Predseda Národnej rady SR Pavol Paška chce úplné zrušenie poslaneckej imunity, vrátane imunity vzťahujúcej sa na výroky. Svoj návrh predloží Stálej parlamentnej komisii pre ústavu a rokovací poriadok, ktorej prvej rokovanie sa uskutoční už tento piatok. "Občania aj poslanci sú si rovní a ja nevidím dôvod, aby sme si neboli rovní aj vo výrokoch," zdôraznil. Predseda parlamentu dúfa, že pre svoju iniciatívu nájde medzi poslancami podporu. Návrhy opozície, ktorá odmietla účasť v stálej komisii, nemajú podľa neho komplexný charakter.
Prezident Ivan Gašparovič poznamenal, že imunita, tak ako je upravená v súčasnosti, nie je prijateľná. Kritizuje, že poslanec má imunitu počas výkonu svojho mandátu, po skončení už nie. Podľa neho môže dochádzať k politickej korupcii. Buď bude imunita bez podmienok alebo nebude vôbec, dodal.
Opozícia predkladá na najbližšiu schôdzu parlamentu novelizáciu ústavy týkajúcu sa poslaneckej imunity. Tá by sa mala zúžiť len na výroky členov zákonodarného zboru.
Obmedzenie imunity už viackrát neprešlo
Návrh na širšie obmedzenie poslaneckej imunity v parlamente v minulosti už viackrát neprešiel. Keďže nedotknuteľnosť poslancov pred trestným stíhaním upravuje ústava, jej prípadné zrušenie by muselo v parlamente podporiť najmenej 90 zo 150 poslancov. Takýto počet hlasov však spolu nemajú ani tri koaličné strany, podporu budú musieť preto hľadať aj v radoch opozície.
S ďalším návrhom na zmenu postavenia poslancov nedávno prišli menšie koaličné strany SNS a ĽS-HZDS, ktoré by chceli zaviesť takzvaný imperatívny mandát poslanca. To by znamenalo, že ak poslanec opustí svoju stranu, cez ktorú sa dostal do parlamentu, prišiel by aj o svoj mandát v Národnej rade.
Paška by mal slová o zrušení imunity dokumentovať skutkom, tvrdí Lipšic
Poslanec za KDH Daniel Lipšic očakáva od predsedu parlamentu Pavla Pašku, že bude dokumentovať skutkom svoje dnešné slová o tom, že je za úplné zrušenie poslaneckej imunity. "Inak v nich nevidím zmysel," povedal pre agentúru SITA Lipšic. Ak Paška myslí svoje slová vážne, má hlasovať za novelu ústavy, v takom prípade by bol aj Lipšic ochotný podporiť túto zmenu. "V opačnom prípade ide o snahu o odmietnutie zúženia imunity," poznamenal Lipšic.
Poslanec za SDKÚ-DS Peter Miššík vyhlásil, že vyjadrenia predsedu parlamentu prichádzajú "po funuse." Podľa neho dobrý návrh predložili opoziční poslanci, ktorí navrhujú zúžiť poslaneckú imunitu len na výroky a hlasovanie v parlamente. "Normálnych občanov rozčuľuje to, že poslanci môžu ísť rýchlejšie alebo, nedajbože, nehovorím, že sa to stáva, idú pod vplyvom alkoholu a nemôžu ich sankcionovať," podotkol Miššík, ktorý predpokladá, že tento návrh v parlamente nenájde dostatočnú podporu.
Poslanec za SMK Gábor Gál si myslí, že imunita ničomu nepomáha, pretože po štyroch rokoch, ak už nie je poslancom, môže byť trestne stíhaný. Rozhodne je však proti tomu, aby sa imunita nevzťahovala na výroky, ktoré odznejú na parlamentnej pôde. "V rámci politického boja treba aj ostrejšie kritizovať," dodal Gál. Zároveň by sa bál i zrušenia priestupkovej imunity, ktorá sa podľa neho v minulosti zneužívala.
Autor: zh

Beata
Balogová
