SME

Mečiar opäť predsedom HZDS (VIDEO)

Predseda vládnej ĽS-HZDS Vladimír Mečiar na dnešnom sneme podľa očakávania suverénne obhájil svoju vedúcu pozíciu v strane. O predsedovi rozhodlo verejné hlasovanie, ktoré podľa pozorovateľov vyhovovalo skôr Mečiarovi. Mečiar získal 217 z celkovo 240 prít

Vladimír MečiarVladimír Mečiar (Zdroj: TASR)
Predseda vládnej ĽS-HZDS Vladimír Mečiar na dnešnom sneme podľa očakávania suverénne obhájil svoju vedúcu pozíciu v strane. Proti bývalému premiérovi nakoniec neúspešne kandidoval jeho vnútrostranícky oponent, trnavský župan Tibor Mikuš.


Novým podpredsedom ĽS-HZDS sa stal Mečiarov spojenec minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa, druhým podpredsedom zostal poslanec Milan Urbáni. Pôvodného protikandidáta Viliama Vetešku, ktorý dnes prišiel o funkciu podpredsedu strany, dnes nečakane hospitalizovali. Mečiarovi blízka poslankyňa Zdenka Kramplová obhájila post ústrednej tajomníčky.

Životopisy predsedu a podpredsedov ĽS-HZDS + prehľad doterajších snemov HZDS, ktorý nájdete tu.

O predsedovi rozhodlo verejné hlasovanie, ktoré podľa pozorovateľov vyhovovalo skôr Mečiarovi. Mečiar získal 217 z celkovo 240 prítomných delegátov. O Mikušovi sa nehlasovalo, keďže sa delegáti dohodli, že o kandidátoch sa bude hlasovať v abecednom poradí.

"Keby to bolo tajné hlasovanie, určite by nedopadlo inak," tvrdil dnes poslanec strany Ján Kovarčík. Proti verejnej voľbe sa podľa neho navyše postavilo len necelých 30 delegátov. "Pokiaľ ide o výsledok, 217 hlasov je sympatických," dodal pred novinármi Mečiar.

Mikuš po voľbe pripustil, že väčšie šance na úspech proti Mečiarovi by mal Veteška. "Keď bola navrhnutá moja kandidatúra, povedal som, že z úcty k navrhujúcim a ku všetkým prijímam, aj keď kocky sú hodené," povedal novinárom. Nekritizoval ani spôsob voľby, keďže výsledok je podľa neho jasný. "Myslím, že to bolo korektné v rámci stanov," tvrdil.

Voľbu krajského šéfa v Trnave Mikuša preverí kontrolná komisia

Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar dnes spochybnil voľbu Tibora Mikuša za predsedu krajskej organizácie strany v Trnave. Právoplatnosť trnavského krajského snemu ĽS-HZDS bude skúmať rozhodcovská komisia. Mečiar dnes na tlačovej besede počas republikového snemu povedal, že Mikuš dostal pri poslednej voľbe straníckeho šéfa kraja viac hlasov ako bolo volebných lístkov. " Čiže musel tam niekto niečo robiť," zdôraznil Mečiar.

Ako ďalej dodal, medzi centrálnou evidenciou členov ĽS-HZDS a evidenciou členov v okrese Trnava je neúmerne veľký rozdiel. "Nadsadením počtu delegátov z Trnavy sa vytvárala väčšina, ktorú by dnes pán Mikuš pri iných počtoch nemal," dodal.


Mikuš ostáva v HZDS

Neúspešný kandidát na post predsedu ĽS-HZDS Tibor Mikuš zostáva v strane. "O svojej budúcnosti rozhodnem sám," odpovedal na otázku novinárov či sa neobáva, že bude so strany vylúčený. " Moja budúcnosť sa spája s rodinou a prácou a politika nie je najpodstatnejšou časťou života," vyhlásil Mikuš, ktorý zo snemu odišiel. Na otázku, či by neprijal kandidatúru na podpredsedu odpovedal, že ide do nemocnice navštíviť Viliama Vetešku.

Mikuš si myslí, že hlasovanie o predsedovi bolo korektné v zmysle stanov. Kandidatúru prijal, lebo si váži toho, kto ho nominoval, ale dopredu povedal, že kocky sú hodené. Kým jeho protikandidát Vladimír Mečiar mal hodinový prejav, Mikuš v zmysle uznesenia snemu mohol hovoriť maximálne tri minúty. "Hovoril som o tom, že pre budúcnosť strany je dôležitá atmosféra úplnej otvorenosti, aby ľudia, ktorí majú iné názory neboli považovaní za zradcov a konšpirantov," zdôraznil. Mikuš zároveň dúfa, že strana sa dostane do parlamentu aj o tri roky, no to je úloha pre predsedu.

Mikuš vysvetlil aj to, prečo sa po prejave Mečiara nepostavil a netlieskal. "Písal som si prejav a postojačky sa ťažko píše," dodal.

Veteška chýbal

Veteška, ktorý na sneme pre svoju hospitalizáciu nebol , prišiel podľa očakávania o funkciu podpredsedu strany. Mečiar nenaznačil, či bude jeho oponent môcť zostať na poste podpredsedu parlamentu.

Na sneme naďalej rezonovala napätá atmosféra z predchádzajúceho obdobia, keď sa protikandidáti obviňovali z nekalých praktík. Mečiar naznačil, že trnavský krajský snem, ktorý podporil Veteškovu kandidatúru, neprebiehal v poriadku. Veteška mal podľa neho viacej hlasov, ako bolo vydaných volebných lístkov. "To znamená, musel tam niekto niečo robiť," tvrdil a dodal, že aj okresná organizácia v Trnave, kde Mikuš pôsobí, je príliš početná. Definitívne má o platnosti snemu rozhodnúť stranícka rozhodcovská komisia.

Mečiar tiež vytkol Veteškovi , že sa o jeho kandidatúre dozvedel z médií a dodal, že ho zrejme na úmysel kandidovať niekto prehovoril.

Do konca roka by sa mal podľa Mečiara zísť mimoriadny snem ĽS-HZDS , ktorý by mal zmeniť jej organizačnú štruktúru a utužiť vnútrostranícku disciplínu.

Mečiar stojí v čele strany od jej vzniku v roku 1991. Pod jeho vedením HZDS v 90. rokoch dvakrát zostavilo vládu.

ĽS-HZDS sa po ôsmich rokov v opozícii vrátila do vlády vlani, keď sa ako najmenšia koaličná strana dohodla na zostavení kabinetu so Smerom-SD premiéra Roberta Fica a Slovenskou národnou stranou.

Medzi hosťami snemu sa objavil aj kontroverzný riaditeľ tajnej služby SIS z obdobia Mečiarovej vlády Ivan Lexa. "Tohto rokovania sa zúčastnil ako hosť, ktorý neodmysliteľne patrí k histórii tejto strany," povedal Mečiar. Lexov návrat do politiky sa však podľa neho nechystá.

ĽS-HZDS chce medzi liberálov

V porovnaní s 90. rokmi, keď malo HZDS viac ako tretinovú podporu voličov a dvakrát zostavovalo vládu, sa však strana musí vyrovnávať s oveľa nižšou obľúbenosťou. Vlani sa ĽS-HZDS po ôsmich rokoch v opozícii síce vrátila do vlády, tentokrát však ako najslabšia koaličná strana získala v kabinete premiéra Roberta Fica iba dve ministerské kreslá.

Šéf ĽS-HZDS v dnešnom hodinovom prejave odmietol, že by sa strana mala obávať o svoju budúcnosť. Odkázal na jej rozhodujúcu úlohu pri delení česko-slovenskej federácie a vyhlásil, že práve vďaka HZDS Slováci podporili vstup do Európskej únie.

Po dlhoročných špekuláciách o medzinárodnom a ideologickom začlenení HZDS sa podľa Mečiara rysuje členstvo strany v Aliancii liberálov a demokratov za Európu. V minulosti sa pritom strana neúspešne usilovala o členstvo u konzervatívne zameraných ľudovcov (EPP), narážala však na veto slovenskej pravice v čele s kresťanskými demokratmi.

Kovarčík vidí otázniky

Hospitalizácia Viliama Vetešku , ktorý mal dnes kandidovať proti Vladimírovi Mečiarovi na post šéfa strany, vzbudzuje v nitrianskom krajskom šéfovi strany Jánovi Kovarčíkovi otázniky. "Predpokladám, že je skutočne v nemocnici a nechcem do toho zasahovať ale i napriek tomu kandidovať mohol. Keďže stiahol kandidátku, kladiem si určité otázniky," konštatoval Kovarčík pre médiá. Ako ďalej dodal, celý "dvojmesačný cirkus" považuje za bublinu, keďže Veteška nakoniec nekandidoval. Výsledok volieb sa dal podľa jeho slov očakávať a Tibor Mikuš podľa neho vedel už z rozhodnutia o spôsobe hlasovania, ako nakoniec verejná voľba dopadne. Zdôraznil, že aj keby bolo hlasovanie tajné, určite by to neovplyvnilo výsledok. Hlasovalo sa podľa abecedného poradia kandidátov a o Mikušovi sa preto nakoniec nehlasovalo.

Radičová: Prekvapenie sa nekonalo

Podpredsedníčku SDKÚ-DS Ivetu Radičovú neprekvapilo znovuzvolenie Vladimíra Mečiara za predsedu Ľudovej strany - Hnutia za demokratické Slovensko (ĽS-HZDS).

"Je to očakávaný výsledok, žiadne prekvapenie sa nekonalo," povedala.

Znovuzvolenie Mečiara ani SMER neprekvapilo

Znovuzvolenie Vladimíra Mečiara za predsedu Ľudovej strany - Hnutia za demokratické Slovensko (ĽS-HZDS) bývalú podpredsedníčku strany SMER - Sociálna demokracia Moniku Flašíkovú-Beňovú neprekvapilo.

