SME

Prehľad snemov ĽS-HZDS

BRATISLAVA 9. júna (SITA) -

Základom pre vznik Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS) sa stala platforma Verejnosť proti násiliu (VPN) - Za demokratické Slovensko, ktorá sa vytvorila v marci 1991. K odtrhnutiu od pôvodného VPN došlo na mimoriadnom sneme VPN 27. apríla 1991, keď sa platforma deklarovala ako samostatný politický subjekt.

22. júna 1991, Banská Bystrica

Ustanovujúci snem Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS) zakotvil hnutie na platforme politického stredu s akcentom na riešenie sociálnych a národných problémov Slovenska. Za predsedu hnutia bol zvolený Vladimír Mečiar.

SkryťVypnúť reklamu
21.- 22. marca 1992, Žilina

Predmetom 2. republikového snemu HZDS bolo schválenie kandidátov do nastávajúcich volieb. Hnutie získalo v júni 1992 vo voľbách do Slovenskej národnej rady 37,26% hlasov voličov a vytvorilo vládu. Vláda nebola koaličná, ale jedným z jej ministrov bol Ľudovít Černák zo Slovenskej národnej strany (SNS), ktorá vo voľbách získala 7,36 % hlasov voličov.

27.- 28. marca 1993, Trnava

3. republikový snem HZDS sa pod mottom "Od Slovenska zvrchovaného k Slovensku prosperujúcemu" venoval ekonomickej transformácii.

26.- 27. marca 1994, Prešov

4. republikový snem HZDS sa konal po tom, ako vláda ukončila svoju činnosť 14. marca po vyslovení nedôvery V. Mečiarovi v NR SR. Snem označil za príčinu politickej prehry hnutia v súvislosti s vyslovením nedôvery V. Mečiarovi a jeho vláde a zostavením novej vlády pod vedením Jozefa Moravčíka niektoré masmediálne prostriedky a sústredený tlak opozície.

SkryťVypnúť reklamu
25.- 26. marca 1995, Bratislava

Na 5. republikovom sneme hnutia odznela myšlienka, že parlamentné voľby v roku 1994 ukázali, že jedine HZDS je schopné byť hnutím ľudovým a rozvíjať svoju činnosť vo všetkých vrstvách a na celom území SR. V parlamentných voľbách v októbri 1994 získala koalícia HZDS a Roľníckej strany Slovenska (RSS) 34,93%, Spoločná voľba 10,41% a Maďarská koalícia 10,18%. V decembri 1994 predsedovia HZDS, RSS, ZRS a SNS V. Mečiar, P. Delinga, J. Ľupták a J. Slota podpísali koaličnú dohodu o vstupe do vlády.

23.- 24. marca 1996, Žilina

6. republikový snem HZDS venoval pozornosť ekonomickej a sociálnej oblasti a riešil problém územnosprávneho členenia SR.

25.- 26. apríla 1998, Košice

Na 7. sneme HZDS V. Mečiar uviedol, že HZDS chce Slovensko i po jesenných parlamentných voľbách viesť tak, aby sa krajina do roku 2010 zaradila medzi najrozvinutejšie moderné štáty vo svete s najvyššou výkonnosťou ekonomiky, stupňom spoločenskej organizácie a s usporiadaným systémom spoločenských hodnôt.

SkryťVypnúť reklamu
17. apríla 1999, Dubnica nad Váhom

Analýza výsledkov HZDS v parlamentných voľbách 1998 bola ústrednou témou rokovania mimoriadneho, 8. snemu hnutia. Vo voľbách do NR SR v septembri 1998 získalo HZDS najviac, 27 % oprávnených hlasov voličov, nepodarilo sa mu však zložiť vládu. V októbri 1998 bola vymenovaná vláda Mikuláša Dzurindu, v ktorej boli strany SDK, SDĽ, SOP a SMK.

8. snem HZDS drvivou väčšinou potvrdil V. Mečiara vo funkcii predsedu hnutia. Gustáv Krajči sa stal podpredsedom pre oblasť verejnej správy, Rudolf Žiak pre masmédiá a zahraničie, Sergej Kozlík pre ekonomiku a Vojtech Tkáč pre sociálnu oblasť.

