Neobmedzený prístup k výpisom telefonátov, ktorý požadujú silové zložky, by podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka prispel k zníženiu počtu odpočúvaní. Ako uviedol v diskusnej relácii televízie JOJ Politika.sk až 50 percent odpočúvaní, ktoré realizuje polícia nie je potrebných a v prípade, že by vyšetrovatelia mali k dispozícii výpisy hovorov, dalo by sa im vyhnúť. Kaliňák sa neobáva ani prípadného zneužitia informácií, ktoré takto polícia získa. Zdôraznil, že na zverejnenie výpisov by dával súhlas vysoký predstaviteľ ministerstva vnútra alebo policajného zboru. „Ak by došlo k zneužitiu je jasné, že jedna jediná verejne známa osoba by bola zodpovedná za takéto výpisy.“ Za zneužitie by zodpovedala svojou funkciou, dodal.
Poslanec za KDH a exminister vnútra Vladimír Palko si vie predstaviť podporu pre takýto návrh. Chce však presadiť, aby povolenie na zverejnenie výpisov dávali súdy a nie policajní úradníci. V naliehavých prípadoch by podľa neho polícia mohla mať k dispozícii inštitút dodatočného povolenia súdom.
Palko v relácii odmietol zodpovednosť za meškanie príprav na vstup do schengenského priestoru. Skonštatoval, že v čase keď viedol rezort vnútra sa postupovalo v súlade s harmonogramom príprav. Kaliňák naopak tvrdil, že po svojom nástupe do funkcie musel odstraňovať zásadné nedostatky. Verí však, že Slovensko „za mimoriadneho vypätia síl“ bude v Schengene od 1. januára 2008.
Postoj k protiraketovému dáždniku by mal byť zdržanlivý
Postoj Slovenska k budovaniu protiraketového dáždnika by mal byť podľa poslanca parlamentu za KDH Vladimíra Palka zdržanlivý. Podľa Borisa Zalu (Smer-SD) nebolo rozhodnutie Poľska a Česka solidárne k susedom ani k celému NATO. Odďaľovanie rozhodnutia o bezvízovom styku s USA Palko vidí v tom, že Slovensko nepatrí k najvernejším priateľom Spojených štátov. Povedali to v dnešnej diskusnej relácii STV O 5 minút 12.
Budovanie protiraketového dáždnika je podľa Palka téma a iniciatíva USA a zhoršenie ich vzťahov s Ruskom netreba brať dramaticky. Vyjadrenia ruského prezidenta Vladimira Putina o tom, že namieri rakety na Poľsko a Česko, označil Zala za prehnané. Poukázal však na porušenie dohôd o nešírení vplyvu USA a NATO smerom k Rusku, čo podľa neho spôsobuje silné ruské reakcie. Palko poukázal na paradox, že budovaním radarovej základne má ísť o zvýšenie bezpečnosti v Európe, ktorú však akcentujú USA a nie európske veľmoci. Rozdielne reakcie prezidenta Ivana Gašparoviča, premiéra Roberta Fica či ministra zahraničných vecí Jána Kubiša sú podľa Palka dôsledok, že vlastne nevieme, čo na to povedať. Podľa Zalu nie je solidárne nie stanovisko Slovenska, ale postoj Poľska a Česka, lebo neberú do úvahy bezpečnostné stanoviská susedov i celého NATO. Podpora argumentov USA je podľa Palka "ošemetná" vzhľadom na relevantnosť argumentov Spojených štátov z minulosti, na druhej strane by sme nemali ísť proti susedom a spojencom. Preto nám podľa Palka nezostáva iné, len zdržanlivý postoj.
Zrušenie víz považuje Palko za akt priateľstva. SR si podľa neho plní svoje povinnosti v NATO, dokonca účasťou v Iraku išlo Slovensko nad rámec, čo bol podľa Palka omyl. "Nie sme v kategórii úplne najvernejších priateľov USA, preto som skeptický," dodal Palko na margo očakávania zrušenia vízovej povinnosti s USA.
Autor: ks

Beata
Balogová
