Považaj odporučil príponu použiť aj vtedy, ak má žena priezvisko v dokladoch bez nej a ona trvá na tom, aby ho aj ostatní takto používali.
Príkladom je práve poslankyňa za opozičnú Stranu maďarskej koalície Sárközyová. "Som občianka Slovenskej republiky maďarskej národnosti, zákon mi dáva možnosť, aby som používala svoje priezvisko bez prechyľovania a ja si za tým stojím," povedala ČTK.
Jazykovedec však argumentoval, že používanie priezviska je vec slovenskej gramatiky a prípona -ová signalizuje ženský rod. "Pri tvorbe výpovede je dôležité vedieť aj to, či osoba, o ktorej sa hovorí alebo píše, je muž alebo žena, aby sme mohli použiť správne rodové tvary príslušných prídavných mien a slovies," priblížil Považaj.
Výnimku pripustil pri uvádzaní mien umelkýň na koncertných plagátoch. V tomto prípade však musí byť podľa neho priezvisko v základnom tvare a z textu musí byť napríklad použitím slova sopranistka či speváčka zrejmé, že ide o ženu. Dodal, že bez prípony -ová je ženské priezvisko napríklad aj pri podpisovaní, predstavovaní, na vizitkách či v zoznamoch účastníkov podujatí, kde sa uvádzajú v prvom páde.
Ak si veta vyžaduje použitie priezviska v ostatných pádoch, podľa Považaja sa väčšina jazykovedcov prikláňa k tomu, že sa priezvisko musí v slovenčine skloňovať. To je však možné len vtedy, keď je s príponou -ová. Ak sa tak nestane, zmysel vety môže byť nejednoznačný. "Z výpovede Kidman zablahoželala Holmes nie je zrejmé, kto komu zablahoželal, preto výpoveď treba upraviť na podobu Kidmanová zablahoželala Holmesovej," priblížil. Pri používaní priezviska v základnom tvare sú podľa neho niektorí odborníci tolerantnejší. Jazykovedec doplnil, že aj so slovenskými priezviskami v iných jazykoch narábajú podľa vlastných gramatických zásad.
Za prechyľovanie sa prihováral aj jazykovedec Pavol Žigo z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského. Pripustil však na rozdiel od Považaja používanie priezviska bez -ová u tých žien, ktoré majú takúto podobu aj v dokladoch a vyžadujú si to. Takýto zápis do matriky žiadajú podľa Aleny Koišovej z tlačového oddelenia ministerstva vnútra najmä rodičia detí alebo ženy pri uzavretí sobáša inej ako slovenskej národnosti.
Možnosť používať svoje priezvisko bez prípony majú aj ženy slovenskej národnosti, ktoré sa napríklad vydali za cudzinca, prípadne si takúto podobu z rôznych dôvodov želajú. "V matričnej knihe bude síce zapísané s koncovkou, ale žena môže písomne požiadať o výpis z matriky, teda rodný či sobášny list, v ktorom jej priezvisko uvedú bez koncovky slovenského prechyľovania," povedala Koišová. S výpisom si potom môže žena vybaviť občiansky preukaz a pas, v ktorých už bude mať uvedené priezvisko v skrátenej podobe.
Marta Fabianová prl fil pto