Prezident Ivan Gašparovič sa zrejme vzdá neobývanej vily na Slavíne, aby prispel na obnovu kaštieľa v Rusovciach neďaleko Bratislavy. Prezident to povedal po dnešnom stretnutí najvyšších ústavných činiteľov v Častej-Papierničke. V budúcnosti by mal kaštieľ poskytovať priestory na rokovania či ubytovanie pre zahraničné návštevy. Rekonštrukcia by stála asi pol miliardy korún.
"Všetci traja sme sa dohodli, že budeme robiť všetko pre to, aby sa dobudovali Rusovce," povedal Gašparovič. "Kancelária prezidenta by v tom prípade verejne odpredala rezidenciu a peniaze by dala do toho projektu, ktorý by pripravila vláda na Rusovce," dodal.
Vilu na Slavíne naposledy užíval exprezident Rudolf Schuster, ktorý sa z nej vysťahoval na jar 2004. Podľa odhadov by ju mohla kancelária prezidenta predať za sto miliónov korún.
Premiér Robert Fico potvrdil, že Gašparovič má v tomto jeho podporu. Rusovský kaštieľ je podľa neho nádhernou kultúrnou pamiatkou, s rekonštrukciou počíta na budúci rok. "Vláda urobí všetko preto, aby k týmto zdrojom pridala ďalšie a mohli sme začať s prvými prácami na tomto projekte," sľúbil Fico. Obnovu podporuje aj predseda parlamentu Pavol Paška. "Rusovce treba urobiť, aby úroveň štátnej reprezentácie dosiahla európske štandardy," povedal.
Každý rok aspoň jedna pamiatka
Podľa premiéra by sa na Slovensku mala zrekonštruovať každý rok aspoň jedna pamiatka. V krajine sa ich nachádza viac ako 9.500, viaceré sú v havarijnom stave. Tento rok sa začala obnova Bratislavského hradu, ktorý spravuje Národná rada. Vláda vyčlenila podľa Pašku pre tento rok na tento účel 50 miliónov korún.
Rozľahlý kaštieľ v Rusovciach, ktorý patrí Úradu vlády, je v súčasnosti prístupný len po povoleniach úradníkov. "Teraz je to opravené tak na 30 percent. Na dokončenie bude ešte treba asi pol miliardy," povedal denníku Pravda pred časom architekt Ján Bahna, ktorého firma vypracovala projekt rekonštrukcie.
Prezidentská vila na Slavíne je prázdna, Gašparovič sa do nej dodnes pre nevyhovujúce priestory zo svojho domu v Limbachu nepresťahoval. V roku 2000 ju kúpili od dozornej rady Východoslovenských železiarní za 36 miliónov korún, následne do nej investovali ďalšie desiatky miliónov.
Gašparovič: Vláda nadviazala na všetky pozitíva z minulosti
Súčasná vláda nadviazala podľa prezidenta SR Ivana Gašparoviča na všetky pozitívne kroky z minulosti. "Som rád, že sa snaží reformne pôsobiť na tie výsledky, ktoré sa ukazujú ako nie celkom pozitívne," povedal prezident novinárom počas dnešného stretnutia troch najvyšších ústavných činiteľov v Častej-Papierničke.
Pred stretnututím troch najvyšších ústavných činiteľov bol premiér naberať sily na bratislavskej hrádzi.
Premiér Robert Fico informoval prezidenta a predsedu parlamentu o situácii vo vládnej koalícii po 11 mesiacoch vládnutia. "Považujem túto vládnu koalíciu za stabilnú, plniacu si programové vyhlásenie a schopnú dotiahnuť toto volebné obdobie bez akýchkoľvek ťažkostí," vyhlásil Fico.
Najvyššia ústavná trojka sa dotkla aj citlivých zákonov, ktoré čakajú na rokovanie parlamentu, najmä Zákonníka práce a vysokoškolského zákona. Schválenie Zákonníka práce je podľa Fica mimoriadne dôležité. "V roku 2007 je to určite najvýznamnejší legislatívny počin, ktorý sa chystáme urobiť," poznamenal premiér.
V otázkach zahraničia sa zhodnú
V zahraničnopolitických otázkach vládne u najvyšších ústavných činiteľov zhoda, či už ide o postavenie Kosova, budovanie radarových základní či vzťahy v Európskej únii. Fico potvrdil, že Slovensko chce vstúpiť do schengenského priestoru 1. januára 2008 a presne o rok neskôr prijať euro.
Gašparovič pripomenul, že otázka budovania radarových základní sa týka nielen Slovenska, ale celej Európy, Európskej únie, NATO a do určitej miery aj reakcií Ruska. "Ja som veľmi rád, že sa situácia vyvinula tak, že dnes už konkrétne o budúcnosti takýchto základní hovoria USA aj s Ruskom, dokonca už je tam viac návrhov. Takže súhlas všetkých týchto názorov je myslím si potrebný," konštatoval prezident. Vzhľadom na to, že nebezpečenstvo ohrozenia krajín je vždy potenciálne, považuje Gašparovič systém obrany za potrebný. "Záleží len na tom, ako sa vybuduje, za akým účelom a kto ho bude robiť," dodal.
Predseda Národnej rady SR Pavol Paška ocenil spoluprácu s prezidentom i premiérom aj ich úradmi. Informoval ich o výsledkoch konferencie predsedov parlamentov členských štátov Európskej únie, ktorá sa koncom mája konala v Bratislave a o plánovanom prvom zasadnutí parlamentnej komisie pre ústavu a rokovací poriadok, ktoré sa uskutoční v piatok.
Stretnutia troch najvyšších ústavných činiteľov by mali byť v pravidelných intervaloch, lebo dávajú vláde istotu správneho postupu. Po dnešnom rokovaní s prezidentom Ivanom Gašparovičom a predsedom parlamentu Pavlom Paškom v Častej-Papierničke to na brífingu povedal premiér Robert Fico s tým, že v určitých otázkach je nevyhnutná koordinácia ich postupu. "Je dobré pre stabilitu a pokoj v krajine, ak traja najvyšší ústavní činitelia sú schopní bez ťažkostí hovoriť aj o témach, kde majú niekedy rozdielne názory," povedal Fico. Na rokovaní podľa vlastných slov otvoril praktické otázky koordinácie aktivít ich úradov. Výsledkom je spoločná záštita nad oslavami štátnych sviatkov sv. Cyrila a Metoda i SNP. Podľa Fica hovorili aj na citlivú tému štátnych vyznamenaní. "Sú to veci, kde musí prísť ku koordinácii troch najvyšších ústavných činiteľov," povedal Fico.
Autor: zh

Beata
Balogová
