a 22. júna v Bruseli zaoberať Európska rada. Podľa návrhu pozície SR z dielne ministerstva zahraničných vecí bude kabinet prípadné ústupky vnímať ako súčasť dohody o zachovaní celistvosti systému, dohodnutého v texte európskej ústavnej zmluvy. Návrhom rezortu zahraničia sa v stredu bude zaoberať vláda.
Prioritou vlády je podľa návrhu dosiahnutie politickej dohody o podstate inštitucionálnej reformy únie, pričom za dôležité považuje rešpektovanie časového harmonogramu reformy.
Kabinet chce podporiť doplnenie zmlúv o zmienku o nových aktivitách EÚ, ako je energetická bezpečnosť, klimatické zmeny, migrácia a boj proti terorizmu. Nesúhlasí ale so zakotvením kodanských kritérií v zmluve a je aj proti uvádzaniu integračnej schopnosti únie ako podmienky pre vstup nových členských štátov do EÚ. Únia by podľa nej nemala sťažovať prístupové rokovania s kandidátskymi štátmi.
Vláda ďalej upozorňuje, že návrhy zmien textu ústavnej zmluvy v rámci diskusie nemajú riešiť individuálne problémy niektorých členských štátov EÚ. Majú byť výhodné pre všetky členské štáty.
Kabinet je zároveň pripravený diskutovať o formálnych zmenách terminológie oproti textu ústavnej zmluvy, ak to nepovedie k zmene právnej podstaty. Ide najmä o názov zakladajúcich zmlúv, označenia právnych aktov a termín "minister zahraničných vecí EÚ".