SME

Prehľad snemov ĽS-HZDS

BRATISLAVA 9. júna (SITA) -

Základom pre vznik Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS) sa stala platforma Verejnosť proti násiliu (VPN) - Za demokratické Slovensko, ktorá sa vytvorila v marci 1991. K odtrhnutiu od pôvodného VPN došlo na mimoriadnom sneme VPN 27. apríla 1991, keď sa platforma deklarovala ako samostatný politický subjekt.

22. júna 1991, Banská Bystrica

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ustanovujúci snem Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS) zakotvil hnutie na platforme politického stredu s akcentom na riešenie sociálnych a národných problémov Slovenska. Za predsedu hnutia bol zvolený Vladimír Mečiar.

SkryťVypnúť reklamu
21.- 22. marca 1992, Žilina

Predmetom 2. republikového snemu HZDS bolo schválenie kandidátov do nastávajúcich volieb. Hnutie získalo v júni 1992 vo voľbách do Slovenskej národnej rady 37,26% hlasov voličov a vytvorilo vládu. Vláda nebola koaličná, ale jedným z jej ministrov bol Ľudovít Černák zo Slovenskej národnej strany (SNS), ktorá vo voľbách získala 7,36 % hlasov voličov.

27.- 28. marca 1993, Trnava

3. republikový snem HZDS sa pod mottom "Od Slovenska zvrchovaného k Slovensku prosperujúcemu" venoval ekonomickej transformácii.

26.- 27. marca 1994, Prešov

4. republikový snem HZDS sa konal po tom, ako vláda ukončila svoju činnosť 14. marca po vyslovení nedôvery V. Mečiarovi v NR SR. Snem označil za príčinu politickej prehry hnutia v súvislosti s vyslovením nedôvery V. Mečiarovi a jeho vláde a zostavením novej vlády pod vedením Jozefa Moravčíka niektoré masmediálne prostriedky a sústredený tlak opozície.

SkryťVypnúť reklamu
25.- 26. marca 1995, Bratislava

Na 5. republikovom sneme hnutia odznela myšlienka, že parlamentné voľby v roku 1994 ukázali, že jedine HZDS je schopné byť hnutím ľudovým a rozvíjať svoju činnosť vo všetkých vrstvách a na celom území SR. V parlamentných voľbách v októbri 1994 získala koalícia HZDS a Roľníckej strany Slovenska (RSS) 34,93%, Spoločná voľba 10,41% a Maďarská koalícia 10,18%. V decembri 1994 predsedovia HZDS, RSS, ZRS a SNS V. Mečiar, P. Delinga, J. Ľupták a J. Slota podpísali koaličnú dohodu o vstupe do vlády.

23.- 24. marca 1996, Žilina

6. republikový snem HZDS venoval pozornosť ekonomickej a sociálnej oblasti a riešil problém územnosprávneho členenia SR.

25.- 26. apríla 1998, Košice

Na 7. sneme HZDS V. Mečiar uviedol, že HZDS chce Slovensko i po jesenných parlamentných voľbách viesť tak, aby sa krajina do roku 2010 zaradila medzi najrozvinutejšie moderné štáty vo svete s najvyššou výkonnosťou ekonomiky, stupňom spoločenskej organizácie a s usporiadaným systémom spoločenských hodnôt.

SkryťVypnúť reklamu
17. apríla 1999, Dubnica nad Váhom

Analýza výsledkov HZDS v parlamentných voľbách 1998 bola ústrednou témou rokovania mimoriadneho, 8. snemu hnutia. Vo voľbách do NR SR v septembri 1998 získalo HZDS najviac, 27 % oprávnených hlasov voličov, nepodarilo sa mu však zložiť vládu. V októbri 1998 bola vymenovaná vláda Mikuláša Dzurindu, v ktorej boli strany SDK, SDĽ, SOP a SMK.

8. snem HZDS drvivou väčšinou potvrdil V. Mečiara vo funkcii predsedu hnutia. Gustáv Krajči sa stal podpredsedom pre oblasť verejnej správy, Rudolf Žiak pre masmédiá a zahraničie, Sergej Kozlík pre ekonomiku a Vojtech Tkáč pre sociálnu oblasť.