"Nedalo sa čakať nič iné," povedala pre TASR.

Hovorkyňa predsedu vlády Silvia Glendová voľby označila za vnútornú záležitosť strany. "Je to na delegátoch snemu, koho si zvolili," povedala pre TASR.

Slota: Mečiar spravil pre Slovensko veľa dobrého

Predseda Slovenskej národnej strany Ján Slota nebol prekvapený znovuzvolením Vladimíra Mečiara do funkcie predsedu Ľudovej strany - Hnutia za demokratické Slovensko (ĽS-HZDS). "Hádam nikto o tom nepochyboval, že dostane drvivú väčšinu hlasov," uviedol Slota pre TASR. "Ja som o tom nepochyboval, že bude znovu zvolený," dodal. Podľa neho Mečiar spravil veľa dobrého pre Slovensko aj ĽS-HZDS.

Berényi: HZDS môže mať problémy v rámci EÚ a NATO

Podľa podpredsedu poslaneckého klubu Strany maďarskej koalície Józsefa Berényiho znovuzvolenie Vladimíra Mečiara do funkcie predsedu Ľudovej strany Hnutia za demokratické Slovensko môže strane spôsobiť problémy v rámci štátov Európskej únie a Severoatlantickej aliancie.

"Prekvapenie sa teda nekonalo - ani pre verejnosť ani pre politikov... Môže to však hnutiu priniesť stabilizáciu voličov okolo desať až 15 percent," uviedol pre TASR Berényi.

Mesežnikov: Nik nemohol predvídať iný výsledok

Podľa politológa Grigorija Mesežnikova nik nemohol predpokladať iný výsledok ako potvrdenie Vladimíra Mečiara vo funkcii predsedu Ľudovej strany - Hnutia za demokratické Slovensko (ĽS-HZDS).

"Aj keby sa Viliam Veteška zúčastnil priamo na sneme, jeho šance na víťazstvo by boli malé. Tibor Mikuš kandidoval na poslednú chvíľu, bola to len improvizácia," povedal Mesežnikov pre TASR.

Podľa neho je zatiaľ otázne, aký dopad bude mať volebný výsledok na protikandidátov, keďže ich vzťahy so šéfom ĽS-HZDS boli v predvolebnom období dosť napäté.

"Z doterajšej skúsenosti vieme, že kto sa postavil voči Mečiarovi, tak musel odísť. Ale Veteška, ani Mikuš dnes pre Mečiara nepredstavujú nijakú hrozbu. Ak v hnutí ostanú, bude voči nim postupovať s patričnou nedôverou a podozrievavosťou," konštatoval politológ.

Na margo aktivít v rámci európskych politických štruktúr Mesežnikov predpokladá pretrvávanie nedôvery voči hnutiu pri pokuse vstúpiť medzi európskych liberálov a demokratov. Nezmenený status vidí aj pri voličskej podpore.

"Zrejme sa trendy meniť nebudú. Na sneme sa nič nestalo, HZDS má svojich voličov a neponúka momentálne žiadnu alternatívu, ktorá by pritiahla nových voličov," uzavrel Mesežnikov.

Hrušovský: Berieme to na vedomie

Predseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Pavol Hrušovský akceptuje zvolenie Vladimíra Mečiara za predsedu Ľudovej strany - Hnutia za demokratické Slovensko (ĽS-HZDS).

"Berieme na vedomie rozhodnutie delegátov snemu o znovuzvolení Vladimíra Mečiara a nového vedenia strany," uviedol Hrušovský pre TASR. "Je to ich rozhodnutie," dodal.

Podľa podpredsedníčky kresťanských demokratov Márie Sabolovej reálny politik očakával takúto voľbu. "Mečiarov prejav som sledovala v televízii. Bol to taký vodcovský prejav a minimálne dĺžkou mi pripomenul prejavy Fidela Castra," uviedla pre TASR Sabolová.

Napriek tomu, že Mečiar v prejave hovoril o nových víziách, nových ľuďoch, Sabolová neočakáva, že jeho predsedníctvo prinesie do politiky hnutia "nový vietor".



Autor: SME, ks, mv

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  5. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  6. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  7. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  8. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím
  1. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  2. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  3. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  4. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  5. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  6. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  7. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  8. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 768
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 672
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 461
  4. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 420
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 280
  6. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 035
  7. Barbora Andrešičová: Som majsterka protikladov 2 954
  8. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 2 768
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Detroit Red Wings: Sledujte s nami online prenos zo zápasu zámorskej NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Detroit Red Wings.


Vitinha oslavuje gól do siete FC Barcelona.

Domáci futbalisti nevyužili náskok z úvodného zápasu v Paríži.


a 1 ďalší
Gólová radosť hráčov Borussie Dortmund.

Hrdinom domácich sa stal Marcel Sabitzer, ktorý na dva góly prihral a jeden sám aj strelil.


a 1 ďalší
Radosť hráčov HC Oceláři Třinec.

Obhajca titulu vyhral už piaty zápas v play-off za sebou.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu