SME

Kontroverzný ekológ obhajoval ťažbu uránu pri Košiciach

Spor o plánovanú ťažbu uránu pri Košiciach dnes oživili dva protichodné názory. Ťažbu pri Jahodnej obhajoval na tlačovej konferencii bývalý člen hnutia Greenpeace Kanaďan Patrick Moore.

Vzápätí po ňom však vystúpili proti aktivisti z viacerých ekologických združení. Urán chce pri Košiciach ťažiť kanadská spoločnosť Tournigan Gold Corporation. Moore je jej audítorom.

Moore, ktorý bol v minulosti členom hnutia Greenpeace, zdôraznil, že pôjde o hlbinnú ťažbu, na povrchu dôjde k minimálnym zásahom. "Ložisko je 700 metrov pod povrchom, baňa sa otvorí cez jeden vstup," povedal Kanaďan, ktorý je v súčasnosti hlavným konzultantom spoločnosti Tournigan Gold pre ekológiu. Úroveň radiácie horniny je podľa neho nízka a nebezpečná nebude ani pre samotných baníkov.

SkryťVypnúť reklamu

Oproti tomu podľa slovenských ochranárov lokalita nie je na ťažbu vhodná. "Ložisko je v mestských lesoch, miesto je len niekoľko kilometrov od Košíc," povedal zástupca občianskeho združenia Sosna Štefan Szabo. Podľa aktivistov je pritom nebezpečné najmä prvotné spracovanie vyťaženej horniny. Na separovanie je totiž nevyhnutné vybudovať rozsiahle odkaliská a skládky hlušiny.

Moore pripustil, že existujú minimálne environmentálne riziká, no na otázku novinárov aké sú to, ich bližšie nekonkretizoval.

Nekonkrétne odpovedal aj na ďalšie otázky novinárov týkajúce sa bane, dopravy, prevádzky úpravne na spracovanie uránovej rudy do koncentrátu. Keď sa ho novinári pýtali, či je niekde na svete uránová baňa len desať kilometrov od takého veľkého mesta ako Košice, odvetil, že v Kanade existuje mestečko pri uránovej bani, ktoré vznikalo súčasne s ňou, ale jeho veľkosť nešpecifikoval. Neodpovedal konkrétne ani na otázku agentúry SITA, či spoločnosť KG robí štúdiu dopadov na životné prostredie (EIA), ktorú má odovzdať do konca roka košickému obvodnému banskému úradu v súvislosti so žiadosťou o vytýčenie dobývacieho priestoru. Ak ju nepredloží, tak sa konanie skončí neúspešne. „Je predčasné hovoriť o neúspechu žiadosti,“ povedal Moore a viac sa k štúdii nevyjadril. Riaditeľ spoločnosti KG Boris Bartalský po skončení tlačovej besedy agentúre SITA potvrdil, že štúdiu nerobia a konanie o vytýčení dobývacieho priestoru sa skončí zrejme neúspešne. „Doterajšie prieskumy ukazujú, že ložisko je väčšie než máme uvedené v podanej žiadosti, preto pravdepodobne prvú žiadosť necháme tak, a neskôr podáme novú, v ktorej už bude konkrétny rozsah ložiska,“ povedal Bartalský. Doložil, že prieskumné vrty budú pokračovať ešte tento rok a v prvom štvrťroku 2008.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade uránovej bane na Jahodnej narážajú na seba záujem ťažobnej spoločnosti a verejný záujem reprezentovaný stanoviskami samosprávy, ako aj diery v legislatíve. „Rozhodnúť o tom bude musieť minister výstavby a regionálneho rozvoja, do kompetencie ktorého spadá územné plánovanie. Ani mesto Košice, ani Košický samosprávny kraj nemajú vo svojich územných plánoch zakotvené, že by tu mala vzniknúť baňa, a to by mal rešpektovať aj banský úrad. My tu plánujem rozvoj cestovného ruchu. Podal som žiadosť, aby minister zakročil a rozhodol, ktorý záujem má prednosť a podobný list som zaslal aj ministrovi hospodárstva,“ povedal pre agentúru SITA predseda Košického samosprávneho kraja Zdenko Trebuľa. Vyslovil presvedčenie, že rozhodnutie bude v prospech občanov a samosprávy.