18. marca 2000, Trnava

9. snem HZDS rozhodol o transformácii hnutia na stranu ľudového typu. V prijatej deklarácii sa hnutie postavilo za integráciu SR do NATO a EÚ. Snem schválil aj nové stanovy - najvýznamnejšou zmenou bolo posilnenie právomoci predsedu HZDS, ktorý ako jediný oprávnený funkcionár môže snemu navrhovať kandidátov na posty podpredsedov a ďalších funkcionárov. V. Mečiar bol zvolený za predsedu hnutia.

SkryťVypnúť reklamu
21. apríla 2002, Nitra

Na 10., nominačnom sneme hnutia sa stal predsedom hnutia na ďalšie dvojročné funkčné obdobie Vladimír Mečiar. Podpredsedom hnutia pre zahraničie sa stal Rudolf Žiak. Delegáti potvrdili vo funkcii podpredsedu pre ekonomiku Sergeja Kozlíka. Novým podpredsedom HZDS pre médiá sa stal Ján Kovarčík. Podpredsedom pre verejnú správu sa stal šéf Žilinského samosprávneho kraja Jozef Tarčák a pre humanitné vzťahy Vojtech Tkáč.

Od HZDS-ĽS sa po nominačnom sneme hnutia odčlenili jeho dlhoroční členovia, ktorí sa nedostali na kandidačnú listinu - Ivan Gašparovič, Marta Aibeková a ich prívrženci. V priebehu niekoľkých dní založili novú stranu - Hnutie za demokraciu (HZD).

V parlamentných voľbách v septembri 2002 HZDS-ĽS získalo 19,5 percenta hlasov.

SkryťVypnúť reklamu
14. júna 2003, Púchov

Republikový snem HZDS opäť zvolil Vladimíra Mečiara za predsedu strany. Na sneme zvolili aj lídra pre voľby do Európskeho parlamentu Sergeja Kozlíka a za predsedu tieňovej vlády Tibora Mikuša. Snem schválil zmenu názvu strany z HZDS na Ľudová strana - Hnutie za demokratické Slovensko (ĽS-HZDS).

4. júna 2005, Prešov

Predsedom ĽS-HZDS sa na republikovom sneme opätovne stal Vladimír Mečiar. Podpredsedami sa stali Viliam Veteška a Milan Urbáni. Ústredným tajomníkom zostal František Blanárik, ktorého vystriedala 5. novembra 2005 Zdenka Kramplová.

11. marca 2006, Prešov

V Prešove sa konal Republikový nominačný snem ĽS-HZDS do parlamentných volieb. Lídrom a jednotkou na kandidačnej listine ĽS-HZDS pre parlamentné voľby sa stal predseda strany Vladimír Mečiar. Víťazom parlamentných volieb v júni 2006 sa stala strana Smer-SD so ziskom 29,14 percenta platných hlasov voličov. Na druhom mieste sa umiestnila s 18,35 percentami SDKÚ-DS a ako tretia s 11,73 percenta SNS. Päťpercentnú hranicu potrebnú na vstup do NR SR prekročili aj SMK (11,68%), ĽS-HZDS (8,79%) a KDH ( 8,31 %). V júli 2006 podpísali koaličnú dohodu predseda strany Smer – sociálna demokracia Robert Fico, predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar a predseda SNS Ján Slota.

SkryťVypnúť reklamu
9. júna 2007, Nitra

Vladimír Mečiar bol opäť zvolený za predsedu strany. Vo verejnej voľbe ho podporilo 217 delegátov z 240. Protikandidátom bol poslanec ĽS-HZDS Tibor Mikuš. Nominoval ho Milan Cagala potom, čo avizovaný protikandidát Viliam Veteška na snem zo zdravotných dôvodov neprišiel.

Podpredsedami strany sa na ďalšie funkčné obdobie stali poslanec NR SR Milan Urbáni a minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa.



SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 706
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 534
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 532
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 796
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 009
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 947
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 621
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 6 728
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


MŠK Považská Bystrica - FK Humenné: ONLINE prenos zo zápasu 22. kola II. ligy.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu 22. kola II. ligy: MŠK Považská Bystrica - FK Humenné.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
Slovenské reprezentantky na turnaji 1-A divízie MS v hokeji žien 2023.

Šampionát v Rige štartuje už v nedeľu, prvý duel odohrajú proti domácemu tímu.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu