BRATISLAVA 11. júna (SITA) - O pôsobení českých stredoškolských profesoroch na Slovensku v rokoch 1918-1938 sa bude v stredu od 17:00 diskutovať v Českom centre v Košiciach. Bude tu totiž prezentácia knihy Pavla Matulu z Prešovskej univerzity, ktorá je výpoveďou o životoch a osudoch českých stredoškolských profesorov po vzniku I. ČSR. Agentúru SITA o tom informovali z Českého centra.
Ako sa uvádza v tlačovej správe, kniha sa zaoberá príchodom českých profesorov na Slovensko, rozoberá ich existenčné podmienky v medzivojnovom období, ktoré boli v porovnaní s pomermi v Čechách, na Morave a v Sliezsku, horšie. Dotýka sa aj jazykovej otázky pri vyučovaní, ktorá sa vyriešila až po vydaní nových osnov v roku 1927. Rozoberá tiež náboženskú otázku a venuje sa aj mimoškolskej činnosti učiteľov a ich vzťahov k slovenským obyvateľom, ako aj ich odsunu po 6. októbri 1938 – po vyhlásení slovenskej autonómie.
Vznikom spoločného štátu sa pre slovenský národ zastavilo stupňovanie maďarizácie, ktorá sa prejavovala v najhorších podobách práve v oblasti školstva. Po zániku troch slovenských gymnázií v polovici 70. rokov 19. storočia stratili Slováci možnosť získať stredoškolské vzdelanie vo vlastnom jazyku na viac ako 40 rokov. Väčšina slovenskej inteligencie bola úplne alebo čiastočne pomaďarčená, takže v novovzniknutom česko-slovenskom štáte bol v školstve nedostatok slovenských pedagógov. Táto situácia bola riešená príchodom českých učiteľov a profesorov na Slovensko.