BRATISLAVA 10. júna (SITA) - Organizáciu 53. ročníka najstaršej recitátorskej súťaže na Slovensku ohrozuje nedostatok finančných prostriedkov. Ministerstvo kultúry SR (MK SR) v tomto roku na súťaž vyčlenilo o polovicu menej financií ako v predošlých dvoch ročníkoch. "S podobným problémom sa stretávame každý rok. Tohtoročný pridelený grant je však najnižší v celej 53-ročnej histórii súťaže," uviedla pre agentúru SITA odborníčka pre umelecký prednes a divadlá poézie Národného osvetového centra v Bratislave (NOC) Jaroslava Čajková. Doposiaľ sa stalo len raz, aby sa súťaž nekonala. Bolo to v roku 1960, išlo však o politické dôvody. "Neviem, či je grantový systém najvhodnejší pre získavanie peňazí pre tento druh podujatí s dlhodobou tradíciou. V takýchto prípadoch by mal byť prísun peňazí stabilizovaný," tvrdí Čajková.
Celkový rozpočet pre organizáciu celoslovenského finále Hviezdoslavovho Kubína v Dolnom Kubíne predstavuje 400 až 600 tisíc korún. V tomto roku organizátori od MK SR požadovali 420 000, grantová komisia však schválila dotáciu len 80 000 korún. Z grantu Ministerstva školstva SR žiadavalo NOC vyčleniť 300 000 korún, pridelených im bolo 140 000 korún. "Musíme začať hľadať sponzorov, alebo si budú musieť účastníci všetky náklady hradiť sami. Zo skúsenosti však vieme, že sponzorsky sa dá získať maximálne 30 až 40 000 korún, ale nie viac," povedala Čajková. Po zverejnení rozhodnutia grantovej komisie organizátori spravidla každý rok žiadajú od MK SR o navŕšenie grantu. V roku 2005 sa súťaži takto podarilo získať ešte 130 000 korún. Tohto roku vzhľadom na kritickú situáciu dodatočne požiadali o 300 000 korún. "Dúfame, že to nie je konečná suma, pretože aj v minulosti nám ministerstvo vyšlo v ústrety, keď sme požiadali o dodatočný príspevok," uviedla Čajková.
Grantové príspevky MK SR pomáhajú každoročne spolufinancovať organizáciu kultúrnych a spoločenských podujatí, literárnu a audiovizuálnu tvorbu, ďalej vydavateľskú činnosť kníh a periodík, rekonštrukciu kultúrnych pamiatok a podobne. Rozhodnutia tohtoročných komisií však boli sklamaním pre väčšinu inštitúcií. Zatiaľ čo vlani rozdalo ministerstvo 707,23 miliónov korún, tohto roku schválilo granty v celkovej výške 261,6 miliónov.