Bratislava 11. júna (ČTK) - Kabinet Roberta Fica prvý rok po parlamentných voľbách upravil viaceré reformy bývalej vlády Mikuláša Dzurindu. ČTK prináša prehľad ohlasov popredných slovenských politológov, analytikov a publicistov.
Grigorij Mesežnikov, prezident Inštitútu pre verejné otázky
"Táto vláda, pokiaľ ide o ekonomickú politiku, pokračuje v kurze, ktorý nastavila predchádzajúca vláda. Myslím si, že pomerne rýchlo pochopili, že z hľadiska získania podpory voličov to je pre nich dôležitejšie než plnenie sľubov, s ktorými do volieb išli. Isté prvky revízie sú trochu prekvapujúco v zahraničnopolitickej oblasti."
Eduard Chmelár, publicista
"Tomuto kabinetu sa podarilo trochu zmierniť sociálne dopady reforiem predchádzajúcej vlády. Táto vláda dodnes ťaží predovšetkým z nepopularity vlády bývalej ako vlastných opatrení. (...) Po hodnotovej stránke je táto vláda absolútne nečitateľná. Je škandalózne, aby premiér povedal, že v politike nejde o nič iné ako o moc."
Miroslav Kusý, katedra politológie Filozofickej fakulty UK Bratislava
"Scenáre, ktoré sme považovali za katastrofické, sa nerealizovali. Reformy neboli v podstate nabúrané. Boli robené kozmetické úpravy.(...). Bola to skôr taká racionálna politika, ukázalo sa, že vláda by si (rušením reforiem) odpílila vetvu, na ktorej sama sedí."
Rastislav Tóth, katedra politológie Univerzity sv. Cyrila a Metoda Trnava
"Zatiaľ vláda neprekáža ľuďom. Môžu ju vnímať pozitívne, že si môžu žiť svojím životom a vláda si vládne vo svojej sfére. Druhá vec je existencia koalície. Každá koalícia musí mať vnútorné napätie, tam je otázne do ďalšieho obdobia, ako budú jednotlivé subjekty uspokojované a spokojné."
Peter Horváth, katedra politológie Univerzity sv. Cyrila a Metoda Trnava
"Vládna koalícia môže ako celok hodnotiť toto obdobie veľmi úspešne, najmä z toho dôvodu, že podpora obyvateľov je značná a ani po roku sa neznížila. Je to paradoxné v tom, že ak sa pozrieme na volebný program najmä strany Smer a vládny program, strana celkom svoj program neplní, čo sa týka pomerne razantných formulácií pri zmenách reformných zákonov, ktoré prijala predchádzajúca vláda."
Soňa Szomolányiová, vedúca katedry politológie UK, Bratislava
"Vláde sa podarilo presvedčiť svojich voličov, že súčasný vysoký ekonomický rast, klesajúca nezamestnanosť a rast reálnej mzdy je výsledkom novej vlády. Zároveň zabrzdila dobre rozbehnutý proces vnášania poriadku vo všetkých oblastiach fungovania spoločnosti (súdnictvo, štátna správa, zdravotníctvo, školstvo) zavádzaním jasných a bez výnimky platných pravidiel. (...) Napriek sporadickým sporom medzi lídrami troch strán rozpad tejto koalície počas tohto volebného obdobia nie je pravdepodobný."
Pavel Haulík, sociológ, agentúra MVK
"Túto koalíciu málokto čakal. Prekvapujúco hlavnej vládnej strane stúpli preferencie po voľbách. Vláda neurobila nič, čo by zásadným spôsobom zmenilo reformy, len začala inak komunikovať s verejnosťou. Má to vcelku dobre rozbehnuté práve preto, že ekonomika funguje, môže ťažiť z vysokého ekonomického rastu, môže sa opierať o niektoré fondy Európskej únie. Môže teda robiť kroky, ktoré by jej mali umožniť uspieť aj v budúcich voľbách."
fil fab