BRATISLAVA 12. júna (SITA) - Výbor pre pôdohospodárstvo, životné prostredie a ochranu prírody dnes neuzavrel diskusiu o dvoch poslaneckých návrhoch noviel zákonov o ochrane voľne žijúcich živočíchov a o ochrane prírody. Dôvodom je množstvo pozmeňujúcich návrhov, ktoré boli predložené. Poslanci výboru budú pokračovať v diskusii v pondelok.
Opozícia dnes ostro kritizovala spôsob, akým sa na rokovanie parlamentu dostali oba návrhy. Napriek tomu, že ich pripravoval rezort životného prostredia, nakoniec dostali prednosť ako poslanecké iniciatívy. Tým sa obišlo klasické pripomienkové konanie, kde by sa k ich obsahu mohli vyjadriť nielen ďalšie rezorty, ale aj verejnosť. Poslanec za SDKÚ-DS Pavol Frešo zdôraznil, že nejde o seriózne rokovanie, ale o spoliehanie sa na parlamentnú väčšinu vládnej koalície. Opozícia preto viackrát navrhla, aby predkladatelia Marian Záhumenský, Magda Košútová (obaja Smer-SD), Ján Slabý (SNS) a Zdenka Kramplová (ĽS-HZDS) stiahli svoj návrh a novely predložil rezort životného prostredia.
Exminister životného prostredia a poslanec za SMK László Miklós zhrnul výhrady k predloženým novelám do troch bodov. V prvom rade je podľa neho motívom znížiť stupeň ochrany pri obchodovaní s chránenými živočíchmi a rastlinami, druhým je zníženie vstupu občianskych združení a mimovládnych organizácií do rozhodovacieho procesu a tretia sa dotýka zníženia možností pre kontrolnú činnosť Slovenskej inšpekcie životného prostredia. Poslankyňa za SDKÚ-DS Jarmila Tkáčová si myslí, že zmäkčenie podmienok pri obchodovaní s chránenými živočíchmi môže zo Slovenska urobiť „raj pašerákov.“ Poslanec Záhumenský, ktorý je jedným z predkladateľov novely poznamenal, že v minulom období boli schválené zákony, ktoré sú podstatne tvrdšie než vyžaduje európska legislatíva. Návrh dostáva podľa neho úroveň našej legislatívy na úroveň viacerých okolitých štátov. Okrem zosúladenia legislatívy to podľa neho pomôže aj chovateľom chránených druhov živočíchov, aby ich mohol chovať a aj s nimi obchodovať za rovnakých podmienok podľa platnej legislatívy EÚ.
Na rokovaní výboru dostali priestor aj zástupcovia environmentálnych organizácií Greenpeace a SOS/Birdlife, ktorí prezentovali svoje výhrady. Martina Badidová z Greenpeace pozitívne hodnotila prístup opozičných poslancov. „Ide o to, že sa preskočil celý legislatívny proces, poslanci prišli iba s konkrétnymi návrhmi do parlamentu a bolo z toho vyňaté ako MŽP tak aj vláda. To vnímame veľmi negatívne."