Bratislava 13. júna (TASR) - Napriek tomu, že sa na Slovensku uskutoční približne 170 000 odberov ročne, dobrovoľných darcov krvi je stále nedostatok. Krv daruje len asi päť percent obyvateľov, hoci kritériá darcovstva spĺňa približne 25 percent populácie. Informovala o tom lekárka Jana Jurkovičová z Ústavu hygieny Lekárskej Fakulty UK v Bratislave.
Nárast počtu darcov krvi je nevyhnutnou podmienkou na zabezpečenie záchrany života. Krvi nikdy nie je nazvyš, vyhlásila Jurkovičová.
Darovať krv môže každý duševne a telesne zdravý človek vo veku 18 - 65 rokov s hmotnosťou nad 50 kg, vysvetlila Jurkovičová. Muži môžu darovať krv s odstupom dvoch mesiacov po odbere, maximálne však štyrikrát ročne, ženy s odstupom troch mesiacov po odbere, maximálne trikrát ročne.
Podľa Jurkovičovej musí ísť o dobrovoľné rozhodnutie darcu, ktorý spĺňa určité kritériá. Z darcovstva sú vylúčené osoby, ktoré prekonali alebo trpia na niektoré z ochorení prenosných krvou, napríklad infekčnú žltačku či HIV/AIDS. Ďalej tí, ktorí majú rizikové prvky správania súvisiace s narkomániou, prostitúciou, alkoholizmom, prípadne v ostatnom období prekonali akútne ochorenie, dlhodobo užívajú lieky, pricestovali z rizikových krajín a podobne, podotkla lekárka.
Z darcovstva sú vylúčené tiež tehotné, respektíve dojčiace matky a ženy počas menštruácie. Veľmi dôležité je nezatajovať žiadne dôležité informácie týkajúce sa zdravotného stavu, pretože treba myslieť na to, že darovaná krv sa použije pre človeka v ohrození života, upozornila Jurkovičová.
Urobme krok k dospelosti. Darujme krv!
Pod mottom Urobme krok k dospelosti. Darujme krv! sa tento rok ponesie Svetový deň darcov krvi, ktorý pripadá na štvrtok 14. júna. Ide o dátum spájajúci sa s narodením Karla Landsteinera, nositeľa Nobelovej ceny za medicínu a lekára, ktorému sa priznáva určenie systému krvných skupín AB0.
Význam dňa darcov krvi vidí generálny sekretár Slovenského Červeného kríža (SČK) Bohdan Telgársky aj v upozornení verejnosti na fakt, že všetci raz môžeme krv potrebovať. Pripomína, aké nenahraditeľné je darcovstvo krvi a akú obrovskú službu pre spoločnosť robia dobrovoľní, bezpríspevkoví darcovia krvi.
V roku 2006 bolo na Slovensku zaregistrovaných 182-tisíc odberov krvi. SČK oceňuje mnohonásobných darcov krvi diamantovými, zlatými, striebornými a bronzovými Janského plaketami. Za rok 2006 SČK ocenila 8787 darcov.
Najvyššia rada SČK schválila v roku 2006 udeľovanie nového, najvyššieho ocenenia pre bezpríspevkových darcov krvi, a to medailu prof. MUDr. Jána Kňazovického. Ten v roku 1923 ako prvý lekár na Slovensku vykonal krvnú transfúziu.