SkryťVypnúť reklamu

Spoločnosť Tournigan Gold Corporation pôvodne tvrdila, že hornina sa nebude spracovávať na mieste ťažby. Po tom, čo však prieskum ukázal, že ložisko je viac ako trikrát väčšie, spracovanie rudy pripustila. "Existuje možnosť, že by sme celý proces prvotného spracovania robili pod zemou," povedal Michael Mracek z vedenia spoločnosti.

Spoločnosť teraz musí do konca roka predložiť štúdiu EIA o dosahu ťažby na životné prostredie. To si vyžiadal Obvodný banský úrad v Košiciach, kde prebieha konanie o určení dobývacieho priestoru. Košická krajská samospráva však medzitým podala podnet na Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja. Ťažba by sa totiž mala uskutočniť v oblasti, kde s ňou územný plán mesta a kraja nepočíta. Mestská aj krajská samospráva pritom už avizovala, že s ťažbou v tradičnej rekreačnej oblasti nebude súhlasiť. Hnutie Greenpeace organizuje proti ťažbe petičnú akciu, ktorú už údajne podpísalo 37.000 občanov.

SkryťVypnúť reklamu

Environmentalisti získali z Kanady informácie, že vyšetrovacia komisia cenných papierov Ontario Security Commision začala šetrenie vo veci zavádzania akcionárov firmy Tournigan nepravdivými informáciami, že vlastní práva na ťažbu v lokalite Kurišková-Jahodná, čo nie je pravda. Zatiaľ jej slovenské orgány povolili len prieskum územia a teraz usiluje aj o určenie dobývacieho priestoru, čo je významný krok k povoleniu banskej činnosti. Musí však predložiť ešte štúdiu o environmentálnych dopadoch projektu a v štádiu riešenia je aj rozpor medzi projektom a územným plánom mesta Košice. Mesto je však proti bani.

Podľa Rizmana je Mooreova cesta na Slovensko jedným dobre premysleným PR ťahom, ako "ozeleniť" rizikové kontroverzné projekty, či už ide o ťažbu kalamitného dreva v tatranskej Tichej a Kôprovej doline, ťažbu zlata v Kremnici alebo uránové projekty na východnom Slovensku. Od Mooreových aktivít sa Greenpeace dištancuje a ako s členom organizácie sa s ním rozišli už v roku 1985.

SkryťVypnúť reklamu

Moore, ktorý patrí už 35 rokov medzi lídrov medzinárodného environmentálneho hnutia, na margo svojho odchodu z Greepeace uviedol, že ho už unavovalo "byť stále každý deň proti niečomu a rozhodol sa, že bude aj za niečo pozitívne". Na Slovensku je od 7. do 12. júna, pričom v závere návštevy sa zúčastni v Bratislave na konferencii Slovenskej energetickej informačnej agentúry o domácich energetických zdrojoch a energetickej politike.

Podľa súčasných prieskumov je v ložisku vyše 14.500 ton uránu. Vyťažiť by bolo treba približne 3,5 milióna ton horniny. Ťažba by trvala minimálne 30 rokov. Cena ložiska sa odhaduje na desať miliárd korún.

Spoločnosť Tournigan Gold Corporation skúma na Slovensku aj ďalšie ložisko uránu pri Spišskej Novej Vsi. Obnoviť chce tiež ťažbu zlata pri Kremnici. Je zámery sa však stretávajú s nesúhlasom verejnosti a ekologických aktivistov.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: zh

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 235
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 495
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 182
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 122
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 944
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 692
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 843
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 360
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Radosť hráčov Bayernu.

Rozhodujúci gól strelil Harry Kane.


Alexander Ovečkin sa raduje z gólu proti Caroline.

Útočník Washingtonu môže pokoriť rekord Wayna Gretzkého už v najbližšom zápase.


TASR
Radosť futbalistov Žiliny.

Pozrite si prehľad športových udalostí v sobotu, 5. apríla. Aký je program dňa?


SkryťZatvoriť reklamu