pochmelkina.