18. marca 2000, Trnava

9. snem HZDS rozhodol o transformácii hnutia na stranu ľudového typu. V prijatej deklarácii sa hnutie postavilo za integráciu SR do NATO a EÚ. Snem schválil aj nové stanovy - najvýznamnejšou zmenou bolo posilnenie právomoci predsedu HZDS, ktorý ako jediný oprávnený funkcionár môže snemu navrhovať kandidátov na posty podpredsedov a ďalších funkcionárov. V. Mečiar bol zvolený za predsedu hnutia.

SkryťVypnúť reklamu
21. apríla 2002, Nitra

Na 10., nominačnom sneme hnutia sa stal predsedom hnutia na ďalšie dvojročné funkčné obdobie Vladimír Mečiar. Podpredsedom hnutia pre zahraničie sa stal Rudolf Žiak. Delegáti potvrdili vo funkcii podpredsedu pre ekonomiku Sergeja Kozlíka. Novým podpredsedom HZDS pre médiá sa stal Ján Kovarčík. Podpredsedom pre verejnú správu sa stal šéf Žilinského samosprávneho kraja Jozef Tarčák a pre humanitné vzťahy Vojtech Tkáč.

Od HZDS-ĽS sa po nominačnom sneme hnutia odčlenili jeho dlhoroční členovia, ktorí sa nedostali na kandidačnú listinu - Ivan Gašparovič, Marta Aibeková a ich prívrženci. V priebehu niekoľkých dní založili novú stranu - Hnutie za demokraciu (HZD).

V parlamentných voľbách v septembri 2002 HZDS-ĽS získalo 19,5 percenta hlasov.

SkryťVypnúť reklamu
14. júna 2003, Púchov

Republikový snem HZDS opäť zvolil Vladimíra Mečiara za predsedu strany. Na sneme zvolili aj lídra pre voľby do Európskeho parlamentu Sergeja Kozlíka a za predsedu tieňovej vlády Tibora Mikuša. Snem schválil zmenu názvu strany z HZDS na Ľudová strana - Hnutie za demokratické Slovensko (ĽS-HZDS).

4. júna 2005, Prešov

Predsedom ĽS-HZDS sa na republikovom sneme opätovne stal Vladimír Mečiar. Podpredsedami sa stali Viliam Veteška a Milan Urbáni. Ústredným tajomníkom zostal František Blanárik, ktorého vystriedala 5. novembra 2005 Zdenka Kramplová.

11. marca 2006, Prešov

V Prešove sa konal Republikový nominačný snem ĽS-HZDS do parlamentných volieb. Lídrom a jednotkou na kandidačnej listine ĽS-HZDS pre parlamentné voľby sa stal predseda strany Vladimír Mečiar. Víťazom parlamentných volieb v júni 2006 sa stala strana Smer-SD so ziskom 29,14 percenta platných hlasov voličov. Na druhom mieste sa umiestnila s 18,35 percentami SDKÚ-DS a ako tretia s 11,73 percenta SNS. Päťpercentnú hranicu potrebnú na vstup do NR SR prekročili aj SMK (11,68%), ĽS-HZDS (8,79%) a KDH ( 8,31 %). V júli 2006 podpísali koaličnú dohodu predseda strany Smer – sociálna demokracia Robert Fico, predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar a predseda SNS Ján Slota.

SkryťVypnúť reklamu
9. júna 2007, Nitra

Vladimír Mečiar bol opäť zvolený za predsedu strany. Vo verejnej voľbe ho podporilo 217 delegátov z 240. Protikandidátom bol poslanec ĽS-HZDS Tibor Mikuš. Nominoval ho Milan Cagala potom, čo avizovaný protikandidát Viliam Veteška na snem zo zdravotných dôvodov neprišiel.

Podpredsedami strany sa na ďalšie funkčné obdobie stali poslanec NR SR Milan Urbáni a minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa.



SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 100
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 432
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 373
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 122
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 888
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 519
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 363
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Hokejisti HC Prešov.

Prešov získal v sérii trojzápasové vedenie.


Tommy Paul.

Posledným členom štvrťfinálovej osmičky v Houstone sa nad ránom stal Alex Michelsen.


Albert Šimek
Mats Hummels.

S národným tímom vyhral MS v roku 2014 v Brazílii.


TASR
Radosť hráčok Slovenska po strelení gólu

Polovicu gólov vsietila Tamara Morávková.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu