Bratislava 11. júna (TASR) - Je potrebné, aby vlády členských krajín Európskej únie prijali koncom roka v Lisabone Zmluvu o Ústave pre Európu. Uviedol to dnes na Milan Urbáni, predseda Výboru pre európske záležitosti Národnej rady Slovenskej republiky počas verejnej diskusie k návrhu pozície, ktorú by mala vláda zaujať na nadchádzajúcich rokovaniach Európskej rady o inštitucionálnej reforme.
Ústavná zmluva bude hrať strategickú úlohu nielen v rámci Európy, ale vo vzťahu ku globalizácii, povedal Urbáni na pôde Ministerstva zahraničných vecí SR, kde sa k inštitucionálnej reforme EÚ vyjadrili aj poslanec Európskeho parlamentu Miroslav Mikolášik, poradca ministra zahraničných vecí Pavol Hamžík, Erik Láštic z Katedry politológie FF UK a Juraj Čorba, advokát SR v konaní pred súdnymi dvormi Európskeho spoločenstva.
Cieľom medzivládnej konferencie, ktorá sa koná v dňoch 21.22. júna 2007 v Bruseli, by mal byť podpis znenia zmluvy, ktorá bude meniť a dopĺňať Zmluvu o Európskej únii a Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva na záver portugalského predsedníctva na rokovaní Európskej rady v decembri 2007.
Návrh pozície, ktorú by mala vláda zaujať na týchto rokovaniach, pochádza z dielne ministra zahraničných vecí Jána Kubiša. Podľa Erika Láštica je návrh ministerstva napísaný tak, že čokoľvek sa stane, bude to úspech Slovenska. Ako pre TASR uviedol, "treba vychádzať z toho, že je to začiatok celého procesu. Ten summit má otvoriť rokovanie medzi zástupcami jednotlivých krajín, preto tá pozícia môže byť iba takáto široká." Podľa neho je dobré, že si Slovensko ponecháva istý priestor. Možno to zamedzuje tomu, aby si Slovensko získavalo spojencov v súčasnosti a možno bude čakať na zákulisné rokovania, dodal.
Prioritou vlády SR je podľa návrhu dosiahnutie politickej dohody o podstate inštitucionálnej reformy EÚ. Za dôležité považuje presné stanovenie mandátu pre nadchádzajúcu medzivládnu konferenciu a rešpektovanie časového harmonogramu, ktorého cieľom sú voľby do Európskeho parlamentu a zostavenie Európskej komisie v roku 2009 podľa nových inštitucionálnych pravidiel.
Kabinet Roberta Fica nepodporí na rokovaní Európskej rady o inštitucionálnej reforme návrhy smerujúce k oslabeniu dosiahnutého pokroku v integrácii. Odkladanie alebo akékoľvek spomaľovanie rokovaní členských štátov EÚ o inštitucionálnych otázkach je podľa vlády pre všetky členské štáty nevýhodné, uvádza sa v návrhu.