BRATISLAVA 11. júna (SITA) - Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika tvrdí, že koncepcia dvojúrovňového modelu vzdelávacích programov nerieši problémy odborného vzdelávania. Materiál, ktorý vláda schválila minulú stredu, je podľa inštitútu doteraz najreformnejší z dielne ministerstva školstva, ale stále nemá systémový charakter. Ako agentúru SITA informovala analytička inštitútu Zuzana Humajová, koncepcia navrhuje iba čiastkové zmeny. "Jadrom koncepcie je návrh, aby sa obsah vzdelávania tvoril na dvoch úrovniach, na štátnej a na školskej. K reálnej decentralizácii však majú rezortné návrhy ďaleko," uviedla Humajová.
Humajová kritizuje, že materiál neráta s prenosom zodpovednosti za štátne vzdelávacie programy na nezávislý odborný orgán s posilnenými právomocami. Podľa nej by ním mohla byť riadne volená Kurikulárna rada. "Zodpovednosť za kvalitu vzdelávania ponecháva naďalej výlučne v rukách ministerských úradníkov," podotkla Humajová. Ministerskému materiálu ďalej vyčíta, že na školskej úrovni dáva viac zodpovednosti riaditeľovi školy, čím posilňuje jeho súčasné postavenie. Humajová si myslí, že potrebné by bolo vyvážené rozdelenie zodpovednosti medzi vedenie školy, pedagogický tím, zriaďovateľa školy a školskú samosprávu, čo je pre reálne decentralizovaný dvojúrovňový model vzdelávania priam nevyhnutné.
Konzervatívnemu inštitútu sa nepáči, že koncepcia sa nevenuje vymedzeniu vzťahu medzi všeobecným a odborným vzdelávaním. Humajovej v materiáli chýba problematika povinnej školskej dochádzky. "Pritom je práve táto otázka z viacerých dôvodov zásadná a treba si ju položiť skôr ako sa začnú vytvárať základy nového systému odborného vzdelávania," dodala Humajová.
Koncepcia je súčasťou školskej reformy, ktorá by mala priniesť zrušenie monopolu štátu v určovaní obsahu vzdelávania, v učebnicovej politike, v ďalšom vzdelávaní učiteľov a v kontrole a hodnotení kvality škôl. Školám by mala poskytnúť možnosť slobodne rozhodovať o svojich vzdelávacích programoch.